Menu
TOPZINE.cz
Zdraví a sex

Cvičit doma se vám vyplatí, i když se vám zrovna nechce

Všechno je o disciplíně. Ne každému se chce najít si pravidelný čas na cvičení a podrobovat své tělo něčemu, co se mu nezamlouvá. Když se však překonáte, získáte celou řadu benefitů. A nemusíte ani cvičit každý den, i půlhodinka 3-4 × týdně bohatě stačí.

Chcete si po příchodu z práce odpočinout? Pořádně se zrelaxovat a „vypnout“ všechny negativní myšlenky a stres? Nejlepším relaxantem vůbec je spánek. Ovšem hned po něm přichází ke slovu právě tělesná aktivita.

Když jsou ve hře endorfiny

Je to jednoduché. Musíte se soustředit na to, co se svým tělem děláte. Zapomenete tak úplně na všechno – pracovní problémy, budoucí plány, stres z nehotových projektů i aktuálně nepříznivou domácí atmosféru. A to stále ještě není všechno.

Cílený pohyb totiž po nějakém čase spustí v těle i produkci endorfinů, známých také jako hormony štěstí. Nevěříte? Stačí si vzpomenout na dobu, kdy jste byli dětmi. Kolikrát se vám jen do sportovního kroužku nechtělo, ovšem rodiče vás nakonec postrčili a vy jste byli rádi, že jste do něj nakonec šli. A s naším tělem je to stále stejné. Jen teď už nemáte nikoho, kdo by vás o prospěšných zdravotních účincích pohybu přesvědčil. Musíte to udělat sami.

Když můžete, nic vám nebrání

Stále ještě dokážete hýbat rukama a nohama? Výborně. To by měl být ten hlavní argument, který pro svou motivaci použijete. Važte si toho, že vás vlastní tělo ještě nezrazuje a užijte si to. A do čeho se pustit?

Opravdu nejde o záležitost hodin. Jde-li vám o kondičku, budou perfektní výpady, dřepy a kliky. Není nutné ani použití žádného závaží, ale pokud si do každé ruky dáte jednu litrovou lahev s vodou (u kliků to samozřejmě neplatí), určitě neprohloupíte. Velmi brzy pak zjistíte, že se vám vyplatí investovat pár stokorun do mnohem ergonomičtějších činek. Lépe se drží a nehrozí vám, že je někde založíte (nebo vám je někdo zabaví na výlet).

I měření času může být zábava

Vhodné je zařazovat do svého cvičebního plánu tréninky formou opakování nebo ještě lépe tabatu. Pomozte si třeba populárním kanálem YouTube. Po zadání fráze „tabata song“ na vás vyskočí celá řada hudebních děl, která budou potřebnou frekvenci odpočítávat za vás. A mimochodem, při vhodné hudbě se také cvičí mnohem lépe a efektivněji. To potvrdila už celá řada průzkumů.

Jak může vypadat vaše cvičební série

Chcete tip pro svůj první den? Pusťte si tabatu a zařaďte následující cviky:

  • 10 × angličák
  • 20 × přeskoky
  • 15 × tlačení do kolen na zádech
  • 20 × mountain climber
  • 20 × dřep
  • 10 × klik

Opakujte nejlépe třikrát – a máte odcvičeno. Nezapomeňte ani na protáhnutí před i po cvičení. To první vám pomůže svaly rozehřát a to druhé zase přispívá k jejich lepší regeneraci a rychlejšímu nárůstu svalové tkáně. To je třeba, pokud chcete, aby mělo vaše cvičení nějaké hmatatelné výsledky.

Ty lze pozorovat už po dvou až třech týdnech. Stačí si všímat vaší lepší kondičky, případně si změřit obvod břicha a stehen. Poctivá práce zkrátka musí být někde vidět.

Když potřebujete šikovné pomocníky

Možná jste už zjistili, že cvičení bez podložky se na plovoucí podlaze rovná spíše mučení, nebo že obyčejné bavlněné tričko není právě ideální. Jde o položky, které nestojí příliš, a přitom mohou kvalitu vašeho domácího tréninku významně posunout. A kde se po nich poohlédnout?

Na https://buykers.com/cz/slevove-kody/sportisimo najdete kupóny do oblíbeného e-shopu Sportisimo, kde nakoupíte nejenom drobné vybavení, ale třeba i celou domácí posilovnu. Dodejte si motivaci tím správným způsobem a vyberte si z širokého sortimentu. Díky kupónům navíc ušetříte při každém nákupu. A to se opravdu vyplatí!

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Cvičit doma se vám vyplatí, i když se vám zrovna nechce