Menu
TOPZINE.cz
Literární klub

Další dva kubánští novináři propuštěni a deportováni do Španělska

Redakce

Redakce

22. 10. 2010

FOTO: Havana, hlavní město KubyNa Kubě byli propuštěni další dva spisovatelé věznění od března 2003, kdy proběhl brutální zákrok kubánské vlády proti představitelům opozice. Knihovník a aktivista José Miguel Martínez Hernández přiletěl do Madridu v pátek 24. září 2010, zatímco novinář a aktivista Miguel Galván Gutiérrez až následující den. Oba přicestovali do Španělska i se svými rodinami.

FOTO: Havana, hlavní město Kuby

Havana, hlavní město Kuby, Foto: Šárka Braumová, Topzine.cz

Spolu s Galvánem a Martínezem bylo od 12. července 2010 na základě dohody mezi prezidentem Raulem Castrem, havanským kardinálem Jaimem Ortegou a španělskou vládou osvobozeno a deportováno celkem osmnáct kubánských spisovatelů. Jejich vydání je velmi povzbudivý signál nové éry na Kubě, přesto je mimořádně znepokojivé, že podmínkou jejich propuštění je nucený exil.

Galván a Martínez

Galván (44) se rozhodl navzdory svému hlubokému přesvědčení Kubu opustit, a to hlavně kvůli dlouho trvajícím útrapám své rodiny. Galván působil jako novinář nezávislé tiskové kanceláře Havana Press a koordinátor prodemokratického Projektu Varela, obdoby naší Charty 77. V roce 2003 byl odsouzen za jednání proti nezávislosti a územní integritě státu k 26 letům vězení.

FOTO: Havana

Jiná tvář Havany: Auta z 50. let potkáte na každém kroku, Foto: Šárka Braumová, Topzine.cz

Oproti němu Martínez (47) při svém příjezdu do Madridu sdělil médiím, že exil byl jediná možnost. Martínez je člen Hnutí nezávislých knihoven, které shromažďuje knihy, noviny a časopisy zakázané režimem. Je představitelem neoficiálního politického Hnutí 24. února a podílí se na Projektu Varela. Odsouzen byl v roce 2003 na 13 let vězení.

Úředníci španělského ministerstva zahraničních věcí uvedli, že zbývající uvěznění novináři budou v rámci speciálního programu podmínečně propuštěni a budou moci zůstat na Kubě. Nicméně aktivisté za lidská práva na ostrově toto odsuzují jako snahu vlády udržet kontrolu nad zadrženými i po jejich propuštění. Kubánská vláda zatím existenci programu nepotvrdila. Podle španělského ministra zahraničí Miguela Ángela Moratinose budou zbylí členové skupiny sedmdesáti pěti od března 2003 vězněných disidentů vydáni do konce října.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Další dva kubánští novináři propuštěni a deportováni do Španělska