Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Čtvrtý druh na DVD: Je na vás, čemu budete věřit

Jiří Hannich

Jiří Hannich

13. 7. 2010

!DVD!Setkání s UFO dělíme na několik druhů. Tím prvním je pozorování vesmírných objektů na obloze. Při setkání druhého typu lze zaznamenat fyzické účinky na živou i neživou hmotu, výsledkem je například sežehnutá vegetace nebo dočasně nefungující přístroje a vozidla. Třetí druh odkazuje na přímou interakci mezi člověkem a mimozemskými tvory. Čtvrtý druh, o němž pojednává stejnojmenný horor, je únos.

Čtvrtý druh na DVD: Je na vás, čemu budete věřit Zdroj: distributor filmu

Film

Psycholožka Abigail Taylorová (Milla Jovovich) pokračuje ve výzkumu svého manžela, který svou práci nemohl dokončit, protože za nevyjasněných okolností zemřel. Během jednotlivých sezení Abigail vyslechne několik traumatizujících zážitků, jež se v mnoha ohledech shodují: pacienti si stěžují na poruchy spánku, pravidelně se budí ve stejnou hodinu, pozorují sovu, která je prý sleduje a prožívají pocity nepřekonatelné úzkosti a bolesti. Vše nasvědčuje tomu, že tito lidé absolvovali setkání čtvrtého druhu, navázali kontakt s bytostmi z vesmíru a byli násilně odvlečeni na jejich loď. Pro racionálně uvažujícího vědce těžko uvěřitelné. Avšak jen do chvíle, kdy tato událost potká i samotnou doktorku a její nejbližší.

Snímek ve své podstatě obsahuje dvě linie: ta umělecká se doplňuje s naturalistickým ztvárněním nejpozoruhodnějších scén, někdy jím dokonce bývá zcela nahrazena. Záměr tvůrců přidat tímto způsobem na autenticitě vypravování, zesílit děsivou atmosféru a umocnit tak divákův dojem, však do jisté míry naráží na absenci žánrové vyhraněnosti (mísí se zde dokumentární styl s tím klasickým uměleckým), je střetem dvou rovin, přičemž ani jedna z nich není úplně dominantní a navzájem se ruší. Avšak paranormálních jevů najdete ve filmu dostatek a spolu s hlavními postavami můžete směle teoretizovat o jejich příčinách.

Čtvrtý druh na DVD

DVD

Interaktivní menu nabízí scény, které se do hodinu a půl dlouhé stopáže snímku nevešly. Rovněž si můžete zvolit, zda se na film budete dívat v anglickém nebo českém znění. K dispozici jsou ještě české titulky.

Žánr: Thriller/Mysteriózní/Horor/Sci-Fi

Stopáž: 94 minut

Režie: Olatunde Osunsanmi

Hrají: Milla Jovovich, Will Patton, Elias Koteas aj.

Zvuk: český, anglický (Dolby Digital 5.1)

Titulky: české

Bonusy: interaktivní menu, vystřižené scény, upoutávka

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Čtvrtý druh na DVD: Je na vás, čemu budete věřit