Menu
TOPZINE.cz
Nákupy a nakupování

Daně a studenti. Jak na to?

Redakce

Redakce

16. 3. 2010

PenízeJste-li držitelem studentského statusu a plánujete nějaký přivýdělek, je dobré mít alespoň základní povědomí o daních. Jako studenta se vás totiž týká nejedna z výhod.

Peníze vládnou světu Foto: Milan Horní

Peníze vládnou světu Foto: Milan Horní, Topzine.cz

V této části si ukážeme, jaké studentské výhody vám plynou při vykonávání některého z typu pracovních poměrů či dohod:

Dohoda o provedení práce

V rámci vaší výdělečné činnosti se vás v drtivé většině týká tzv. dohoda o provedení práce (max. 150 hodin/rok), což, a to je důležité, není pracovní poměr. Peníze obvykle dostáváte po provedení činnosti, či v jejím průběhu. Největší výhodou v tomto směru je to, že neplatíte žádné zdravotní ani sociální pojištění, z vydělané částky se počítá pouze s 15% daní v případě měsíčního příjmu nepřesahujícího 5 000 Kč. Tato situace se týká naprosté většiny těch, kteří si přivydělávají na různé kratochvíle (či učebnice) ke studiu. Pokud firma platila za studenta zálohy na daň z příjmu, může brigádník část peněz získat zpět, když podá daňové přiznání.

Důležité! Přihlásil-li se student u svého zaměstnavatele k dani z příjmu, měl by se ujistit, že je s ním z daňového hlediska opravdu nakládáno jako se studentem. Aby tomu tak bylo, musí předložit jako doklad potvrzení o studiu. Neudělá-li to, bude platit zbytečně vysoké daně. Firmy navíc velmi často využívají studenty a nutí je k placení daní, které by jinak platit nemuseli.

Poloviční pracovní úvazek

Druhou možností, jak můžete v rámci studia výdělečně činně působit, je tzv. poloviční pracovní úvazek. S tím je spojeno placení zdravotního a sociálního pojištění v případě, že pracujete více než 7 dní v měsíci a váš denní výdělek je vyšší než 400 Kč (což je drtivá většina případů). Ovšem vzhledem k vašemu studentskému statusu si můžete část těchto daní odečíst, a to v rámci odečtení nezdanitelné částky na poplatníka (podle serveru vysokeskoly.cz až 38 040 Kč ročně), a také tzv. nezdanitelné částky pro studenty, což činí v přepočtu 11 400 Kč ročně.

Jak ušetřit? Foto: Milan Horní

Jak ušetřit? Foto: Milan Horní, Topzine.cz

Podnikající student

Třetím a nejméně běžným typem výdělku je podnikající student. Zde bych s dovolením uplatnil své osobní zkušenosti. Jako hudební promotér potřebuji živnostenský list v ceně 1 000 Kč, za který bych bez statusu studenta měsíčně odvedl v rámci důchodového a zdravotního pojištění asi 3 200 Kč. I když by se u mě jednalo o vedlejší činnost a šlo by o částku nižší (cca 2 300 Kč), stejně by pro mě pevná platební povinnost existovala. Student však toto pojištění odvádí až v rámci daňového přiznání za celý loňský rok, neplatí tedy minimální měsíční zálohy.

Jak je tedy vidět, každý student má nárok na značné slevy na daních. Je jen třeba dát si pozor, do čeho přesně jdete, a přesně si zjistit, jaké máte možnosti. Mít někdy i pár tisíc navíc, nebo je nemít je dost značný rozdíl.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Daně a studenti. Jak na to?