Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Cormac McCarthy neúspěšně završuje trilogii Hranice knihou Města na planině

Jan Nohovec

Jan Nohovec

2. 8. 2010

Je to pár let, co mainstreamový autor Cormac McCarthy ohromil svět svou postapokalyptickou sci-fi Cesta, a je to pár měsíců, co se tato vlna dostala i k nám. Od té doby se jeho knihy prodávají jako nikdy předtím, o čemž svědčí i fakt, že nakladatelství Argo, které publikuje autory knihy v Česku, vydalo za poslední půlrok kromě množství nových vydání hned dvě nové knihy – Dítě Boží a právě Města na planině, poslední knihu Hraniční trilogie.

Cormac McCarthy

Všichni krásní koně a Hranice – tak se jmenují první dva svazky tzv. Hraniční trilogie, v níž Cormac McCarthy objevuje svět kovbojů na americko-mexické hranici ve druhé čtvrtině 20. století. První dvě knihy působily jako naprosto samostatné příběhy, které propojovala společná atmosféra dospívání obou chlapeckých hrdinů. Ve Všech krásných koních to byl John Grady, který prchá do Mexika a vypráví příběh o své cestě, v Hranici Billy Parham, kterému vybili rodinu a který se teď toulá územím mezi oběma státy.

Města na planině oba romány spojují a snaží se je uspokojivě završit. Hrdinové předchozích svazků se potkali ve chvíli, kdy už oba emocionálně dospěli, a přežijí spolu jako bratři deset let, které oddělují děje předchozích knih od Měst na planině. Oba milují koně, a proto je teď nacházíme, jak pracují na ranči a žijí obyčejný život kovbojů. Nový román popisuje všednosti jejich života, jeden statický atmosférický obraz za druhým, až se ze střípků tu a tam vyloupne krátká zápletka. V té jediné, která čtenáře skutečně uchvátí a kterou se McCarthy rozhodl celou trilogii uzavřít, se John Grady v jednom z nevěstinců potkává s obyčejnou řadovou kurvou. Co je na tom tak zvláštního? Třicetiletý dospělý se do ní bláznivě zamiluje jako náctiletý mladík, chce si ji vzít a vysvobodit ji z jejího zlého zaměstnání.

Obálka knihy Města na planině

Cormac McCarthy Města na planině nezvládl, přestože se snažil, jak jen to šlo. Atmosféra dospívání mladého nevyzrálého chlapce, jeho myšlenkový přerod, které lemovaly předchozí dva svazky, se tu vytrácí jako pára nad hrncem, jíž se autor snaží zoufale zachytit děravou síťkou na motýly. Znovu před čtenáře servíruje sugestivní obrazy psané uhrančivým jazykem a protkané realisticky působícími úryvky španělštiny, znovu se snaží navodit klidné, filozofické tempo Hranice a Všech krásných koní. Problém je v tom, že to, co fungovalo u patnáctiletých kluků, nefunguje u třicetiletých mužů. Jakkoliv čtenář může s Johnem Gradym soucítit a sympatizovat, nebo naopak vrtět hlavou nad jeho nezáviděníhodnou situací, nestačí to na to, aby se do knihy skutečně začetl a s napětím a jistou dávkou melancholie sledoval osudy hlavních hrdinů.

Je zřejmé, že autor chtěl dva samostatné svazky spojit závěrečným románem, jenž chtěl monumentálně vygradovat. V průběhu psaní třetího dílu mu ale došlo, že by jen pokřivil čtenářův pocit z předchozích knih. Proto se snažil navodit stejnou atmosféru a nechat konec vyznít do ztracena, jak by si předchozí knihy zasloužily. Bohužel, do ztracena román vyznívá, ovšem rozhodně ne tak, jak to autor pravděpodobně zamýšlel. Příběhy obou hrdinů se nijak zásadně nespojují, oba existují prakticky samostatně, přestože se denně vídají a přestože by měli být bratry. Navíc, kvůli hlavní zápletce, věnoval autor Johnu Gradymu podstatně více místa a Billyho Parhama používá spíše jako vedlejší postavu, přestože Billy má nárok na to být hlavní hvězdou. Obrazy zániku kovbojského světa tak, jak jsme ho v předchozích dvou knihách poznali, tím vůbec nevyniknou, naopak se spíše degradují.

Zatímco Všichni krásní koně byli dobří a Hranice ještě lepší, Města na planině se jejich vysoko postavené laťky ani nepřiblíží. A přitom to bylo všechno tak jednoduché. Stačilo si vymyslet třetího hrdinu a jeho příběh propojit s předchozími dvěma. Třeba by se pak autorovi psalo lépe. Nebo by mu došlo, že i tahle pomůcka nepomůže a že Hraniční trilogie má zůstat dvojicí románů, volně propojených svými motivy.

Český název: Města na planině
Název originálu: Cities of the Plain
Autor: Cormac McCarthy
Překlad: Jiří Hrubý
Počet stran: 296
Vazba: vázaná s přebalem
Rozměry: 210 x 130 mm
Vydal: Argo, Praha 2010
Doporučená cena: 298 Kč

Hodnocení: *** (60%)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Cormac McCarthy neúspěšně završuje trilogii Hranice knihou Města na planině