Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

Dalí ohromuje Paříž. Velkolepá výstava potrvá do konce března

Kamila Nováková

Kamila Nováková

20. 2. 2013

Až do 25. března lze v Paříži zhlédnout retrospektivní výstavu Salvadora Dalího. Centre Pompidou po více než 30 letech představuje v nemalém měřítku opět díla světoznámého surrealisty. Dalího jméno tak po čase vyvolává v médiích vlnu zájmu.

FOTO: Salvador Dalí

Dalí a jeho pověstný knírek. Zdroj: centrepompidou.fr

Kresby, malby, skici, sochy, objekty, videonahrávky – celkem více než 200 děl spojených se jménem Salvadora Dalího naleznete nyní v pařížském Centre Pompidou. Galerie navazuje na úspěšnou výstavu z let 1979 až 1980, která představila Dalího tvorbu v celé její šíři. Ani dnes tomu není jinak.

Expozice se, podobně jako před lety, člení na chronologicko-tematické sekce. První nese název Dialog mezi okem a mozkem umělce a divákem. Kromě těchto úseků zde najdete i menší tematické celky, z nichž se jeden zabývá například mýty v historii.

Vejít tělem, odejít hlavou

Nejen Dalího dílo, ale i samotná výstava je symbolická. Na jejím počátku je umístěno obří vejce s fotkou nahého umělce stočeného do klubíčka. Představuje prenatální stadium, jež stojí na počátku vývoje lidského jedince. U východu pro změnu narazíte na mozek. Tvůrci výstavy záměr vysvětlují tak, že návštěvník vchází do expozice tělem, ale opouští ji hlavou.

FOTO: Salvador Dalí - Stálost paměti

Jedním z Dalího nejznámějších obrazů je Stálost paměti. Zdroj: moma.org

Salvador Dalí byl obdivován pro své geniální práce, ale také kritizován kvůli své výstřednosti, teatrálnosti a provokativním politickým názorům. Jeho díla mu vydělávala nemalé peníze a láskou k nim se zvlášť netajil. Není divu, že si vysloužil přezdívku Avida Dollars, jež je pouhou přesmyčkou jeho jména.

Ani dnes, více než 20 let po umělcově smrti, není jméno Salvador Dalí neznámé. Má kromě kritiků i mnoho milovníků. Pokud asi nejznámější surrealista patří mezi vámi oblíbené umělce, neměli byste si právě probíhající výstavu nechat ujít. A kdybyste cestu do Francie už nestihli, stačí jen počkat, až se přesune do Madridu.

Dalí – Centre Pompidou

od 21. listopadu 2012 do 25. března 2013
Kurátor: Jean-Hubert Martin

Otevírací doba: denně od 11:00 do 22:00, úterý od 11:00 do 23:00
Vstupné: 13€, 11€, 10€, 9€

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Dalí ohromuje Paříž. Velkolepá výstava potrvá do konce března