Menu
TOPZINE.cz
Sex a vztahy

Cvičení pro těhotné. Připrav se na porod!

TěhotenstvíTěhotenství je téma, kterému se dříve nebo později začne věnovat každá žena, ať již aktivně, nebo jen pasivně v podobě obdivování bříšek svých přítelkyň či známých. Ať už taková situace nastane teď nebo v rozmezí několika let, nikdy není od věci informovat se o tom, jak celá příprava na samotný porod může vypadat.

Těhotenství

Foto: Tereza Ticháčková, Topzine.cz

Jelikož mě v nejbližší době porod ani příprava na něj nečeká, zeptala jsem se odbornice na slovo vzaté Ireny Nebeské, spolumajitelky brněnského studia Devítka, které se přípravou kurzů pro těhotné zabývá.

Kdy je vhodné začít se cvičením a proč je cvičení v těhotenství důležité?

Když nejsou žádné komplikace, je dobré začít se cvičením kolem 14 týdne gravidity, protože právě v této době už je těhotenství ustálené. Cvičení je velmi důležité nejen pro přípravu na samotný porod, ale také pro zvládnutí celého těhotenství, a to po fyzické i psychické stránce.

Jak začít? Je lepší cvičit doma a užívat dostupných pomůcek, nebo navštívit specializovanou společnost, která se takovým cvičením zabývá?

Kurzy začínáme mezi 18-22 týdnem gravidity a protože našich lekcí je 14, není od věci začít se cvičením před polovinou těhotenství. Cvičení je vždy přizpůsobeno délce gravidity. Co se týká cvičení doma, určitě je lepší navštívit specializovanou agenturu, protože těhotná, která cvičí, je pod stálým dozorem cvičitelky, porodní asistentky nebo fyzioterapeuta.

Rozhodli jsme se tedy navštívit specializovanou agenturu.  Čeho se při výběru držet?

Při výběru samotné agentury je dobré zjistit si počet cvičících. Už proto, že kurzy některých agentur jsou přeplněné. Cvičení potom ztrácí efekt individuálního přístupu. Nám se například osvědčil počet osmi cvičících. Mezi další faktory výběru může patřit třeba prostor, jeho barevnost, útulnost a tak dále.  Samozřejmě rozhoduje i cena a příjemnost a kvalifikovanost personálu.

Jak probíhá samotné cvičení? Jaká je stavba cvičení?

U nás většina cvičení probíhá na velkých balonech, vždy se nejdříve protáhneme, potom přichází zahřívací část, na ni navazuje uvolnění krčních šíjových svalů, posílení prsních svalů a podle trimestru i břišních svalů. Následuje posílení nohou, pánevního dna, cvičení proti křečovým žílám a hlavně nácvik správného dýchání. Používají se i malé over bally. Každá hodina končí relaxací trvající nejméně deset minut.

Existuje více druhů cvičení? Jak jsou zaměřená? Je vhodné prokládat cvičení například jógou nebo plaváním?

Existuje speciální jóga, břišní tance nebo pilates pro těhotné. V našem studiu tyto prvky zařazujeme do běžných cvičebních hodin. Vhodné a doporučované je plavání v těhotenství, protože se nejvíce procvičí dýchání. Ale plavání samozřejmě jen pod podmínkou, že je těhotná v pořádku.

Přípravu před porodem ve vašich kurzech rozlišujete na praktickou a teoretickou část. Jaké informace se můžeme dozvědět v části teoretické?

V teorii začínáme všeobecně informacemi o těhotenství (oblečení, plavání, zaměstnání, cestování), rozdělíme graviditu na jednotlivé trimestry, mluvíme o tom, jaká vyšetření absolvují těhotné a ujasníme si pojmy jako porod v termínu, předčasně ukončené těhotenství, přenášení v těhotenství nebo vyvolávaný porod.

Dále se zabýváme výživou u těhotných, zvláště se zaměřujeme na přírodní produkty. Probíráme obtíže v těhotenství, především jejich zvládnutí. Nezapomínáme ani na miminko – lekce výbavičky, kde seznamujeme maminky s tím, co mají pro dítě pořídit, rozhodně není na škodu. Důležitá je také manipulace s miminkem (koupání, nošení, nošení dětí v šátku).

Zaměřujeme se pochopitelně i na samotný porod, seznámíme nastávající maminky s rozdělením porodu na čtyři doby porodní, s výjimečnostmi u porodu a tak dále. Samozřejmě se zmiňujeme i o kojení a o přípravě na něj.

Speciální partnerská dvouhodinovka připravuje partnery nejen na porod, ale i na dobu po porodu, jdeme se podívat do porodnice, probíráme období šestinedělí, zkusíme sbalit tašku do porodnice a napíšeme porodní plán.

Nepořádáte jen před a poporodní kurzy, ale i mnohé další. Jaké?

Na vyžádání maminek pořádáme i kurzy s malými dětmi.  Začínáme mezi druhým a třetím měsícem věku dítěte baby masážemi a potom dále dle věku pořádáme kurzy hraní, zpívání a cvičení dětí. Pořádáme i teoretické přednášky, kupříkladu psychologie výchovy dítěte, první pomoc u dětí, výživa dětí, znakování, šátkování, očkování a další.

V jakém rozmezí se pohybuje cena kurzů?

Cena kurzu u nás (14 lekcí cvičení + teorie) je 2 600,- Kč. Skoro všechny pojišťovny přispívají zhruba tisíc korun, samotná teorie stojí 1 490,- Kč.  Cena se samozřejmě může lišit v jiných studiích.

Jaké cviky nebo přípravu na těhotenství doporučujete ženám, které se rozhodly cvičit doma?

Když se žena rozhodne cvičit doma, je dobré si alespoň pořídit DVD se cvičením pro těhotné nebo navštívit individuální lekci pouhého cvičení, cena jedné lekce se u nás pohybuje kolem 90,- Kč. Návštěva lekce naučí ženu používat vhodné cviky ve vhodných situacích.

Je dobré začlenit do přípravy na porod partnera?

Určitě. Pomoc partnera je důležitá nejen v těhotenství, ale i při porodu a v následném šestinedělí. Minimálně by se partner měl zúčastnit partnerské hodiny, aby se mohl rozhodnout, zda se porodu a přípravy účastnit.

Chcete vidět, jak takové cvičení vypadá? Podívejte se! A tímto bych také ráda poděkovala spolumajitelce brněnského studia Devítka paní Ireně Nebeské za ochotnou spolupráci.

[album:

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Cvičení pro těhotné. Připrav se na porod!