Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Conventicon 2009 – výborná tečka za letními prázdninami

Jan Nohovec

Jan Nohovec

1. 9. 2009

conventicon-2009-prioritaPodle slov pořadatelů už na přelomu srpna a září dlouho chyběl pražský con, který by se vyrovnal všem ostatním a který by svou existencí doplnil trochu upadající Pragocon a Parcon. Jestli a jak se to povedlo, můžete zjistit právě v této reportáži.

conventicon-2009-01

Tomáš Němec a Pavel Renčín o spisovatelích a redaktorech

Conventicon měl už od počátku řadu drobných problémů, které jeho přípravu organizátorům ztěžovaly. Tím největším bylo asi zjištění, že měsíc před akcí ředitelství školy, kde se vše mělo konat, prohlásilo, že už s conem nepočítá. Tím o něco menším, ale neméně podstatným, bylo bezpochyby zredukování počtu linií, když vyšlo najevo, že se nebudou konat pořady věnované Star Treku nebo Harrymu Potterovi. Nakonec se ale všechno nějak vyvinulo a na první ročník Conventiconu na obchodní akademii ve Svatoslavově ulici dorazilo poslední srpnový víkend (28.-30.) kolem dvou set padesáti účastníků.

conventicon-2009-05

Leonard Medek na téma Jenom svaly

Zcela nejúspěšnější programovou linií byl TOP 10, sled pořadů, kde v obměnách přednášela desítka osobností české fantastiky. Kromě tradičních přednášejících jako Leonard Medek (Jenom svaly), Františka Vrbenská (Temný labyrint fantastiky) nebo Vlado Ríša (Ruská SF) dorazili i Miroslav Žamboch (Ultimativní bojovník), Ondřej Neff (Celebrity) a Jan Kanůrek (Folklór a jiná témata). Jako besedu pojali svou přednášku Pavel Renčín a Tomáš Němec v duelu spisovatelů a redaktorů a nejinak tomu bylo i u Fantastiky v ČR, kde se kromě šéfredaktora Pevnosti vyskytovali i Štěpán Kopřiva s Martinem Šustem. Ze všech nabízených pořadů se na TOP 10 linii vyskytovalo asi nejvíce posluchačů a sál byl většinou velmi příjemně zaplněn. Kdo by taky nepřišel na mnohokrát vtipné a poučné přednášky a besedy?

conventicon-2009-03

Františka Vrbenská o temném labyrintu fantastiky

Podobné oblibě se těšila i trojice linií Conventicon, Gaming a DarkAge. První z nich vycházela častokrát z chotěbořského Maelströmu, došlo na staré známé a oblíbené pořady jako Vrána Vojty Čepeláka, SEBův ateismus nebo Fantastika ve staroegyptské literatuře. Lament se rozpovídala o psychotropních látkách, fenoménu televizních seriálů, o subkulturách a fandomu a došlo i na jiná témata. Herní místnosti naopak nabízely mnohé přednášky věnované různým herním světům a technikám a každý večer se u bufetu mohli přihlásit zájemci na role-playing až pozdě do noci. Mimo jiné se odzkoušela i zbrusu nová hra DragonAge: Prameny, která přichází na domácí trh v průběhu podzimu.

Své si však v programu našli i jiní. ShowCon připravený SGA-Project fanklubem nabízel kromě prodeje různých placek a registrace do klubu i fůru přednášek a soutěží nejen o Atlantis, ale i o Doctoru Who, Jerichu, Angelovi nebo Buffy. Účastníkům byly představeny i nové seriálové novinky a tipy na sledování a v sobotu večer se promítal fenomenální Wheddonův Dr. Horrible’s Sing-Alog Blog, podle mnoha lidí jediná dobrá věc, která vzešla z rok a půl staré stávky amerických scénáristů.

conventicon-2009-04

Martin Šust, Štěpán Kopřiva a Tomáš Němec o české fantastice

Na Conventiconu se ale nacházela i anime a manga linie, kde se v několika paralelních místnostech dalo zatancovat DDR (Dance Dance Revolution), ale i zajít na non-stop promítání všemožných japonských sérií prokládané několika přednáškami a workshopy, které zajistil tým největší české anime a manga akce ADvík. V neposlední řadě dorazili i fanoušci Duny Franka Herberta, vyslechli si své tradiční oblíbené pořady a vyrazili – tak jako na každém dunařském srazu – kalit. K dobru jim budiž přičteno, že se odebrali do blízkých restauračních zařízení, protože na celém conu platil zákaz pití alkoholu.

conventicon-2009-06

Sobotní fireshow

V souvislosti se sobotním galavečerem nazvaným stylově Horečka sobotní noci nelze nezmínit i dvojitou fenomenální linii serveru Aragorn.cz, který promítal v průběhu víkendu první tři sezóny oblíbeného seriálu How I Met Your Mother, pozval na několik vystoupení a workshopů plzeňskou skupinu šermu Ater Helios a ve spolupráci s Improvizovaným cirkusem představil úžasnou (přestože spoře navštěvovanou) taneční linii, kde si zájemci mohli vyzkoušet renesanční a břišní tance nebo třeba umění pohybové improvizace. A právě lidé z Improvizovaného cirkusu to byli, kdo dodali i program většiny sobotního večera, kde se kromě několika tanečních vystoupení konala výborná fireshow. K tomu organizátoři vyhlásili tradiční conovou (tentokrát převážně deskovkovou) tombolu a Vojta Čepelák pozval i grungovou kapelu Singhaia.

conventicon-2009-02

Sobotní fireshow

Celkově se Conventicon jako akce příjemně vydařil. Přilákáni bohatým programem a dostupností přijeli hlavně mladí lidé, ale dalo se najít i slušné množství conařů známé i z jiných akcí. Ti si kromě programu a celkové atmosféry pochvalovali i non-stop bar vybavený nepřetržitým promítáním trojice seriálů Futurama, The Big Bang Theory a Červený trpaslík. Snad jediný mínus, na který si lze stěžovat, byl fakt, že s přibývajícími nočními hodinami se různé skupiny separovaly do tříd, případně do přilehlých hospod, a na temných chodbách se tak – na rozdíl od mnoha jiných conů – stěží dala potkat noha.

Vzhledem k datu konání Conventiconu a jeho celé koncepci se nabízí srovnání s fandomovým Parconem (odkaz), který se konal o týden dříve a byl za své pojetí návštěvníky poměrně kritizován. Bezpochyby se dá prohlásit, že Conventicon, přestože letos proběhl jeho teprve první ročník, dopadl lépe. Skladba pořadů hlavních linií se v mnohém Parconu vyrovnala (snad jen s výjimkou zahraničních hostů), a ty ostatní, jež plzeňské akci zcela chyběly, celkový rozvrh ještě ozvláštnily. Jako jeden z účastníků obou conů (bylo nás takových dohromady asi jen deset) musím bez zdráhání prohlásit, že Conventicon byl pro mne mnohem živější a přitažlivější akcí, přestože i Parcon měl něco do sebe.

Jednou větou by se Conventicon dal shrnout jako výborná tečka za letními prázdninami, dobou, kdy se většina fanů a faní rozjede na cony a dovolené a nechá svůj stereotypní život někde daleko za sebou. Snad se příští ročník, jež organizátoři plánují udělat ještě větší a lepší, povede alespoň stejně dobře jako ten letošní.

Autorem všech fotografií je Mort.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Conventicon 2009 – výborná tečka za letními prázdninami