Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Čvutix, reklama sedmi statečných

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

30. 12. 2010

Jak to dopadne, když mají lidé, kteří jsou opravdu dobří, udělat reklamu? Vznikne hezky zpracovaná hloupost.

Ilustrační foto Foto: Daniel Husek, Topzine.cz

ČVUT (České Vysoké Učení Technické) zná snad každý. Jedná se o vysokou školu, která má nadvládu nad osmi menšími fakultami, jmenovitě strojní, jadernou a fyzikálně inženýrskou, dopravní, informačních technologií, elektrotechnickou, biomedicínckého inženýrství, architektury, stavební. V této antologii je osm povídek, z nichž každá se věnuje superhrdinovi z toho určitého oboru.

Hezky nakreslená hloupost

Každou z osmi povídek má na svědomí jiný autor a tak se objevují i natolik známá jména jako Tomáš Kučerovský, Jiří Grus, Nikkarin či David Böhm. Avšak ani tito borci se nijak nepředvedli a žádný ze segmentů se člověku nijak nezaryje do paměti a není po scénáristické stránce nijak vrcholným dílem. Ba nedosahuje ani průměru. Místo, aby se pohybovaly v průzračných nebeských vodách, zkysly v těch nejnechutnějších pražských částech Vltavy.

Zato výtvarná stránka je ve valné většině velmi povedená. Nejlépe se povedla u architekturní části, kterou si podal Tomáš Kučerovský. Povídka čtenáře okouzlí nádherně přesnou, ale rozmáchlou linkou a jeho architektka si vás podmaní svým poprsím. Kresba je povedená i u Nikkarinovy dopravácké části, která je ale až odporná svým námětem. Jeho příběh je honbou na černého pasažéra, přičemž revizor samozřejmě vyhrává. Pěkně odpudivý námět.

Ale ne vždy je výtvarná stránka tahounem, což se v kombinaci se špatným příběhem stává opravdovým průšvihem. Zářný příklad se objevuje i v této antologii. Příběh od Nyemi pojmenovaný Ajťačka Ája má naivní nezábavný příběh, který je doprovázen nepůsobivou, až dětskou kresbou. Podobně jsou na tom ale také příběhy Vladimíra Aladara Strejčka i Vojty Šedy. Ale třeba se časem vykreslí a alespoň ta výtvarná stránka bude za něco stát.

Fight la Propaganda

Celkově se antologie dělí na příběhy, které jsou hezky nakreslené a na ty, které jsou ošklivě nakreslené. Na scénáristické úrovni se objevuje jeden segment nechutný, sedm blbých a jeden dobrý. Ten dobrý pochází od Davida Böhma a možná je jeho kvalita zapříčiněna tím, že naprosto vybočuje od ostatních způsobů stavby příběhu, které se zde objevují.

Ve všech ostatních zde přítomných komiksech je totiž naprosto zřetelný záměr propagačního počinu, což u Böhma neplatí. A právě ta propaganda je zřejmě kamenem úrazu. Zatímco normálně by většina autorů dovedla vytvořit dobrý příběh, tentokrát z něho čpí naivita a nuda.

I když by se většina lidí od tohoto komiksu měla držet dál, najde se i skvadra, pro kterou je tento počin jak dělaný. A to bezduší žáci základních a středních škol, kteří nevědí kam jít dál. Možná se povede je tímto zlákat na ČVUT. Možná se povede je znechutit a zničit jim chuť jít na vysokou.

Název: Čvutix
Scénář a kresba: David Böhm, Jiří Grus, Nikkarin, Nyami, Jiří Franta, Vladimír Aladar Strejček, Tomáš Kučerovský, Vojta Šeda
Počet stran: 76
Vazba: šitá měkká vazba V4
Rozměry: 200 x 190 mm
Vydal: ČVUT, Praha 2010
Doporučená cena: 99 Kč

Hodnocení: *** (40 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Čvutix, reklama sedmi statečných