Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

Začíná Crash test. Výstava, která zjistí, co jsme ještě ochotni snést

Petr Pečenka

Petr Pečenka

3. 11. 2012

Studenti KTF  do 9. listopadu prezentují  v Topičově salónu (nepřiz) působivou výstavu. Málokdo tuší, co se děje na mimopražských uměleckých vysokých školách, stejně tak málokdo tuší, co dělají studenti dějin křesťanského umění z KTF, zajímá-li je současné umění.

Obr. Kresba

Na výstavě jsou k vidění objekty i kresby Zdroj: Kurátoři

Se studenty, kteří vystavují v Topičově salonu, se mohl doposud setkat jen opravdový zvídavec. Všem je kolem dvaceti a výstava může být brána jako první zátěžový test jejich práce (jak to ostatně i sami kurátoři mysleli). Zapadnou do pražského prostředí; do obecného vnímání? Někdo si jich všimne? Jsou normální, přizpůsobiví a vhodní pro prostředí výstavních salónů a mínění veřejnosti a umělecké kritiky?

FOTO: fotky

Za pozornost stojí i lehce provokativní fotografie

Aby Crash test přinesl odpověď na tyto otázky, rozhodli se sami umělci a kurátoři pídit po otázkách obdobných. Co je normální a co už ne? Co ještě ve společnosti sneseme a co už se nesluší. Otázky, kterým se možná snažíme vyhnout obecnou odpovědí (normální přeci určit nejde) si na výstavě hrají s divákovou vnímavostí a normálností tohoto vnímání. Co vidí v zrcadle běžný divák jde lehce uhodnout. Co tam ale vidí, když je toto zrcadlo nepřizpůsobivé?

FOTO: zrcadlo

Umění je v očích divákových

Mimopražští studenti (tedy ti mimo dění) jsou představeni studenty dějin křesťanského umění (od kterých se obyčejně nečeká orietance na současné výtvarné scéně). Tato nezáviděníhodná pozice, ale přinesla záviděníhodný výsledek. Do 9.11. tak máte ještě možnost potkat se s Nepžizpůsobivými a vidět výstavu, která obchází stereotypy.

 

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Začíná Crash test. Výstava, která zjistí, co jsme ještě ochotni snést