Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

Czech Press Photo neurazí, ale potěší

Redakce

Redakce

18. 1. 2010

czech-press-photoCzech Press Photo  je právě probíhající v pořadí patnáctý ročník fotožurnalistické výstavy. Více než 280 fotografů z České a Slovenské republiky soutěžilo o uznání a prestiž.  Mezinárodní porota jako absolutního vítěze zvolila Joe Klamara, českého emigranta, který si za svou fotografii  Baracka Obamy na Karlově mostě vysloužil cenu Křišťálové oko.

Pekelní andělé, Zdroj: Karel Slabý, Topzine.cz

Pekelní andělé, Zdroj: Karel Slabý, Topzine.cz

Ačkoli letošní ročník nebyl mnohými kritiky a některými médii přijat příliš s nadšením, lze konstatovat, že rozhodně je nač se dívat. Už jen díky rozdělení fotografií do osmi kategorií (Aktualita, Reportáž, Každodenní život, Lidé, o kterých se mluví, Portrét, Sport, Umění a zábava, Příroda a životní prostředí) si na své přijde skutečně každý.

Na výstavě nechybí fotografie z návštěvy papeže Benedikta XVI., prezidenta Baracka Obamy, snímky připomínající úmrtí krále popu Michaela Jacksona a další fotografie zachycující významné události uplynulého roku.

Některé mají tragickou příchuť, jako například ta zachycující popálenou Natálku po probuzení z umělého spánku, nebo série fotografií z loňských záplav na Moravě.

Návštěvníci mají možnost prohlédnout si snímky pořízené v mnoha různých částech světa. Mohou nahlédnout do života sběračů odpadu na Filipínách, obdivovat toskánské siřičité lázně, projít se tmavými doly na Ukrajině nebo si prohlédnout záběry vojáků při operaci ISAF v Afghánistánu.

Šíře námětů je vzhledem k množství kategorií skutečně velká, od pářících se skokanů, až po vajíčkovou salvu, které byli v květnu minulého roku podrobeni někteří členové ČSSD v čele s Jiřím Paroubkem na předvolebním mítinku.

Právě fotografie Jiřího Paroubka bránícího se letícímu vejci se stala vítězem kategorie Aktualita.

Čestné uznání poroty ve stejné kategorii se dostalo fotografiím Michala Čížka zachycující demonstrace ultrapravicových radikálů v Litvínově.

Obecně se dá říct, že právě snímky, které obdržely čestná uznání, či komerční cenu společnosti Nikon a Canon a další ceny partnerů soutěže, zkrátka ty snímky, které nezvítězily v oficiální soutěži Czech Press Photo, se zdají být méně prvoplánové a o to nápaditější.

Jedním příkladem za všechny budiž fotografie Michala Novotného, který získal čestné uznání poroty za snímky pořízení v indické škole pro nevidomé.

Indická škola pro nevidomé, Zdroj: Karel Slabý, Topzine.cz

Indická škola pro nevidomé, Zdroj: Karel Slabý, Topzine.cz

Po zásluze byl cenou Fotonova odměněn Milan Jaroš za sérii zobrazující všední den autistických dětí.

Velkým plusem výstavy je skutečnost, že zde někteří fotografové představují celé kolekce, takže návštěvník může zhodnotit autorovy kvality poněkud objektivněji, než je tomu na základě jedné fotografie. Příznivě působí i vhodně zvolená instalace fotografií.

Fotografie z kategorie Sport, Zdroj: Karel Slabý, Topzine.cz

Fotografie z kategorie Sport, Zdroj: Karel Slabý, Topzine.cz

Výstava tedy rozhodně není monotematická, kategorie Aktualita či Reportáž jsou pochopitelně vázány na místní společenský a politický kolorit, který nemusí být každému po chuti. Spravit náladu si ale můžete v dalších šesti odděleních, takže návštěvu lze vřele doporučit.

Pokud nebudete vědět, jak naložit s volným časem, výstavou probíhající do 31. ledna rozhodně nepochybíte.

Staroměstská radnice

Denně, včetně víkendů od 9 do 18 hodin

Vstupné: Studenti a penzisté: 50 Kč
Dospělí: 100 Kč

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Czech Press Photo neurazí, ale potěší