Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Čtvrtý Y: Poslední z mužů stále drží Heslo kvality

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

16. 5. 2011

Jedna z nejoceňovanějších sérií vydávaných u nás, Y: Poslední z mužů, představuje nové autory. Kvalitu výtvarné stránky to sice lehce sráží, scénář si však stále drží svou famózní úroveň.

Ilustrace na obálce komiksu, autor: J. G. Jones

Vydávání rozběhlých komiksových sérií v Čechách se stále zrychluje (ve většině případů), tudíž se čtenáři nového dílu proslulé série Y: Poslední z mužů, tentokráte s podtitulem Heslo, dočkali již půl roku po předešlém. Díky své kvalitě si akceleraci vydávání právě Poslední z mužů zaslouží. S novým dílem však přicházejí lehčí změny v tvůrčím týmu, což bohužel neslouží dobré věci.

A opět ten ukecaný Vaughan. Třikrát hurá

Zatímco kreslířský post se na chvíli prostřídal, scénář stále zastupuje Brian K. Vaughan. Přestože se dějově nijaká akční řež nekoná (alespoň v prvním segmentu, ten druhý trochu přitvrzuje), stále dokáže příběh šponovat čtenářovy nervy až k prasknutí. Předchozí dvě knihy, Cykly a Malý krůček pro lidstvo, předváděly příběhy odehrávající se na jednom místě – tuto tradici si tentokrát drží pouze první část, a druhá tak působí velice osvěžujícím dojmem.

Vaughan stvrzuje svou pozici jednoho z mistrů nekonečných dialogů, jimiž nejen dovede vyprávět příběh, ale vytváří jimi i nevídanou gradaci a napětí. Občas hovory postav zabírají dokonce celou stránku, skýtají však prostor pro ukryté vtipy a nepřeberné množství popkulturních odkazů, které musely dát překladateli jistě zabrat. Vypořádal se s tím však znamenitě, snad všechny jsou po zamyšlení jasné.

Nová vizáž? Ne, děkuji

Výtvarnou stránku první části knihy obstarala Pia Guerra, která má na svědomí i předchozí knihy (a bude mít budoucí). Ačkoli není její kresba nic zvláštního (postrádá například jakékoli detaily), soustředí se na to hlavní. Na vedení příběhu, což zvládá precizně. Jednoduchost, jež však není dotažena až do extrému, slouží k neodvádění pozornosti čtenáře a lehkou plynulost děje.

Hůře však dopadla kresba v druhé části knihy. Tentokrát totiž za Guerru zaskočil Goran Parlov. Doprovázení příběhu sice zvládá obstojně, nicméně už se na komiks člověk nedívá s láskou. Parlovova linka sice na první pohled vypadá také lehce, na druhý však čtenář vidí jakousi hrubost oproti předchozímu něžnému ženskému tahu. Nejvíce se tato nepovedenost podepsala na obličejích postav, v nichž chybí předešlá mimika, jež z nich dělala lidi, ne jen figury.

Ačkoli se tentokrát tolik nezdařila výměna image, scenáristicky je tato kniha stále na vrcholu postapokalyptických příběhů vůbec. A série se vyvíjí tak odhodlaným směrem, že čekání na další díl budou jistá muka. Pro všechny fanoušky žánru fantasy nebo post-apo povinnost.

Název originálu: Y: The last man #4-Safeword
Český název: Y: Poslední z mužů #4-Heslo
Scénář: Brian K. Vaughan
Kresba: Pia Guerra, Goran Parlov
Překlad: Petr Zenkl
Obálka: Aron Wiesenfeld
Počet stran: 144
Vazba: paperback
Rozměry: 170 x 260 mm
Vydal: BB art/Crew, Praha 2011
Doporučená cena: 399 Kč

Hodnocení: **** (80 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Čtvrtý Y: Poslední z mužů stále drží Heslo kvality