Menu
TOPZINE.cz
Móda a styl

Dandy styl v podání Simona Spurra není jen pro znuděné chlápky s vysokým egem

Petra Červená

Petra Červená

28. 6. 2011

FOTO: návrhář Simon SpurrCo je nového v pánské módě? Nejčastější odpovědí je, že nic moc. Módní svět se naučil hýčkat ženy a pánská móda zůstává prozatím ve stínu. Je jako zahalená socha umístěná do skladu, kde čeká na to, až si v galerii konečně uvědomí její pravou cenu.

FOTO: kolekce jaro/léto 2011 Simon Spurr

A zase ta černá, Zdroj: spurr.tv

Každá módní sezóna vychrlí obrovské množství oblečení a je jasné, komu patří nadpoloviční většina všech prodaných kusů. Tvořit módu pro ženy, znamená hledat, objevovat, ale i ztrácet krásu. V těchto vodách ale pánská móda neloví. Vyráží do hlubokých vod, chce, aby oblečení plnilo především praktickou funkci, žádná pozlátka, jen čistá linie v barvách pokud možno tlumených a nenápadných.

Oblíbený dandy styl

V posledních letech se do popředí zájmu dere britská elegance a dandy styl. Ten se objevil v 19. století. Dandyové byli chladní, znudění a jejich ego spolu s oblečením bylo to jediné, o co dbali a co je plně zaměstnávalo. Vytvořili ale styl, který pobláznil celý svět. Návrhář Simon Spurr je jedním ze stoupenců dandy stylu.

FOTO: kolekce jaro/léto 2011 Simon Spurr

Dandy styl á la Simon Spurr

Narodil se v Kentu v roce 1974. Studoval na Middlesex University v Londýně obor umění a design. Po promoci v roce 1996 začal pracovat pro módní dům Yves Saint Laurent, a to přímo pod přísným vedením Hedi Slimaneho. V roce 2001 přesídlil do New Yorku, kde rozvíjel získané zkušenosti u Calvina Kleina a o dva roky později u Ralpha Laurena.

Cesta k úspěchu

Zlomový se pro návrháře stal rok 2006, kdy představil první kolekci své vlastní značky Simon Spurr. V počátku se zaměřil hlavně na sportovní oblečení, které pozvolna opouštěl, aby se mohl vrátit zpět ke svým britským kořenům. Důraz kladl na tlumené barvy, a to z prostého důvodu, lépe tak vyniknou střihy a efektní doplňky.

FOTO: kolekce jaro/léto 2011 Simon Spurr

Semiš, džíny a vypracovaná těla, i to najdete v jarní kolekci

Od počátku své kariéry už Simon Spurr posbíral celou řadu ocenění, a i když je v jeho tvorbě stále znát velký vliv Hedi Slimaneho, vyplatí se sledovat Spurrovu tvorbu, protože jeho uvolněná, hravá elegance střídající se s uhlazeným dandy stylem má v sobě život. Není to žádná konzervativní nuda.

Kolekce jaro/léto 2011

Protože je v našem mírném pásmu počasí jako na houpačce, bude se pro chladnější rána hodit šedá semišová bunda s dvouřadovým zapínáním nebo kožená bunda v černé a hnědé barvě. Extravagantnější typy nadchne malinová semišová bunda nebo hořčicový dlouhý kabát s vysokým límcem. Dandyho styl hlásí návrat modelů sestavených z košile, úzkých kalhot, šály a klobouku.

Moderní nádech nabral dandy styl u kombinací úzkých džín, trička s výstřihem do V, doplněné o sako jednořadového zapínání s kapesníčkem v klopě. U kostkovaných obleků s vestou a kravatou se pro změnu Simon inspiroval kolekcemi Yves Saint Laurent ze 70. let. Celkově se zdá, jakoby Spurr svojí tvorbou chtěl říct: když už vyžadují muži nadčasové modely, ať si alespoň pohrají s doplňky.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Dandy styl v podání Simona Spurra není jen pro znuděné chlápky s vysokým egem