Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Co uvidíme na Stopách Islandu ve středu a čtvrtek?

Petra Duhajská

Petra Duhajská

24. 5. 2010

Ve středu 26. května začne v Praze a v Brně filmový festival Stopy Islandu. Jaký film bude zahajovat celou přehlídku a na co se diváci mohou těšit ve středu a ve čtvrtek?

Benjamín Holubice, Zdroj: Severský filmový klub

Zahájení – Benjamín Holubice

Ve středu v 18 hodin (v případě brněnského kina Art v 18 hodin 45 minut) otevře čtyřdenní pouť po stopách islandských filmů koprodukční snímek Benjamín Holubice (Benjamín Dúfa). Toto rodinné drama z roku 1996 režíroval Gísli Snær Erlingsson. Erlingsson se narodil roku 1964 v Reykjavíku a na svém kontě má zatím tři tituly, poslední je Ikingut.

Benjamín Holubice vypráví příběh party malých chlapců, jež si založí svůj vlastní řád rytířů kulatého stolu. Neshody uvnitř skupiny ale zapříčiní odtržení části členů. Následně propuká rivalita a chaos, vedoucí až k tragickému vyústění.

Děti, Zdroj: Severský filmový klub

Ve středu večer (v kině Atlas od 20 hodin, v Artu o hodinu později) bude následovat osmnáct let staré drama Ingaló režisérky a scénáristky Ásdís Thoroddsen. V hlavní roli, jež dala jméno celému filmu, se představí Sólveig Arnarsdóttir. Pochmurný snímek sleduje cestu Ingaló a jejího bratra Sveinna. Tak jako moře, po kterém se plaví rybářská loď Matthildur se svou posádkou, jsou rozbouřené i vztahy mezi jejími členy.

Čtvrtek ve jménu Ragnara Bragasona

Ve čtvrtek diváky čekají dva filmy velmi činného a několikrát oceněného islandského tvůrce Ragnara Bragasona. Snímky Děti (Börn) a Rodiče (Foreldrar) vznikly v letech 2006 a 2007. Žánrově budou oba pokračovat v dramatické notě. Režisér se při natáčení nechal inspirovat pracovními metodami Leigha, Godarda a Cassavetese. Jeho herci často hráli pouze s představou o své postavě, aniž by měli připravené dialogy. V Bragasonových filmech obecně stojí v centru zájmu zejména komplikované mezilidské vztahy.

Začátky promítání jsou stejné ve středu i ve čtvrtek. Všechny filmy jsou opatřeny českými titulky.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Co uvidíme na Stopách Islandu ve středu a čtvrtek?