Menu
TOPZINE.cz
Sport

Curling: Sportovní strategie pro všechny

Redakce

Redakce

14. 1. 2011

Zimní olympijské hry nedisponují tak vysokým počtem kolektivních sportů jako jejich letní obdoba. Dnes si ale právě jeden z nich představíme. Blíže na zoubek se totiž podíváme curlingu.

curlingový kámen

Dříve si curleři vystačili s oblázky, dnes se neobejdou bez curlingových kamenů Zdroj: sxc.hu

Curling je zimním olympijským sportem, který vznikl ve Skotsku a momentálně se těší největší oblibě v Kanadě. Díky své přiměřené fyzické náročnosti je vhodný pro hráče téměř jakéhokoliv věku. Obliba tohoto sportu stoupá také v České republice.

Stručně k historii curlingu

Základy curlingu byly položeny již v 16. století ve Skotsku. První curlingový klub vznikl až o dvě století později. Ve svých počátcích se dějištěm curlingových klání stávaly zamrzlé rybníky a jezera a coby kameny postačily obyčejné oblázky z řeky, které byly různě tvarované a vykazovaly tak odlišné vlastnosti. Středověcí curleři, jak se hráčům curlingu říká, byli tedy odkázáni spíše na štěstí než na své schopnosti.

Ve 20. století se stal curling olympijským sportem. Poprvé se objevil na OH 1924 v Chamonix. Poté se však na více než 70 let odmlčel. Objevil se jen jako ukázkový sport na OH 1932, 1988 a 1992. Obnovenou premiéru curling zažil až na OH 1998 v Naganu.

Historicky nejúspěšnější zemí na olympijských hrách je v tomto sportu Kanada, která si z olympiád odvezla dohromady už osm cenných kovů.

Curlingové vybavení

Dráha – Curling se hraje na ledové ploše (dráze) o rozměrech 44,5 – 46 metrů na délku a 4,4 – 5 metrů na šířku. Dráha je „oboustranná“ (cílové kruhy i hacky – na odhazování a také příčné čáry (line) jsou na obou stranách dráhy), lze tedy odehrát kameny z jedné strany a následnou hru (end) odhazovat ze strany druhé (odhodová a cílová strana). Hřiště podélně uprostřed dělí centre line, příčně jsou pak na dráze vyznačeny hog line, tee lin a back line. Průsečík centre line a tee line je středem cílových kruhů.

curling

Led musí být rovný, čistý a napeblovaný, aby po něm kameny lépe klouzaly

Led – Led na curling musí být rovný a čistý. Teplotu má zhruba – 7°C a především je napeblován = pokryt zmrzlými kapkami vody, po nichž kámen klouže.

Kameny – Curlingové kameny jsou kruhovitého tvaru o obvodu do 91,5 cm, výšce minimálně 11,43 cm a hmotnosti od 17,24 kg do 19,96 kg (včetně madla a šroubu). Kameny jsou žulové a na světě jsou pouze dva lomy produkující dostatečně pružnou a mrazu odolnou žulu. Jedna sada kamenů (8 ks) stojí 150 000 Kč a více.

Košťata – Košťata se v curlingu používají v případě potřeby zrychlení (menšího zbrzdění) kamene, případně narovnání jeho dráhy (zmírnění rotace). V současnosti jsou k dispozici speciální curlingová košťata, ačkoliv je možno použít třeba i klasická čiroková.

Boty – Specifikum bot na curling spočívá v podrážce. Jedna bota (obvykle levá) má kluzkou podrážku, druhá neklouzavou. Kluzká podrážka se používá při odhodu kamene, případně pro rychlejší pohyb po ledové ploše (např. z cílových kruhů k odhodišti). V případě, že hráč potřebuje stabilitu, překryje kluzkou podrážku speciálním neklouzavým krytem.

Pravidla curlingu

Zaměřme se nyní na samotnou hru a její pravidla, konkrétně na klasický curling, který se hraje na olympijských hrách, neboť se objevují i různé modifikace curlingu, jako je například mixed doubles, s poněkud pozměněným systémem a pravidly.

Curling se dělí na mužský a ženský. Do každého utkání nastupují dva celky v počtu 4 hráčů (nominován může být také jeden náhradník). Každý tým má k dispozici 8 kamenů, které se odlišují barvou madla (obvykle červené a žluté). Týmy se v odhazování kamenů střídají. Každý hráč odhazuje dva kameny a to tím způsobem, že odhodí svůj první kámen, poté odhazuje soupeř a po něm opět zmíněný hráč. V jednotlivých týmech se tedy hráči nestřídají v odhazování (1. hráč odhazuje 1. a 2. kámen, 2. hráč 3. a 4. atd.). Poslední dva kameny odhazuje skip, což je kapitán a „mozek“ týmu, který určuje strategii.

Curlingové utkání se dělí na 10 endů (end = odházení všech kamenů obou týmů) a každý z týmů má k dispozici 73 minut čistého času. V případě shodného stavu po odehrání 10 endů se hraje extra end s čistým časem 10 minut pro každý z týmů. Na začátku utkání je určen tým s výhodou posledního kamene v prvním endu, tedy ten, který odhazuje jako druhý v pořadí. V následujících endech získává výhodu posledního kamene celek, který v předchozím kole nebodoval.

curling

Curleři v akci

Cílem hry je umístit v každém endu co nejvíce kamenů své barvy ke středu kruhů. Vždy se počítají pouze kameny jedné barvy nejblíže kruhu, endy tedy mohou končit například 1-0, 2-0, 3-0 nebo 0-0, nikdy však 2-1 nebo 3-3. Umísťování kamenů nabízí celou škálu možností a situace v cílových kruzích se mění takřka s každým odhodem. Týmy proto musí pečlivě zvážit každý ze svých odhodů, byť end se obvykle rozhoduje až sedmým a osmým kamenem, jejichž odhod má na starosti skip. Jak jsem již naznačil, curling umožňuje rozličné strategie, které se v průběhu endů mění. Můžete tak své kameny umisťovat do pozice guard (kámen před cílovými kruhy), za ně poté můžete, s využitím rotace, ukrýt další své kameny v cílových kruzích, umisťovat své kameny na střed kruhů nebo vyrážet kameny soupeře z kruhů (v případě, že kámen přejde přes back line za kruhy nebo se dotkne side line, je vyřazen ze hry).

Pár slov na závěr

Curling může někomu možná vzdáleně připomínat šachy na ledě. Jistou podobnost vykazuje curling snad v omezené míře času, strategii tahů respektive odhodů a nutnosti reagovat na tahy soupeře. Curling je však nepochybně fyzicky náročnější (jen těch kilometrů, co najezdíte po ledě, nemluvě o metení), také figurky, tedy kameny, mají naprosto stejnou hodnotu a můžete jimi pohybovat, kterýmkoliv směrem a především, v curlingu závisí umístění kamenů na vaší šikovnosti.

Pokud vás curling zaujal a chtěli byste si jej zkusit, pak vězte, že to není, alespoň v České republice, jen tak. Jediná curlingová hala v ČR se nachází v PrazeRoztylech a je poměrně značně vytížena. I přesto vám však doporučuji si tento zajímavý sport alespoň vyzkoušet.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Curling: Sportovní strategie pro všechny