Menu
TOPZINE.cz
Cestování

CouchSurfing a revoluce v cestování. Na gauči až na konec světa!

Redakce

Redakce

1. 5. 2011

Máte-li rádi netradiční formy cestování, jste dobrodruh se srdcem na dlani a nechce se vám utrácet zavratné částky za hotely, pak je projekt CouchSurfing to pravé pro vás.

FOTO: mapa CouchSurfingu

Mapa CouchSurfingu, Zdroj: couchsurfing.org

CouchSurfing se pomalu začíná stávat fenoménem této doby. Jako sociální síť sdružuje cestovatele z celého světa od roku 2004. Funguje napříč 246 zeměmi a nyní, v dubnu 2011, je v  programu zaregistrováno téměř 2 700 000 lidí.

O čem tyto stále rostoucí statistiky svědčí? Čím více svobody a možností nám doba přináší, tím více si uvědomujeme, jak snadné je cestovat a poznávat nové kraje. Nemusí to být na rok, stačí si sbalit batoh a odjet na víkend. Proč místo sezení u televize a vzdychání, jak je to někde krásné, se o tom nejet přesvědčit na vlastní oči?

Startovní čára

Základem je registrace. Zatímco kdekoliv jinde můžete o sobě lhát a vymýšlet si, v programu CouchSurfing se to rozhodně nevyplácí. Při vyplňování profilu dbejte na to, abyste o sobě říkali pravdu a nic než pravdu.

Možná vás překvapí, do jaké hloubky se profil snaží nastínit vaši osobnost. Ale věřte mi, že tady neplatí pravidlo méně je někdy více. Čím více toho o sobě totiž povíte, tím si zvýšíte šanci, že si vás někdo na druhém konci světa pustí do svého příbytku.

Mapa výskytu couchsurferů po celém světě

Mapa výskytu couchsurferů po celém světě

Máte možnost nechat se jako člen ověřit. To znamená, že této neziskové organizaci přispějete minimálním vkladem, který je 17.77 USD. Z těchto členských příspěvků může projekt fungovat. Platební kartou uhradíte částku a tím se stáváte ověřeným členem společnosti couchsurferů, což vám samozřejmě získá zase další kladné hodnocení ze strany potencionálních ubytovatelů.

Jakmile se do toho jednou dáte, nebudete chtít přestat. Začnete být méně ostýchaví, více zvídaví a za pár let budete mít najednou plná fotoalba a v hlavě tisíce zážitků, které by vám v každodenní realitě rozhodně chyběly.

CouchSurfing´s Vision Statement:
A world where everyone can explore and create meaningful connections with the people and places they encounter.

Principy couchsurfingu

FOTO: Projekt CouchSurfing sdružuje 246 zemí celého světaAť už chcete být hostem nebo naopak někoho přivítat na svém gauči, základem je uvědomit si princip CouchSurfingu sám v sobě. Je nutné mít otevřenou mysl a být přístupný různým názorům, mentalitám a kulturám. Život je o rozdílnosti a v rámci takového druhu cestování to platí dvojnásob.

CouchSurfing je výzva. Věřte, že strávíte hodiny a hodiny pročítáním profilů neznámých lidí. Ale najednou se vám otevřou brány do celého světa. Zážitky, které získáte u někoho doma, nezískáte nikde jinde.

Jako návštěvník je vhodné přivést malý dárek, ten nikdy neurazí. Buďte se svým hostitelem v kontaktu do té doby, než otevřete dveře jeho bytu. Vyměňte si telefonní čísla a požádejte ho, aby vám sdělil přesnou adresu bydliště, popřípadě poradil, jak se do jeho místa dostat, například z letiště nebo nádraží.

V rámci poznávání jiných kultur je možné, že se domluvíte například na tom, že si něco společného uvaříte. V takovém případě nabídněte finanční výpomoc nebo alespoň přiložte ruku k dílu při přípravě a závěrečném úklidu.

Předem se domluvte, jestli strávíte čas ve městě společně, nebo jestli si uděláte plány podle svého. Podle toho se zařiďte. Někteří hostitelé nemají moc volného času, ale třeba ve večerních hodinách vám rádi ukáží oblíbená místa.

Strávit hodinu ve sprše nebo zapnout si počítač, aniž byste se kohokoliv zeptali, není úplně košér. Vždy mějte na mysli nesobeckost a respekt. Je také dobré pročíst si základní tipy pro hostitele a pro hosta. Být připraven, alespoň teoreticky, je vždy velké plus.

S chutí do toho a půl je hotovo

FOTO:Couchsurfing je o poznávání lidí a kultur z celého světa

Couchsurfing je o poznávání lidí a kultur z celého světa, Foto: Tereza Hercíková, Topzine.cz

CouchSurfing je o respektování vzájemné svobody, základních etických pravidel a individuality člověka. Nemůžete někomu vkročit do života a začít kritizovat jeho životní postoje, návyky nebo jeho životní styl.

Proto se po každé zkušenosti s CS vyplňuje reference, a to z obou stran. Nehledě na to, zdali je reference pozitivní nebo negativní, je dobré popsat, jaké jste měli jako host i jako hostilel zkušenosti. Protože právě na základě referencí si ostatní cestovatelé vybírají a ty jsou rozhodně jedním z nejspolehlivějších měřítek.

Na závěr snad zbývá jenom říci – nebojte se nevšedních zážitků. Protože to, co očekáváme nejméně, nás nejvíce obohatí. Žijme život, nepřežívejme ho! CouchSurfing je skvělá volba.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

CouchSurfing a revoluce v cestování. Na gauči až na konec světa!