×
TOPZINE.cz

Cyklus výstav polského filmového plakátu ve Světozoru!

Zdroj: www.kinosvetozor.cz

Letošním rokem se kino Světozor rozhodlo započít cyklus výstav, který ponese název Polský filmový plakát. Během příštích let se zde chystá představit nejvýznamnější polské autory v samostatných výstavách.

kino_svetozor_262_logo Svetozor

Světozor doufá, že dosáhne stejného úspěchu a obliby jako u cyklu Zlatá éra československého filmového plakátu. Polský plakát totiž patří, společně s tím Československým, k absolutní špičce světového grafického designu. Jsou zde ale mírné rozdíly – polský plakát je více malířský, pro ten náš je zase typická typografie a koláž.

České republice se zcela přestala zadávat a podporovat výroba výtvarných plakátů, v Polsku žije dál – ať už filmový, divadelní, cirkusový, operní nebo výstavní – i když v omezené míře.

Současná úvodní instalace zahrnuje 51 polských plakátů formátu A1 – máme se tedy na co těšit. V Polsku mají dokonce dvě státní plakátová muzea! Polský stát a jeho instituce pořádají i mnoho výstav v zahraničí.

Pro příklad můžu uvést jména jako jsou Jan Lenica, Roman Cieslewicz, Franciszek Starowieyski, kteří dnes patří mezi světové legendy, za jejichž díla jsou lidé i dnes schopni zaplatit obrovské částky.

Výstava probíhá od 1. listopadu do 31. prosince.Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..