Menu
TOPZINE.cz
Z domova

Dahlgren, obviněný z vraždy 4 lidí v Brně, dnes přistál v Česku. Od vraždy uplynuly 2 roky

ČTK

ČTK

31. 8. 2015

V Praze dnes přistálo letadlo s Kevinem Dahlgrenem, který byl obviněn ze čtyřnásobné vraždy v Brně-Ivanovicích z roku 2013. Američan byl do Česka vydán z USA, což se stalo poprvé v historii. ČTK to dnes oznámilo ministerstvo spravedlnosti. Brněnský městský soud nyní bude rozhodovat o tom, zda muž půjde do vazby.

veznice_mriz_zeliska_dahlgren

ilustrační foto, Zdroj: Shutterstock.com

Podívejte se, co tomuto dni předcházelo:

22. května 2013 – V Brně-Ivanovicích byli nalezeni čtyři zavraždění lidé. Krátce poté kriminalisté oznámili, že z činu podezírají Kevina Dahlgrena z Kalifornie, který u obětí bydlel. Dahlgren mezi tím stihl odjet taxíkem do Rakouska, kde 23. května ráno nasedl do letadla mířícího do USA.

23. května 2013 – Po příletu z Vídně byl Dahlgren zadržen na letišti ve Washingtonu, a to na základě zatykače vydaného českými orgány. Od té doby pobývá ve vazbě.

27. května 2013 – Česká média informovala o údajné textové zprávě, již Dahlgren odeslal na útěku z Brna. V sms adresované rakouské kamarádce se prý přiznal k zabití čtyř osob.

1. června 2013 – V Brně se konal pohřeb zavražděné rodiny.

25. června 2013 – Soud v americké Alexandrii zamítl stížnost Dahlgrenových obhájců na zatčení jejich mandanta, provedení osobní prohlídky a požadující i vydání osobních věcí, jež mu byly odebrány a poskytnuty české straně pro další vyšetřování.

12. července 2013 – Ministerstvo spravedlnosti předalo americké ambasádě v Praze žádost o vydání Dahlgrena do ČR.

29. července 2013 – Česká televize uvedla, že policisté mají nový důkaz svědčící proti Dahlgrenovi; na kalhotách, jež mu zabavila FBI, byla nalezena krev obětí vraždy.

12. září 2013 – Americký soud rozhodl, že byly splněny podmínky pro Dahlgrenovo vydání do ČR. Soud také dospěl k závěru, že existuje důvodné podezření, že se zadržený dopustil čtyřnásobné vraždy. Obhajoba oznámila, že rozhodnutí napadne.

17. října 2013 – Dalhgrenovi advokáti podali stížnost na dosavadní průběh vydávacího řízení.

14. ledna 2014 – Americká prokuratura navrhla soudu, aby odmítl Dahlgrenovu stížnost proti vydávacímu procesu.

14. února 2014 – Podle médií Dahlgrenovi advokáti opět vyjádřili nesouhlas s vydáním svého mandanta. Podle České televize obhájci tvrdí, že Dahlgren byl v USA zadržen bez důvodného podezření. Všechny důkazy získané po zadržení jsou tudíž podle nich neplatné.

1. července 2015 – Soud v americkém státě Virginie zamítl Dahlgrenovu stížnost proti legálnosti vazby. Proti rozsudku se ale odvolal; podle jeho názoru by neměl být vydán dřív, než bude rozhodnuto o legálnosti vazby.

25. srpna 2015 – České ministerstvo zahraničí oznámilo, Dahlgren neuspěl v USA s odvoláním, kterým se bránil vydání do ČR. Soud rozhodl, že Dahlgren může být do vydán, aniž by se muselo čekat na rozhodnutí ohledně legálnosti vazby. Muž, podezřelý ze čtyřnásobné vraždy, se ale proti svému vydání brání ještě odvoláním k Nejvyššímu soudu.

31. srpna 2015 – Dahlgren obviněný může být podle České televize vydán do ČR. Vyplývá to z dokumentů amerického ministerstva spravedlnosti, které tvrdí, že padly všechny právní překážky stojící jeho vydání v cestě.

Autor ČTK

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Dahlgren, obviněný z vraždy 4 lidí v Brně, dnes přistál v Česku. Od vraždy uplynuly 2 roky