Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Co to na tom pódiu vyvádíš?! aneb nahota, sex, drogy a násilí při koncertech

Redakce

Redakce

25. 2. 2011

Dnes se zaměříme, jak už název napovídá, na poněkud kontroverzní témata, a to na sex, nahotu, drogy a násilí. Pro (rockové) hvězdy běžná rutina, nad kterou se nemá smysl příliš pozastavovat. Budeme se tedy soustředit pouze na ty hudebníky, kteří některý ze zmíněných rockových atributů předvedli fanouškům v praxi, tedy během koncertu.

Nahota jako prostředek ke kulturně-politickému vyjádření, Zdroj: oficiální myspace Rage Against The Machine

Nahota a sex

Začněme odlehčeně. Úsměvná situace nastala během koncertu skupiny Korn ve Francii v roce 1998, kdy se členové Limp Bizkit proběhli zcela nazí po pódiu.

Následující výstup v podání Red Hot Chili Peppers patří mezi nejslavnější případy nahých shows. Často opakovaný výstup „Socks on Cocks“ je mezi fanoušky této kapely velmi oblíbený (hlavně tedy mezi těmi s chromozómy XX), možná i díky vtipné autocenzuře v podobě obří ponožky.

Od nahoty pro zábavu přejděme k nahotě angažované. Během festivalu Lollapalooza v roce 1993 přišli členové Rage Against The Machine na pódium nazí, pouze s přelepenými ústy. Každý z nich měl na prsou vyvedeno jedno písmeno zkratky PMRC (Parents Music Resource Center), organizace, jež se skrz RIAA (Recording Industry Association of America) snaží cenzurovat nevhodnou hudbu pomocí různých nálepek na CD, např. nejznámější Parental Advisory: Explicit Content/Lyrics. Protest trval 14 minut.

Další kousek patří také do kategorie angažovaných, ovšem nahotu vystřídal sex. Norští The Cumshots se dohodli s pornoekology ze sdružení Fuck For Forest, aby si to rozdali přímo během jejich koncertu v roce 2004. Celá situace přitáhla pozornost (nejen norských) médií a byla řešena i soudně.

Nejvíce odvázaní ale byli Gwar (nahota, fantasy kostýmy a falešné penisy), Genitorturers (nahota a sex) a britské goth uskupení Rockbitch, tvořené převážně ženami, které usilovaly o sexuální svobodu.

Poslední jmenovaná, dnes již neexistující kapela zašla při pódiových shows asi nejdále. Nahota na pódiu byla základ, často se k ní přidával lesbický sex ve všech možných podobách (na youtube nenajdete, zájemci si jistě vyhledají na specializovaných stránkách) a slavné číslo kapely tzv. Zlatý kondom, které spočívalo v tom, že byl do publika vhozen prezervativ a ten, kdo ho chytil mohl po skončení koncertu přijít do zákulisí a s jednou nebo více členkami si pořádně užít. Ostatně podívejte se sami na video.

Drogy

Po nahotě a sexu se zaměříme na drogy. Většina hudebních fandů asi viděla slavnou lajnu Amy Winehouse.

Zatímco Amy se vše snažila udělat nenápadně, takový Snoop Dogg se se svojí vášní pro marihuanu nijak netají. Perfektním důkazem je následující video s opravdovým monster jointem. Sám Snoop se k trávě na pódiu vyjádřil následovně: „So what if I’m smokin‘ weed onstage and doing what I gotta do? It’s not me shooting nobody, stabbing nobody, killing nobody. It’s a peaceful gesture and they have to respect that and appreciate that.” (A co jako, že hulím při koncertě? Nikoho nestřílím, nikoho nevraždím. Jde o mírumilovné gesto a ostatní by to měli respektovat a ocenit.)

Další video nebude žádným překvapením pro fanoušky Wu-Tang Clanu, především tedy jeho dvou členů Method Mana a Redmana. Ti si během vystoupení posílají masivní blunt.

