Menu
TOPZINE.cz
Z domova

Co zdražilo od 1. dubna 2016 a jaké nové příspěvky můžete čerpat

Redakce

Redakce

2. 4. 2016

Kromě toho, že jste si 1. dubna mohli z kohokoliv beztrestně vystřelit, tento den také nabyla účinnosti řada změn. Jaké vám přibyly výhody, jaké povinnosti a co se zdražilo?

České bankovky a mince, Foto: Tomáš Lénárd, Topzine.cz

FOTO:Tomáš Lénárd, Topzine.cz

Možná jste zaregistrovali, že poslanci dlouho prosazovali, aby povinnost platit daň z nabytí nemovitosti přešla z prodávajícího na kupujícího. Změna měla platit právě od 1. dubna, ale schválena zatím nakonec nebyla. Co se však schválit stihlo?

Pokuty za nelegální cigarety

Už v lednu se zvýšily daně na cigarety, ovšem prodejci měli do konce března čas vyprodat zásoby s nižší daňovou sazbu. Prodej těchto starých krabiček, označených písmenem P, je ovšem od 1. dubna ilegální. Prodejci nyní mohou prodávat jenom nové krabičky s vyšší daní a označením S. Za porušení předpisu hrozí prodejci pokuta od 50 000 Kč výše.

Zdražování v Praze

Pražané si od letošního dubna připlatí za parkování a za vodu. Cena vody za kubík se zvyšuje z 79, 18 na 85,18 Kč. Voda v hlavním městě už přitom tento rok zdražuje podruhé. Dále se zdražila roční parkovací karta, a to ze 700 na 1200 Kč.

Dotace na domy a byty

Začátkem dubna startuje pod záštitou Státního fondu rozvoje bydlení nový program na podporu výstavby domů a nájemních bytů  Program je určen zejména mladých lidem do 30 let a nabízí zvýhodněné úvěry se sníženou úrokovou sazbou a možností předčasného splacení bez sankcí.

Příspěvky na dojíždění do práce

Nezaměstnaní v Ústeckém, Karlovarském, Jihomoravském, Olomouckém a Moravskoslezském kraji si nyní mohou požádat o příspěvek na dojíždění do práce, přičemž mohou získat až 3 500 Kč měsíčně. Podmínkou je mimo jiné samozřejmě uzavření pracovního poměru mimo bydliště.

Povinnosti pro OSVČ

Podnikatelé musí od začátku roku podávat kontrolní hlášení pro plátce DPH. Ti, co DPH odvádějí měsíčně, museli hlášení podat do konce února. Ti, co DPH platí čtvrtletně, mají čas do 25. dubna. OSVČ, kteří nemají povinnost podávat daňové přiznání, musí do 8. dubna podat Přehled o příjmech a výdajích pro zdravotní pojišťovnu.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Co zdražilo od 1. dubna 2016 a jaké nové příspěvky můžete čerpat