Menu
TOPZINE.cz
Vzdělání a kariéra

Čtyřlístek: Fifinka a její kamarádi z Třeskoprsk budou učit prvňáčky počítat

Nikola Reindlová

Nikola Reindlová

8. 6. 2011

FOTO: ČtyřlístekNakladatelství Fraus představilo na veletrhu Svět knihy novou učebnici matematiky pro první třídy. Průvodci světem sčítání a odčítání se v tomto případě staly známé čtyřlístkové postavičky Fifinka, Myšpulín, Pinďa a Bobík. Tentokrát je čeká opravdu nelehký úkol naučit české děti počítat.

FOTO: Čtyřlístek

Učebnici pokřtil autor Čtyřlístku Jaroslav Němeček, Zdroj: Archív nakladatelství Fraus

Učebnici Matematika se Čtyřlístkem vyfasují prvňáčci už v září tohoto roku. Vytvoření takto hravého titulu není ovšem náhoda. Populární postavičky mají dětem přiblížit často nenáviděný svět čísel a zároveň i vylepšit postavení českých dětí v mezinárodních žebříčcích porovnávajících matematickou gramotnost.

České děti neumějí počítat

V mezinárodním srovnání jsou na tom české děti s matematikou čím dál tím hůř. „V období od roku 2003 do roku 2009 se výsledky českých žáků zhoršily nejvíce ze všech zemí, které se obou cyklů výzkumu zúčastnily,“ informuje Vladislav Tomášek z Ústavu pro informace ve vzdělávání, jenž je spoluautorem Národní zprávy PISA 2009.

Z různých průzkumů vyplývá, že neumíme počítat. Ale proč tomu tak je? Jednak celkově klesá motivace dětí učit se, jednak je problémem i celková efektivita výuky matematiky a její oblíbenost u mladých lidí. „Současná podoba výuky matematiky není většinově studenty přijímána. Chce to změnu,“ dodává psycholog Jiří Šimonek.

Učitelé nemají z čeho učit

Ti z nás, kteří opustili školní lavice v několika posledních letech, si jistě pamatují ty stoleté matematické sbírky, které byly vytištěny ještě v dobách, kdy ve třídách nad souškou učitelkou visel Husák. A právě na nedostatek moderních učebnic si stěžují i samotní učitelé matematiky. „Průzkumem na trhu jsme zjistili, že je na prvním stupni neobvykle vysoké procento nespokojených učitelů, kteří stále hledají a nenacházejí tu pravou učebnicovou řadu matematiky. Podle jejich představ musí ve svém obsahu splňovat moderní trendy ve výuce a současně vyhovovat i učitelům zvyklým na tradiční matematiku,“ říká Jana Tomšíková, odborná redaktorka Nakladatelství Fraus.

OBR: Učebnice matematiky s ČtyřlístkemNaučí se děti díky Myšpulínovi počítat?

Matematika s Čtyřlístkem si tedy klade nemalý cíl – naučit děti počítat, zvýšit oblibu matematiky a uspokojit poptávku ze strany učitelů.

O výtvarnou stránku učebnice se postaral samotný autor Čtyřlístku Jaroslav Němeček, který dostal od týmu autorů pedagogicky zpracovaný text a měl za úkol ho s trochou odlehčení a humoru zasadit do každodenních dobrodružství Fifinky a spol. „Z hlediska výtvarníka je první díl pojat spíše jako klasická ilustrace. V pololetí se to už zlomí a děti jsou schopny sledovat a číst jednodušší příběhy. Tomu odpovídá pojetí druhého dílu, který je už lehce komiksový,“ vysvětluje koncepci Matematiky se Čtyřlístkem Jaroslav Němeček.

Vedle toho, že se děti budou mnohem radši učit hodiny s Pinďou než jenom s paní učitelkou a papírovým ciferníkem, by je měla učebnice bavit i proto, že je propojená s každodenním životem. „Děti to vede k tomu, že domýšlí nakreslené situace a sdělují to, co jim kresbička říká. Od toho se potom může odvíjet nejen jejich matematické myšlení, ale také chápání okolního světa a utváření postojů k němu,“ vysvětluje spoluautorka Marie Kozlová.

Na první díly by měly postupně navazovat další učebnice pro vyšší ročníky a zároveň už se pracuje na interaktivní verzi Matematiky se Čtyřlístkem.

Až čas ukáže

Myšlenka je to jistě hezká, ale o tom, zda bude i úspěšná, se přesvědčíme až za pár let. Uvidíme, jestli se děti úspěšně naučí rozeznávat vpravo a vlevo díky Myšpulínovi a jestli si zapamatují základní tělesa díky jednohubkám Fifinky.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Čtyřlístek: Fifinka a její kamarádi z Třeskoprsk budou učit prvňáčky počítat