Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Čokovoko své pichlavé ironii obrousily hrany

Redakce

Redakce

9. 4. 2011

FOTO: Čokovoko vydaly svůj debut!Recenze!Recesistické raperky Ada a Zuzka vtrhly na hudební scénu s Best Off albem. Nejen názvem – přiznejme si, začít bestofkou chce hodně odvahy – ale hlavně obsahem alba ukázaly, že se s ničím nemažou. Nešlo však o oficiální debut, ten přichází nyní. Dvojka z Brna tentokrát nahrála Hudbu. A jak se jim to povedlo?

FOTO: Čokovoko vydaly svůj debut

Kapela Čokovoko debutuje s Hudbou, Zdroj: archiv kapely

U Čokovoko nelze očekávat hudbu v jejím pravém slova smyslu. Hip hop degradovaly na hudební podkres s neuměleckou recitací, oscilující někde mezi dětsky primitivními říkankami a přihlouplými hláškami. Jejich rap nemá žádnou flow, ale ani žádná tabu. Celé je to postaveno na neustálém narušování očekávání. A i když forma je primitivní, obsah je místy hodně chytrý.

Čokovoko parodují hudbu

Intro z debutu dává tušit, že se Brňačky vydaly podobným směrem, jakým svou kariéru začaly. Znovu si vypůjčují beaty a hudbu spíš parodují, než vytváří. Druhým trackem je Sebevražda. V podání těchto dvou je sebevražda nuda, možná to tak má být, ale já přepínám na Monogamii. Synkopy 61 mě baví a velká pravda se skrývá v již nyní památné větě když jím guláš, zahýbám snad svíčkové?

Nejvtipnější na druhém albu jsou asi reminiscence na jedničku, kdy se člověk částečně směje tomu, co slyší nyní, a z části tomu, na co si vzpomíná z prvotiny. Dědovo desatero svým rozčleněním do tematických celků evokuje jednu ze starších pecek: Etapy v životě ženy. Zábavná je také vzpomínka na strejdu Vlada. Jinak na albu nic hodno pozornosti neshledávám.

Na Best Off byla záměrná lascivnost zábavná, jelikož byla občasná, na Hudbě se stává výhradním motivem, což je ve výsledku poměrně prudérní. Obraty jako „místo ježka z klece vytahuju tampon na WC“ by asi lépe fungovaly jako poezie na dveřích veřejných záchodků, kde by zapadly lépe do kontextu, než když věta hraje ve sluchátkách.

Apríl? Aha

Celkově mi asi nejvíc vadí nynější rozměr (nepřiznaně) navážno braného debutu. Celý projekt Čokovoko měl začít a skončit u srandaprojektu dvou holek, které se z nudy a existenciální tísně pustily na pole něčeho, v čem nečekaly úspěch a on se přesto dostavil. Ve chvíli, kdy holky natočily regulérní album, se představa nevážnosti rozpadá.

Album vyšlo 1. dubna, takže se jedná o takový hudební apríl, čímž dvojice jakoby ukazovala, že to nemyslí vážně. Jenže když album natočíte a stanovíte tržní cenu, joke vyšumí do prázdna. Tento apríl se moc nepovedl.

Čokovoko – Hudba

Vydáno: 1. dubna 2011

Skladby: Intro, Sebevražda, Monogamie, Štěstí, Brno, Perioda, Dredař, Sláva, Autostimulace, Dresink, Dědovo desatero, Třídní sraz

Celkový čas: 36:40

Vydalo: Mamka Label

Hodnocení: 2**

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Čokovoko své pichlavé ironii obrousily hrany