Menu
TOPZINE.cz
Z domova

Čtení z 1. učebnice němčiny pro Čechy z 16. století. Tento víkend v Goethe-Institutu

Redakce

Redakce

1. 10. 2015

Na konci tohoto týdne proběhne v pražském Goethe-Institutu čtení z legendárního německo-českého konverzačního lexikonu. Nenechte si ujít netradiční podívanou s jazykovou exkurzí do středověku!

Knijžka w Cžeském a Německém Jazyku

Knijžka w Cžeském a Německém Jazyku

Knijžka w Cžeském a Německém Jazyku

Kniha, jejíž autorem je Ondřej Klatovský, pochází z roku 1540, a je považována za první učebnici němčiny a češtiny, která se v Praze objevila. Obyvatelé stověžaté matky všech měst, děti i dospělí, Češi i Němci se podle ní učili, jak správně psát, mluvit a číst (nebo chcete-li psáti, y mluwiti, včiti).

Knijžka w Cžeském a Německém Jazyku byla pro lidi žijící ve městě, o které se po staletí dělil německý a český národ, cennou pomůckou, jež usnadnila soužití s příslušníky druhého etnika a přispěla k většímu stmelení českého a německého světa v rámci Prahy. Vy máte nyní možnost zúčastnit se scénického čtení z této publikace. Legendární knihu ve svém vystoupení oživí herec Petr Čtvrtníček spolu s Philippem Schenkerem.

Kdy a kde?

Předčítání proběhne jako jedno z hlavních představení v rámci Kulturního maratónu, který k příležitosti 25. výročí svého založení pořádá pražská pobočka Goethe-Institutu. Netradiční akce, která přináší 25 hodin plných zábavy a poznání nejen německé kultury, trvá od pátku 2. října od 11:00 do soboty 3. října do 12:00.

Vše se uskuteční v budově pražského Goethe-Institutu na adrese: Masarykovo nábřeží 32, Praha 1. Samotné vystoupení Petra Čtvrtníčka a Philippa Schenkera o tom, „Kterak se Cžech Německy a Němec Cžesky učil“ pak bude probíhat v pátek 2. října mezi 16:15 a 17:00 a v sobotu 3. října mezi 11:00 a 11:30 v Knihovně Goethe-Institutu, v prvním patře.

Exponát z mnichovské knihovny

Vybrané úryvky a dialogy z knihy vám přiblíží nejen středověký jazyk, ale i život tehdejší doby. Do digitální podoby původního vydání „Knijžky“ s transkripcí Petra Štědroně, kterou Goethe-Institutu propůjčila Bavorská státní knihovna v Mnichově, budou moci nahlédnout i návštěvníci.

Součástí bohatého programu je mimo jiné i slavnostní odhalení Goetheho pomníku nově umístěného přímo před budovou institutu. Přijďte s Goethe-Institutem oslavit čtvrtstoletí jeho existence a zahájit další tak etapu podpory znalosti německého jazyka a vytváření komplexního obrazu o Německu a jeho kultuře.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Čtení z 1. učebnice němčiny pro Čechy z 16. století. Tento víkend v Goethe-Institutu