Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Conventicon 2010 byl o pohodě, teplu a nedostatku návštěvníků. Fotogalerie uvnitř!

Jan Nohovec

Jan Nohovec

24. 8. 2010

Před rokem se ve vodách českých conů zrodila novinka, která po raketovém startu slibovala další stálici na kalendáři fanoušků fantastiky, seriálů, Orientu a pohybu. Loni jej navštívilo téměř tři sta účastníků. Letos ani ne polovina.

Velký sál v KC Zahrada. kde se bude Conventicon konat Zdroj: conventicon.cz

Páteční prázdninové odpoledne pro mnoho conařů znamenalo jedno – konečně odchod z práce/brigády pryč, pryč, pryč… na Conventicon. Ovšem poté, co všichni dorazili do KC Zahrada, malého, ale velmi útulného a luxusního kulturního centra, se zjistilo, že oněch conařů zase nebylo tolik. Tři čtvrtiny osob, pohybujících se po areálu měly na sobě fialové organizátorské tričko (s nezapomenutelným nápisem ORG) nebo černou visačku hosta akce. Návštěvníci veškeří žádní, a tak některé programové linie dokonce zavřely krám a vypravily se místo toho do venkovní čajovny, kterou obstarala pražská čajovna Dejvická. „Lidí bude dost zítra,“ dalo se zaslechnout z každé strany.

Na perličky jsme se sešli, jinak ne

Hlavním tahákem letošního Conventiconu byla bezpochyby programová linie vědců ze Sisyfa, kteří měli dle dostupných informací podávat oblíbená témata současnosti z vědeckého hlediska, ovšem popularizačním tónem. Přestože velký sál KC Zahrada se na mnohé z pořadů zaplnil pouze do třetiny, i přesto přednášky proběhly a jejich návštěvníci se po jejich skončení nezřídka vydali s přednášejícím debatovat do kavárny uvnitř budovy, nebo do čajovny ven. I tak ale vědci někdy po skončení své přednášky mizeli z conu jak pára nad hrncem, což se jim nedá vytýkat, ovšem možná tím všichni přišli o zajímavé zážitky.

Podobně rozporuplnou atmosférou nasákla i kulturně-literární linie, která měla suplovat složku fantastiky na conu. Pánové Kopřiva, Jireš, Ríša a Procházka (spolu s pátečním vyhlášením literární soutěže Rokle šeré smrti) zdatně zastupovali svými zajímavými pořady fantastický program, ovšem na loňskou TOP10 letošní program prostě neměl. Všichni čtyři pánové na conu poseděli (dokonce i dohromady, jak můžete vidět ve fotogalerii), ale pak prchli, podobně jako zmiňovaní vědci. Nejzajímavějším bodem linie se tak stal zahraniční host, kterého bylo slyšet v kavárně ještě večer. Lidoví jazykové tvrdí, že fantastické sucho na Conventiconu 2010 způsobilo množství odřeknutí účasti českých hvězd na poslední chvíli, ale kde je pravda, to se můžeme jen dohadovat.

Workshop Four to Tango Foto: Jan Nohovec, Topzine.cz

O to zajímavější proto je, že stálou a poměrně velkou návštěvnost si držel ShowCon, který se namísto seriálových trháků jako loni letos zaměřil spíše na perličky, o kterých slyšelo jen malé procento posluchačů. Přesto měli Korgoth of Barbaria, Drawn Together nebo famózní Jef-f Dunham úspěch. Za pozornost stál i Tar-ařin report z Londýnského conu.

Už menší (až nulové) návštěvnosti se dostalo doprovodnému programu šermířské skupiny, Orclimpiádě, Orientconu a Improvizovanému cirku, kteří i přes malou účast neházeli flintu do žita a stále doufali, že na jejich pořady přijde alespoň jeden, dva, tři lidé… O to více vynikla mezi programem fireshow od skupiny Brighter than a Thousand Suns, úzce spojené s Improvizovaným cirkusem, jejíž část si můžete prohlédnout ve fotogalerii.

Lehnout si do trávy a kouřit šíšu

Nedostatek návštěvníků byl faktor, který neovladatelně ovlivnil nejen tuto reportáž, ale i celý Conventicon 2010. Bez nich vyšel slušně našlapaný program naprázdno, bez nich se útulná prostora Kulturního centra Zahrada naplnila jen z malého zlomku, bez nich se organizátoři zřejmě dostali do velké ztráty. Otázkou, proč vlastně přišlo tak málo lidí, se zamýšlel jistě každý účastník. Možná to bylo kvůli přece jen méně atraktivnímu programu než loni, možná kvůli nadcházejícímu Triconu (Parcon-Polcon-Eurocon), kam se chystá valná část fanoušků fantastiky, možná třeba jen kvůli tomu, že conaři dali ve víkendovém teplém počasí přednost jiným kratochvílím.

Plivání ohně při fireshow od skupiny Brighter than a Thousand Suns Foto: Jan Nohovec, Topzine.cz

Výsledkem ovšem zůstalo, že Conventicon 2010 se do dějin zapíše jako jeden z velmi vydařených relaxconů, který ovšem původně mířil někam úplně jinam. Ti, kteří se akce skutečně zúčastnili, si zašli tu a tam na nějakou tu přednášku či promítání a mezitím trávili čas hraním deskových/počítačových her a hlavně v čajovně, která měla od rána do večera plné ruce práce. Nápad vytáhnout ven koberečky a šíšy byl k nezaplacení, a tak se na trávě před KC Zahrada roztahovala ve stínu i na slunci jedna vodní dýmka za druhou. I medovina stála za to.

Těžko říct, zda se následující rok bude Convention vlastně konat, protože ztráty organizátorů tohoto ročníku jdou dle zlých jazyků až do desítek tisíc. Pokud však tato výjimečná akce nezanikne, bude rozhodně mít cenu se jí znovu zúčastnit. Ať už půjde příště o multikulturní akci jako loni nebo relaxcon jako letos, Conventicon bude stát za to. A čeští conaři by si to měli uvědomit, než jim tato akce pláchne do podsvětí.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Conventicon 2010 byl o pohodě, teplu a nedostatku návštěvníků. Fotogalerie uvnitř!