Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Common vystoupil vedle Obamové v Bílém domě. Naštvaní odpůrci ho nazvali odporným rapperem

Adriana Semlová

Adriana Semlová

12. 5. 2011

FOTO: CommonHip hop vpadne do amerického Bílého domu! Alespoň tak oznámil svou účast rapper Common na oslavě americké poezie, která se konala 11. května.

FOTO: Common

Common svým textem pobouřil politiku, Zdroj: wikipedia.org

Událost, které se jako host zúčastnila první dáma Spojených států Michelle Obama, také zahrnovala odpolední seminář pro studenty. Common se zúčastnil workshopu předtím, než večer vystoupil. Jeho účast způsobila diskuse na webových stránkách mezi některými pravicovými stranami, které napsaly o jeho verších, že jsou prošpikované násilím. Dokonce ho označují gangsterským rapperem.

Internetová stránka Republikánské strany Fox News Nation nazývá rappera odporným a jako důkaz cituje jeho text z básně The Letter to the Law (Dopis pro zákon). Tento kousek Common, vlastním jménem Lonnie Rashid Lynn junior, prezentoval v roce 2007 na HBO Def Poetry Jam a adresoval ho komunitám postiženým chudobou.

Nejspekulativnější částí kontroverzní básně je ta, kde praští minulého prezidenta spojených států George Bushe a ptá se ho na důvody války na Středním východě. „Zabíjet kvůli naftě a tuku, žádné zbraně zkázy. Jak můžeme následovat lídra (Bushe), když je zkažený a zkorumpovaný?“ rapuje Common.

Politickému analytikovi do CNN Common napsal: „Tak zřejmě Sarah Palin a Fox News mě nemají rádi.“ Mimo tuto vyhrocenou záležitost událost Bílého domu snad posunula americkou poezii dopředu, jak bylo na oslavě plánováno. Chicagští rodáci se mohou těšit na Jill Scott, Elizabeth Alexander nebo Alison Knowles.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Common vystoupil vedle Obamové v Bílém domě. Naštvaní odpůrci ho nazvali odporným rapperem