Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

Czech Press Photo 2011: Výstava, na které procestujete celý svět

Redakce

Redakce

25. 11. 2011

FOTO: Nepokoje na severu Čech, Vandsdorf, FOTO: Stanislav Krupař

V prostorách Staroměstské radnice své fotografie představují letošní finalisté prestižní soutěže Czech Press Photo. Do 31. ledna mají návštěvníci možnost zhlédnout bezmála 500 fotografií od 30 autorů.

FOTO: Nepokoje na severu Čech, Vandsdorf, FOTO: Stanislav Krupař

Czech Press Photo 1. místo: Nepokoje na severu Čech, Vandsdorf, Foto: Stanislav Krupař

Hlavní cenu Křišťálové oko získal Stanislav Krupař z týdeníku Reflex za svůj snímek nepokojů na severu Čech. Fotografie, zachycující jednoho z účastníků, jak kráčí vstříc mase vody z vodních děl, vznikla v drsných podmínkách protiromské demonstrace ve Vansdorfu. Krupař vybavený ochrannou helmou se vrhl do největší vřavy, kde musel uhýbat před svištícím kamením, lahvemi a popelnicemi.

„Bylo jasné, že to dobře nedopadne. Když policie zabránila davu demonstrantů projít k romské ubytovně Sport, tak začaly létat první kameny. Já jsem si asi šikovně stoupnul a možná jsem se bál méně než moji kolegové, proto jsem tuhle fotku mohl udělat,“ okomentoval svůj snímek Krupař.

Porotci ocenili především naléhavost Krupařovy fotky. „Vítězný snímek je silná novinářská fotografie poutající pozornost k vážnému současnému sociálnímu problému nejen v České republice,“ odůvodnili své rozhodnutí.

Konkurence byla velká

Rozhodování mezinárodní poroty nebylo lehké. Vybíralo se z více než 3000 fotografií od 288 autorů z České a Slovenské republiky. Mezi favority patřil také Jan Zátorský a jeho fotoreportáž z egyptských nepokojů a série Norské slzy od Davida Neffa. Ti se nakonec v kategorii Aktualita umístili na druhém a třetím místě.

Vítězné fotografie zachycují nejdůležitější události od nás i ze světa a jsou rozděleny do několika kategorií. Nechybí zde snímky sportovních klání, zajímavé reportáže, portréty ani ekologická témata.

Mezi laureáty letošního již sedmnáctého ročníku se probojoval i fotograf TOPZINE.CZ Vojtěch Herout. Jeho portrét Václava Havla na premiéře filmu Odcházení se v kategorii Lidé, o kterých se mluví umístil na prvním místě. Snímek zachycuje bývalého českého prezidenta neobvyklým způsobem a v záplavě okolních katastrof a hrůz funguje jako malý ostrůvek naděje. Neotřelý styl portrétu a kulišácký výraz bývalého prezidenta okouzlil nejen porotu, ale i návštěvníky výstavy.

Grant Prahy – Fragmenty české metropole

Prostory románského sklepení tradičně patří Grantu Prahy, tedy ročnímu stipendiu pražského magistrátu na zachycení proměn hlavního města. Každoročně se uděluje nadějným fotografům.

FOTO: Fragmenty české metropole, Foto: Jan Vondrouš

Fragmenty české metropole, Foto: Jan Vondrouš

V roce 2010 stipendium získal fotograf ČTK Roman Vondrouš. Pod názvem Fragmenty české metropole tento rodák z Pardubic nyní představuje svůj soubor fotografií mapující život na pražských sídlištích.

Barevně expresivní snímky vznikaly během dlouhých procházek po pražských perifériích. Vondrouš se v nich snaží zachytit především vztah mezi lidmi a místem, architekturou nebo barevnými akcenty, které ho zaujmou.

Tento rok grant získali Alena Dvořáková a Viktor Fischer za projekt, v němž sledují fenomén vody a roli vodního živlu v životě obyvatel Prahy.

FOTO: Praha – velkoměsto a voda, Foto: Alena Dovoříkova, Viktor Fischer

Praha – velkoměsto a voda, Foto: Alena Dovoříkova, Viktor Fischer

Výstavu Czech Press Photo máte možnost na Staroměstské radnici navštívit do 31. ledna 2012

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Czech Press Photo 2011: Výstava, na které procestujete celý svět