Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Cyklus výstav polského filmového plakátu ve Světozoru!

Letošním rokem se kino Světozor rozhodlo započít cyklus výstav, který ponese název Polský filmový plakát. Během příštích let se zde chystá představit nejvýznamnější polské autory v samostatných výstavách.

kino_svetozor_262_logo Svetozor

Světozor doufá, že dosáhne stejného úspěchu a obliby jako u cyklu Zlatá éra československého filmového plakátu. Polský plakát totiž patří, společně s tím Československým, k absolutní špičce světového grafického designu. Jsou zde ale mírné rozdíly – polský plakát je více malířský, pro ten náš je zase typická typografie a koláž.

České republice se zcela přestala zadávat a podporovat výroba výtvarných plakátů, v Polsku žije dál – ať už filmový, divadelní, cirkusový, operní nebo výstavní – i když v omezené míře.

Současná úvodní instalace zahrnuje 51 polských plakátů formátu A1 – máme se tedy na co těšit. V Polsku mají dokonce dvě státní plakátová muzea! Polský stát a jeho instituce pořádají i mnoho výstav v zahraničí.

Pro příklad můžu uvést jména jako jsou Jan Lenica, Roman Cieslewicz, Franciszek Starowieyski, kteří dnes patří mezi světové legendy, za jejichž díla jsou lidé i dnes schopni zaplatit obrovské částky.

Výstava probíhá od 1. listopadu do 31. prosince.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Cyklus výstav polského filmového plakátu ve Světozoru!