Menu
TOPZINE.cz
Apetit

CONiáš 2010: Draci šli na dračku ve velkém stylu. Fotogalerie uvnitř!

Anna Malá

Anna Malá

20. 9. 2010

antologie Legendy: Draci!AKTUALIZOVÁNO!Letošní čtvrtý ročník CONiáše se tentokrát vezl na dračí vlně. V sobotu 19. září se to v budově největší knihovny v Praze draky jen hemžilo. A program měl opravdu hodně co nabídnout.

Ilustrace na obálce antologie Legendy: Draci Autor: Jana Šouflová

Ilustrace na obálce antologie Legendy: Draci Autor: Jana Šouflová

Zatímco ráno už pomalu nebylo ráno, ale dopoledne jsem se vyhrabala z metra na Staroměstské a vydala se vstříc Městské knihovně Praha, kde už tou dobou stepovalo mnoho nadšených fanoušků dračích postav klasické fantasy literatury. Na uvítanou člověk dostal pěkně udělanou visačku, staré číslo časopisu Pevnost, a pokud byste byli obzvláště pečliví a řekli správné heslo, skvěla by se na vás i pěkná placka s drakem.

Program zahrnoval různé přednášky o Dracích ve filmu, čínských dracích a dracích na Zeměploše. Vše se konalo pouze v jednom jediném sále, čili se nemohlo stát, že by se jednotlivé pořady navzájem kryly. Pokud by vás zrovna v jednu chvíli něco nezajímalo či nebavilo, organizátoři mysleli za vás. Na chodbě před sálem byste našli velmi širokou nabídka deskových i karetních her (zahrát jste si mohli, co chtěli a ještě vám to dokonce vysvětlili), stánek internetového portálu draci.info, obchůdek s knihami nakladatelství Straky na vrbě (kde hrozilo zameškání programu, jelikož se zde člověk vždycky zakecal) a výjimečně přesunutá knihovna s dračí. A pokud by vás ani to nezaujalo, mohli jste se podívat na výstavu obrázků draků Jakuba D. Kočího nebo vítězných fotek ze soutěže Draci existují, stačí se dobře dívat. Na to, aby se člověk nudil, čas nezbyl.

Křest antologie Legendy: Draci

Na co se však těšilo nejvíce lidí (včetně mě) byl křest antologie Legendy: Draci, jež obsahuje celkem 27 někdy dlouhých, někdy kratších povídek o dracích. V obsahu září zvučná jména jako Leonard Medek, Míla Linc, Vlado Ríša, Jakub D. Kočí, Ivana Kuglerová, Martin D. Antonín, Františka Vrbenská a mnoho dalších. Objevilo se i několik naprosto neznámých spisovatelů, které možná toto dílo postrčí do vyšších sfér české fantasy.

antologie Legendy: Draci

Autoři (resp. ti, jež dorazili) si připravili krátkou zábavnou divadelní scénku, kde se každý jednotlivě představil a prosil hobita (Martin D. Antonín), aby ho vzal k sobě do družiny při výpravě na draka. Mezitím se však stihnou i porvat se zastánci draků (další autoři). Vše nakonec skončí tím, že je drak (Jakub D. Kočí) všechny sežere a vysaje z nich náměty na povídky a nakladatel (Michael Bronec, nakl. Straky na vrbě) mu slíbí, že mu je vydá v antologii. Zazvonil zvonec, pohádky je konec, polijeme knihu nějakou tou lihovinou, a co zbude, vypijeme my.

Byl to jeden z nejzajímavějších nejzábavnějších křestů, co jsem kdy v životě zažila. Nevládla žádná upjatost nebo snaha se držet nějakých předepsaných norem. Všichni byli (i na navazující besedě) samý fór, bavili se mezi sebou, komunikovali s publikem a převelice ochotně a obsáhle odpovídali na všechny záludné dotazy. Kniha se určitě vydařila a těch 450 Kč za to stojí.

Temní ilumináti Jana Pohunka

Kromě antologie o dracích se však křtila ještě jedna kniha, Temní ilumináti od Jana Pohunka. Knížka malého formátu je autorovým již druhým počinem (první byly Polomené světy: Atlantský harc, Straky na vrbě 2008) a vypadá to na velmi solidní dílo. Sám nakladatel Michael Bronec z knihy přečetl ukázku, jež poukázala na autorovy nesporné kvality. Bohatá slovní zásoba, smysl pro humor a zajímavé náměty, to vše by se rozhodně mělo dostat do okruhů širší veřejnosti.

Drakobijci, žoldnéři a kritika na správných místech

Nejzajímavější pořady, které čtvrtý COniáš nabídl zřejmě představovaly beseda o Drakobijcích a přednáška na téma Draci ve filmu. Drakobijci (teď již přejmenováni na Žoldnéře fantazie) jsou každoročně vydávaná antologie fantasy povídek od začínajících spisovatelů, kam se jednotlivá dílka sbírají z literární soutěže O železnou rukavici lorda Trollslayera. Celou hodinu, jež jim byla vyhrazena, se vyprávělo, jak Drakobijci vznikli, o jejich vývoji a o autorech, které katapultovali do kruhu význačných spisovatelských jmen české fantasy (Míla Linc, Ivana Kuglerová nebo Vladimír Šlechta).

Draci ve filmu, které vedl Michal Langr, byli jednou z nejupřímnějších a nejlepších přednášek. Především nebyla brána tak vážně, , filmy byly patřičně okomentovány tak, jaké to skutečně jsou a ne tak, aby si náhodou někdo něco nemyslel. Čili kvituji to, že jsem si mohla v klidu zanadávat na filmové zpracování Eragona, zavzdychat u Dračího srdce a od srdce se zasmát příšerným digitálním trikům v Dračím doupěti.

Všechno výborné? Sundejme si někdy růžové brýle…

Většina programu byla opravdu velmi zajímavá a především zábavná, ale nějaký ten zádrhelík se tam najít prostě musí. Jestli jsem u něčeho vyloženě málem usnula, tak to bylo u přednášky o čínských dracích a o dracích v evropské mytologii. U čínských bral autor téma tak vážně, že si člověk chvílemi připadal jako na pohřbu a u evropské mytologie byla zajímavá jen první polovina. U druhé jeho hlas předvedl tak dokonale uspávací účinky, že jsem zívací nemocí nakazila lidi sedící okolo mne. Trochu nadsázky a smyslu pro humor by možná pro příště neuškodilo. Chceme se přece něco zajímavého a zábavného dovědět, vyspat se většinou můžeme doma.

Celkově hodnotím CONiáš 2010 jako výborně zorganizovaný a až na výjimky skvěle obsazený. Na dračích křídlech se proletělo mnoho známých i neznámých tváří a myslím, že jejich let byl rozhodně úspěšný. Teď se jen můžeme těšit, jaké téma si pro nás CONiáš nachystá na příští rok.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

CONiáš 2010: Draci šli na dračku ve velkém stylu. Fotogalerie uvnitř!