Menu
TOPZINE.cz
Alternativní festivaly 2022

Colours of Ostrava 2013: Místo chlapa v legínách okouzlil country rap

Pavlína Nouzová

Pavlína Nouzová

21. 7. 2013

Festival Colours of Ostrava se přehoupl do druhé poloviny a třetí den nabídl ohromnou smršť hudební energie. Jednou sice nepříjemně překvapil, ale kdo by si nechal zkazit den jedním chlápkem ve zlatých legínách…

[nggallery id=2473]

Třetí den nejen na Colours bývá krizový. Nohy už nesnesitelně bolí, ale zbytek těla by pořád tancoval. V Ostravě se trochu ochladilo a občas přes slunce proletěl i mrak, což uvítali všichni, kdo vyrazili hned na první kapely.

Byli to například The Tap Tap, kteří na Colours zahráli vůbec poprvé v životě (a to fungují už cca 15 let). Odehráli několik písniček ze svého klasického repertoáru včetně opery Prodané nevěsty. Před hlavní stagí se na to, že byly čtyři hodiny odpoledne, utvořil opravdu početný dav. The Tap Tap rozjeli příjemnou show a pobavili (snad ještě více zkouška než samotný koncert), na hudební virtuózy si však publikum muselo ještě počkat.

Mezitím si mohlo zkrátit čas třeba na The Spankers. Česká kapela s charismatickou zpěvačkou Sisi Feherovou začala nejprve nesměle, během pár písní si ale publikum omotala kolem prstu a nechala ho hopsat i v tom největším vedru. Neuvěřitelný mix ska, reggae, ale občas i jazzu a popu zdokonaloval právě zpěvaččin sexy chraplák a nečekané sólo klávesisty, které jako by vypadlo od zkušenějších mazáků.

Skip the Use zklamali, ale ne výkonem

Poté na festivalu následovalo pro někoho zklamání. Na vedlejší stagi měli zahrát Skip the Use, ale kvůli nemoci na poslední chvíli účast odřekli (ovšem netřeba smutnit, údajně slíbili, že dorazí příští rok). Na jejich místo byli přesunuti Movits!, kteří na svůj neotřelý hip hop nalákali i posluchače odmítající tento žánr.

FOTO: Movitz

Movits! na Colours of Ostrava 2013. Foto: Tereza Meclová, TOPZINE.cz

Hip hop povedený, ovšem ještě o level výše se posunul na vedlejším pódiu schovaném ve stanu. Zde rozjeli koncert Gangstagrass, kapela, jejíž složení boří všechny možné stereotypy. Na pódium přišla parta typických Američanů z jihu USA, kteří drželi housle i bendžo. Vzápětí je doprovodili dva obrovští černoši s ještě většími dredy a rozjeli rytmický rap.

Když se bluegrass smíchá s hip hopem

Tolik energie festivaloví posluchači přesně potřebovali. Rapeři pobíhali po pódiu sem a tam, povzbuzovali své kolegy hrající řízný bluegrass, až nakonec skočili do uličky, kde běžně stojí fotografové. Vyšplhali se až na zábradlí, odkud téměř kázali své texty.

„Díky Colours of Ostrava, že jste nás přivedli do České republiky, abychom zahráli tak neuvěřitelnému publiku. Ta show byla úžasný zážitek!“ napsala si kapela vzápětí na Facebook. Na Twitter nasdíleli i fotografii, jak se po koncertu prochází areálem. Otázka je, na koho mířili…

Člověk by mohl tipnout Tikena Jah Fakolyho s jeho podobně velkým účesem a burcujícím reggae, který se svou kapelou ovládl hlavní stage. Kromě afrického následovníka Boba Marleyho ale festival nabídl i slušnou dávku českých kapel. Posluchač se jen musel rozhodnout, jestli raději zkusí osvědčené Wanastowi Vjecy, nebo objev roku Zrní. My dali šanci druhým jmenovaným.

Kluci ze Zrní se od obdržení ceny Anděl v podstatě nezměnili. Stále působí mladší, než ve skutečnosti jsou, a jejich zpěvák Jan Unger písně odděluje roztomilými, mírně infantilními komentáři (nemyšleno nijak negativně!). Výrazně se jim však oproti minulým rokům rozrostlo publikum.

Skoro až člověk litoval, že vystupovali na malinké stagi určené pro menší české kapely. Zahráli osvědčené písně jako třeba Jabloně, čímž si vysloužili obrovský aplaus (plný dívčího jekotu), a představili i úplnou novinku Ježíšek o nepříjemné ztrátě dětské nevinnosti.

Pak už následovali jedni z headlinerů festivalu. Nejprve se představili The Knife s dost podivným úvodem v podobě pořvávajícího chlápka ve zlatých legínách. Publikum, které původně vypadalo natěšeně, postupně ochladlo a na pódiu přistál i naštvaně hozený kelímek. Pak konečně předstoupili The Knife a rozjeli barevnou electro show, která nebyla pro každého – už jen tím, že v podstatě nebylo vidět, kdo je kdo. Odosobnění a mystifikace byly zřejmě ústředním tématem koncertu.

Kdo ještě vydržel do půlnoci, protože nohy začaly vypovídat službu, a navíc se přidala i nesnesitelná zima, mohl si výrazně spravit náladu. Na vedlejší stagi rozjeli úžasnou, i když mírně chladnou (což ale není překvapením) show The xx.

Více o koncertu: The xx chytili Colours za srdce kytarami z říše snů

Poté pro mnoho z nás nastal konec třetího festivalového dne. Na hlavní stagi sice ještě hráli Balkan Beat Box, ale hopsat už nohy nedokázaly. Během dne se objevilo zase několik kapel, u nichž člověk lituje, že je jednoduše nestihl. Ale to by už musel být snad robot. Co nejvíce zaujalo vás na sobotních Colours of Ostrava? Podělte se o názory v diskusi.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Colours of Ostrava 2013: Místo chlapa v legínách okouzlil country rap