Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Colours of Ostrava: Funky finále ve velkém stylu

Redakce

Redakce

13. 7. 2009

Po úvodním zklamání ze zrušeného koncertu Lenky Dusilové a Eternal Seekers se vydávám na druhou stranu festivalového areálu, kde v Tentu vystoupí vítězná skupina soutěže Česká spořitelna Colours Talents. Dnešní den je na této scéně ve znamení nezávislého vydavatelství Indies Scope, které vítězům umožní pobyt ve studiu a následné vydání CD. Z finálového klání vzešly vítězně dívky z kapely BraAgas. Stan je po celou dobu naplněn a dívky kromě avizovaných lidových písní ze Španělska a Balkánu přidávají také středověké písně.

Na hlavní stagi se už připravuje tradiční festivalová sestava Mňága a Žďorp. I přes odpolední hodinu je prostranství před hlavní scénou zcela zaplněno. Lidé zpívají společně s Mňágou hity jako Písnička pro Tebe! nebo Hodinový hotel, bez kterých si jejich koncert prostě nelze představit. Zatímco frontman Petr Fiala pobíhá po pódiu, basák Martin Knor překvapí, když se s kytarou objeví v publiku a prochází se mezi diváky. Ačkoliv je Mňága na českých festivalech jako doma, pořád na nich jde vidět, že je hraní baví a vždy dokáží předat dobrou náladu. Stejně jako na Colours.

Dnes již třetími účinkujícími Indies Scope scény je akustické duo DVA. Po skončení koncertu uznávám, že to bylo velmi příjemné překvapení festivalu. Kytara, saxofon, klarinet a někdy také megafon zaručily originální vystoupení. Na festivalu také živě doprovodili němý film Kabinet Dr. Caligariho.

Další zastávkou je opět hlavní podium a reprezentanti daleké Guineje Mamady Keita & Seva Kan. Africké rytmy zní celým podhradím. Někteří návštěvníci jen poslouchají, jiní tančí po vzoru tanečníků Mamady Keity.

Nyní už se připravuje na vystoupení bývalý člen Talking Heads David Byrne, který našel inspiraci v exotických kulturách. Na scénu přichází oblečen celý v bílém nejen on sám, ale také celá kapela, sboristky a tanečníci. Kreace tanečníků mi osobně nepřijdou natolik originální a působivé, jak David Byrne předem sliboval, a spíše ruší celkový dojem z koncertu. Ovšem když se rozhlédnu kolem sebe, ostatní vypadají nadšeně a užívají si koncert ex Talking Heads.

Před vrcholem letošního ročníku, o který se postará Maceo Parker, se vydávám na poslední koncert na scéně Barvy. David Koller kromě písní ze svého prvního sólového alba přidává také kultovní písně Lucie a hity jako Andělé nebo Chci zas v tobě spát, které s ním zpívá celá Černá louka.

Už je ale čas na legendu funky a soulu a vyvrcholení festivalu. Geniální hudebník Maceo Parker předvádí bezchybné vystoupení. Dokáže v davu probudit poslední zbytky energie po čtyřech náročných dnech a publikum nadšeně tančí. Parker byl, jak je u něj zvykem, milý a vytvořil příjemnou atmosféru. Dokonalá tečka za festivalem.

Saxofon mi zní v uších ještě když naposledy přecházím lávku a uvědomuji si, že letošní ročník právě skončil. Potvrdila se slova o mimořádnosti a jedinečnosti festivalu. Objevila jsem několik úžasných interpretů a už nyní se těším na ty, které objevím na Colours of Ostrava 2010.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Colours of Ostrava: Funky finále ve velkém stylu