Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Co to na nás zkoušíš, Sapkowski? Dva pohledy na Zmiji

Jan Nohovec

Jan Nohovec

27. 4. 2011

Andrzej Sapkowski: ZmijePolský velikán Andrzej Sapkowski se proslavil fantasy sérií Zaklínač, oblíbenou prakticky kýmkoli. Jeho novinka Zmije však fantasy není. To by mělo být vysvětleno už na počátku.

Andrzej Sapkowski: Zmije

Kterak čarovná afghánská zmije okouzlila sovětského praporčíka Autor: Jana Komárková

Problém s Andrzejem Sapkowským spočívá v tom, že od něj každý čeká perlu. Někteří tvrdí, že je dobrý jen jako povídkář, jiní obhajují jeho romány. Tedy alespoň zaklínačskou pentalogii, triptych o husitech moc slávy nesklidil, především kvůli svému konci. Ale závěr neměla dostatečný ani Paní jezera. Kam tedy s ním, s velmistrem? Nabízí se jednoduchá odpověď: každý autor se vyvíjí, někteří přesně tam, kde je čtenáři, lační po nových majstrštycích, chtějí mít, někteří úplně jinam.

Sapkowski nezklame

Dle anglické Wikipedie je Afghánistán vnitrozemská a hornatá země v jižní střední Asii. Internetoví encyklopedisté vyjmenovávají starověké vůdce včetně Alexandra Velikého, kteří si tu projeli vítězné kolečko, dále uvádí kraj pod pohořím Hindúkuš jako válečné pole mezi Britským a Ruským impériem z devatenáctého století a zmiňují fakt, že toto území zmítá od 70. let století minulého prakticky nepřetržitá válka – Sověti, Taliban, USA, korupce a drogy…

Právě do nehostinného kraje, kde místo vody prší krev, zasadil Andrzej Sapkowski děj své nové knihy. Avšak není to příběh plný hrdinství a milosrdenství, nebo nedej bože temné magie. Je to komorní příběh jednoho ruského praporčíka Pavla Levarta, kterému změnila život komunistická intervence v roce 1979 a následná válka.

Afghánistán je od útulné Evropy a ještě útulnějších Spojených států daleko, a tak přestože se stále drží nedaleko oka mezinárodního zájmu, mnoho autorů o něm nepíše. Už jen kvůli tomu, že nemůže nabídnout tolik témat na výběr. Andrzej Sapkowski do toho šel a personifikoval nešťastné území do postavy inteligentní zmije se zlatavými šupinami a hypnotickým pohledem, snad vtělení samotného muslimského ďábla, která hlavního hrdinu zajme do své moci a paradoxně mu daruje život. Válečný Afghánistán, jímž prochází skupina řadových a zároveň svérázných ruských vojáků s palnými zbraněmi v rukách, autor líčí střízlivě a stručně, bez okras nebo romantiky. Fantastický prvek představuje jen leitmotiv, který vyprávění váže dohromady, ve skutečnosti je román jen válečný.

Andrzej Sapkowski: Zmije (obálka)

Přestože se to na první pohled nemusí zdát, příběh táhne na svých bedrech hlavní hrdina. Není pravda nijak charismatický a autor jeho profil naskicuje jen potud, aby bylo jasno, že mimo aktuální války toho mnoho nemá. Ale zato přestavuje poručík Levart pevný bod ve svižném vyprávění, kde o životě a smrti rozhodují kulky a granáty a o všem ostatním komunisticky uvědomělí nadřízení. Zmije je v tomto ohledu kompaktní kniha s trpkým filosofickým podtextem a břitkou pointou, v níž Sapkowski typicky exceluje. Polákova novinka je však něco jiného, a tak se nedá s předchozími knihami ani náhodou srovnávat.

Sapowski zklame

A jako na just, žádný čtenář se tomu srovnání neubrání. Vždyť je to přece Sapkowski, každá jeho knížka musí být perfektní! A když už ne perfektní, alespoň taková, aby srovnání s Geraltem nebo famózní povídkou V kráteru po bombě dokázala unést. Přirozeně, Zmije to neunese. Není ani zdaleka perfektní, dokonce ani skvělá, a aby se na ní dala najít výše vyjmenovaná pozitiva, je třeba se trochu zamyslet a zapátrat mezi řádky, o což se mnoho čtenářů nebude snažit. Většině z nich totiž upadne brada nejpozději na čtvrté stránce. A proč také ne?

Od autora nebyl zrovna nejlepší tah zvolit jako převažující slovní zásobu zkratky rozličných druhů sovětských zbraní, armádní hantýrku a ruské, potažmo anglické, citáty, místy doplněné o úryvky z písní, které tou dobou hýbaly západním i východním světem. Ano, zapadá to do škatulky military román a navíc působí velice autenticky, když se hrdina prochází po rozbořené afgánské vesnici a z oken k němu doléhají melodie ze všech koutů světa, ale kniha tak ve výsledku vypadá spíše jako slátanina výrazů, které často nedávají smysl ani poté, co se člověk prohrabe několikastránkovým slovníčkem v závěru svazku.

Sapkowskému se navíc ani příliš nepovedla kompozice knihy. Pokud má dvě stě stránek, není ideální, když se celou první třetinu absolutně nic neděje. Čarovná Zmije a nepřístojné štěstí Pavla Levarta pak působí jako o to větší šok. Text je příliš dlouhý na to, aby dokázal skutečně uhodit hřebíček na hlavičku perfektně vykonstruovaným příběhem s pointou, a zároveň příliš krátký na to, aby poskytoval autorovi možnost rozvinout rozsáhlejší zápletku.

Zmije ukazuje Andrzeje Sapkowského v jiném světle, v takovém, které mnozí neunesou – to je zřejmé nejen z jejích stránek, ale i z rozporuplných reakcí jak v Česku, tak v autorově rodném Polsku. Nedá se o ní tvrdit, že se nepovedla. Nedá se říci, že nemá šanci na to stát se něčí oblíbenou knihou. Dá se ale prohlásit, že by ji neměli číst ti, kdo si chtějí o velmistrovi ponechat čistý a ničím nezkalený obrázek. A rozhodně by ji neměli číst ti, kteří si autora staví na pozlacený piedestal zaklínačské fantasy.

Název originálu: Żmija
Český název: Zmije
Autor: Andrzej Sapkowski
Překlad: Stanislav Komárek
Obálka: Jana Komárková
Počet stran: 224
Vazba: brožovaná
Rozměry: 105 x 175 mm
Vydalo: Leonardo, Petřvald 2011
Doporučená cena: 220 Kč

Hodnocení: *** (60 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Co to na nás zkoušíš, Sapkowski? Dva pohledy na Zmiji