Menu
TOPZINE.cz
Brigády pro studenty

Daňové přiznání za rok 2011: Těší se finanční úřad na vaši návštěvu?

"Finanční úřad v akci"Víte, kdo musí podávat daňové přiznání a kdy? Jaké typy příjmů daní automaticky váš zaměstnavatel? Co má společného výběrčí daní a smrtka? Pokud vás trápí tyto otázky, pokusíme se poradit.

"Finanční úřad v akci"

Podle některých zastánců anarchismu jsou daně pouze legalizovaná krádež, zdroj: sxc.hu

Začneme odpovědí na poslední otázku. Říká se, že v dnešním světě není nic jisté, kromě daní a smrti. Vzhledem k předpokládané věkové struktuře našich čtenářů vám chceme poradit, jak se úspěšně vyrovnat s první jistotou. O druhé jistotě vám přineseme čerstvé informace až po skonu některého z našich redaktorů. Tedy, nejspíše ne dříve než za několik desítek let.

Kdo podává daňové přiznání?

Zaměříme se pouze na daňové přiznání z příjmu fyzických osob, protože čtenáři, kteří již podnikají jako právnické osoby, zřejmě znají daňové zákony nazpaměť nebo využívají služeb daňových poradců. Nejprve se budeme věnovat příjmům ze závislé činnosti.

Čtěte také: Daně a studenti

Nejnapínavější slohový útvar mezi daňovými zákony, tedy tisíckrát novelizovaný a poněkud chaoticky uspořádaný Zákon o daních z příjmů, tvrdí, že: Každý, jehož roční příjmy přesáhly 15 tisíc korun, pokud se nejedná o příjmy od daně osvobozené nebo o příjmy, u nichž je daň vybírána srážkou, je povinen podat daňové přiznání.

Mezi kouzelné příjmy od daně osvobozené patří například studentská stipendia, ceny ze soutěží, sociální dávky nebo třeba příjmy z prodeje rodinného domu či bytu, kde prodávající dva roky před prodejem bydlel.

Už méně kouzelná srážková daň se často týká různých studentských přivýdělků. Srážkovou daň vám strhává váš zaměstnavatel už při výplatě mzdy, pokud váš měsíční příjem nepřesahuje 5 tisíc korun měsíčně a zároveň jste u něj nepodepsali růžový dokument s názvem Prohlášení poplatníka daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti a funkčních požitků.

Kouzelné růžové prohlášení

Kouzlem, které umí výše zmíněné prohlášení, je snížení vypočtené daně o některé slevy. Každý měsíc můžete vykouzlit snížení daně o 1 970 korun slevou na poplatníka a o dalších 335 korun za slevu na studenta. Proto je výhodné toto prohlášení podepsat. Pokud jste tak pro rok 2011 neučinili, váš zaměstnavatel by vám měl umožnit podepsat toto prohlášení i zpětně.

"Formulář daňového přiznání"

Daňové přiznání musíte podat také když máte dva příjmy zdaněné zálohovou daní v jednom měsíci, zdroj: Kamila Hamalčíková, TOPZINE.cz

Stejně jako kouzelné předměty v každé správné pohádce funguje i prohlášení pouze tehdy, když dodržíte určité podmínky. Prohlášení smíte mít podepsané v daném měsíci jen u jednoho zaměstnavatele. Po podepsání prohlášení neplatíte srážkovou daň, ale daň zálohovou.

Výše daně je sice stejná (patnáctiprocentní) v obou případech, ale část zálohové daně lze ještě získat zpět, pokud svého zaměstnavatele požádáte nejpozději do 15. února o Roční zúčtování daně.

Pokud byla vaše roční daňová povinnost nižší než to, co jste zaplatili na zálohách, získáte přeplatek zpět. Výhodou ročního zúčtování je, že i v případě vypočteného nedoplatku nic platit nemusíte. Když jste nestihli požádat o Roční zúčtování, můžete se k přeplatku dostat ještě podáním vlastního daňového přiznání. Komu vznikne povinnost podat daňové přiznání, nemůže zároveň požádat o roční zúčtování daně.

Lhůta pro podání daňového přiznání

Daňové přiznání za rok 2011 musíte podat na finančním úřadě do 2. dubna. Můžete zajít přímo na úřad nebo poslat přiznání poštou, ale nabízí se i varianta elektronického přiznání. Vyplnit ho můžete na stránkách České daňové správy. Při zpoždění pěti pracovních dnů se ještě nic hrozného neděje. Pokutu vám může správce vyměřit až šestý den. V tomto roce kvůli velikonočním svátkům vám může být vypočtena pokuta až od 11. dubna. Nejnižší pokuta stojí pět set korun.

Jiné příjmy než ze závislé činnosti

I když jste svými ročními zdanitelnými příjmy nepřesáhli hranici patnáct tisíc, nemusí to nutně znamenat, že se vás daňové přiznání netýká. Povinnost podat přiznání vzniká, i pokud máte jiné příjmy než ze závislé činnosti, které přesahují 6 tisíc korun. Seznam jiných příjmů naleznete v § 7 až 10 Zákona o dani z příjmů.

Konkrétně sem patří třeba příjmy z autorských práv nebo příjmy z výkonu nezávislého povolání, které není živností (např. herci na volné noze).  V případě příjmů autorů za příspěvky do novin, rozhlasu nebo televize je daň sražena zaměstnavatelem, pokud obdržíte výplatu do 7 tisíc korun od jednoho zaměstnavatele v jednom měsíci.

Daňové přiznání musí podat i lidé, kteří se sice z žádných příjmů radovat nemohou, ale naopak dosáhli ztráty.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Daňové přiznání za rok 2011: Těší se finanční úřad na vaši návštěvu?