Menu
TOPZINE.cz
Z domova

ČR je 1. evropskou zemí, kde je nová vakcína proti rakovině děložního čípku

ČTK

ČTK

12. 11. 2015

Infekce lidským papilomavirem (HPV) zasáhne během života až 80 procent mužů a žen. Virus se přenáší pohlavním stykem a je u žen příčinou rakoviny děložního hrdla. Ta se ročně v ČR zjistí u tisícovky žen, 400 na ni zemře. Na rozdíl od jiných typů rakoviny se proti nádorům způsobeným HPV dá chránit – screeningem, který odhalí přednádorová stadia, a očkováním, jež vzniku zhoubné nemoci zabrání. Novinářům to dnes řekl předseda Sdružení soukromých gynekologů Vladimír Dvořák.

Problém podle něj je, že na každoroční prohlídky ke gynekologovi chodí jen polovina žen. Většina zhoubných nádorů se zjistí u těch, které prevenci opomenuly. Vedle rakoviny děložního hrdla způsobují papilomaviry až 90 procent rakovin řitního otvoru, 70 procent rakovin vaginy a 40 procent rakovin vulvy, u nichž screening není možný. Jedinou účinnou ochranou u těchto rakovin je podle Dvořáka očkování.

„Česká republika je první zemí v Evropě a třetí na světě po USA a Kanadě, kde je dostupná nová vakcína proti HPV,“ ocenil.

Dosud měly ženy v ČR na výběr mezi dvěma vakcínami, jedna chrání proti dvěma typům papilomavirů a druhá proti čtyřem typům. Nová vakcína chrání proti devíti typům papilomavirů. „Získáváme očkování proti 90 procentům původců karcinomu děložního hrdla, což je nejčastější zhoubné onemocnění vyvolané HPV,“ shrnul Dvořák.

Zdravotní pojišťovny hradí očkováním dívkám mezi 13. a 14. rokem věku, proočkovanost je kolem 60 procent. Ostatní ženy a muži si vakcínu platí. V počátcích vakcinace byla u dospělých žen proočkovanost 15 procent, postupně zájem klesal. Ty, co se očkovat chtěly dát, už očkované jsou. V posledních letech se tak dávaly očkovat jen ženy, v jejichž rodině někdo rakovinou onemocněl, nebo se léčily s onemocněním čípku v přednádorové fázi, vysvětlil lékař.

Zájem o novou vakcínu, která poskytuje širší ochranu, už podle něj začínají projevovat ženy i muži, a to i když už očkováni jsou. Ptají se, zda má smysl se dát přeočkovat a širší ochrana je podle Dvořáka obvykle vede k rozhodnutí vakcinaci znovu podstoupit.

Očkování výrazně zvýší rozsah ochrany i proti dalším karcinomům, vulvy, vaginy, řitního otvoru a penisu, hlavy a krku a chrání i před obtížně léčitelnými genitálními bradavicemi. „Devítivalentní vakcína zvyšuje ochranu proti typům HPV, proti nimž lidé dosavadními vakcínami chráněni nebyli,“ potvrdil Dvořák.

Odborníci se shodují, že plošné využívání screeningu v kombinaci s očkováním devítivalentní vakcínou by mohlo vést až k vymýcení rakoviny děložního hrdla a zároveň přinést výrazný pokles dalších onemocnění spojených s HPV. Úspěšnost podle nich ale záleží hlavně na informovanosti veřejnosti, aby se do obou programů zapojila.

Autor ČTK

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

ČR je 1. evropskou zemí, kde je nová vakcína proti rakovině děložního čípku