Ze strany fanoušků jde ale v obou případech o očekávanou a ceněnou součást show. Horší je, když drogy (nebo alkohol) negativně ovlivní koncert. Při Woodstocku 1969 posluchačům pravděpodobně nevadily občasné záseky vystupujících, protože byli v podobném nebo horším stavu. Ovšem takový Jim Morrison při posledním koncertu The Doors asi fanouškům hnul žlučí, když se zpil pod obraz a loudil po nich chlast.

To, že drogy na pódiu jsou špatné, dokazuje nedávné vystoupení witch houseové senzace Salem. Název jejich desky (Yes, I Smoke Crack) mluví za vše.

Násilí

Poslední část tohoto přehledu se bude zabývat násilím a smrtí, jež jsou často oslavovány během koncertů black metalových skupin. Například legendární Mayhem, jejichž pódium zdobily ovčí hlavy napíchnuté na kůlu. Jedna z nich byla také vhozena mezi publikum a trefila fanouška Per Kristiana Hagena, který se domů vracel s frakturou lebky.

Kult ovčích hlav na kůlu převzali také Gorgoroth. Jejich kontroverzní vystoupení v Polsku roku 2004 šokovalo (nejen) ortodoxní křesťany. Kromě zmiňovaných hlav na kůlu zde bylo také 80 litrů ovčí krve a čtyři ukřižované ženy na pódiu.

Hell on Earth, metalové uskupení z Floridy, zase při vystoupení zabíjeli krysy v mixéru a souložili s telaty staženými z kůže. Mnohem větší poprask ale způsobili v roce 2003 svým rozhodnutím asistovat při sebevraždě smrtelně nemocného muže, který je prý požádal, zda by si mohl vzít život během jejich koncertu. Kapela svolila a prohlásila, že celý koncert bude streamovat na svých stránkách. Z akce nakonec sešlo kvůli vládnímu zákazu.

To vše je ale jen čajíček oproti skutečnému peklu na zemi, které nastalo 8. prosince 2004 ve městě Columbus v Ohiu. Chvíli po zahájení koncertu byl přímo na pódiu zastřelen kytarista Darrell Lance Abbott, známější jako Dimebag Darrell, někdejší člen skupiny Pantera, kterou opustil v roce 2003, aby založil Damageplan. Během vystoupení v Alrosa Villa se na pódium vyšplhal Nathan Gale, jeden z fanoušků. Darrell si ho nevšímal, předpokládal, že jde o stage divera, tedy nic neobvyklého. Gale začal na Darrella nejprve něco pokřikovat a poté vytáhl pistoli a šestkrát ho střelil, z toho čtyřikrát do hlavy. Poté stihl vypálit ještě dalších osm ran, které usmrtily čtyři lidi, než byl zastřelen policistou. Publikum původně nijak nereagovalo, domnívalo se totiž, že jde o součást show.

Nathan Gale, u kterého byla diagnostikována paranoidní schizofrenie údajně nemohl unést, že Dimebag odešel z Pantery a vlastně tím způsobil její rozpad. Vše je zachyceno na videu, a i když na něm není skoro nic vidět, zůstává mrazivým svědectvím onoho smutného dne.

Abychom ale skončili veseleji, připomenu jednu historku z Woodstocku, která spojuje všechna tři témata, tedy sex, drogy a smrt (tedy téměř). Při koncertě Janis Joplin zkolaboval kytarista Sam Andrews, kvůli nadměrné konzumaci drog. Jedna z groupies ale pohotově zareagovala a jala se ho oživovat pomocí orálního sexu. Podařilo se.

P.S. Tento článek rozhodně není vyčerpávajícím přehledem, jde spíše o takové best of. Pokud znáte další zajímavá vystoupení, která se týkají jednoho ze tří zmiňovaných témat (nebo i všech), neváhejte a piště do diskuze.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Co to na tom pódiu vyvádíš?! aneb nahota, sex, drogy a násilí při koncertech