Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

Co skrývají aristokratické sbírky: Benátští mistři v Brně

Redakce

Redakce

16. 1. 2012

OBR: Sebastiano Ricci: Pan a SyrinxPokud i vy patříte mezi milovníky starého umění, pak si určitě nenechejte ujít výstavu
Colorito: Malířství v Benátkách 16. – 18. století z moravských a slezských sbírek, která je do května k vidění v Místodržitelském paláci Moravské galerie v Brně.

Benátští mistři se vyznačují charakteristickým používáním barvy. Zdroj: archiv MG

Laikům i odborné veřejnosti je na výstavě Colorito představeno 41 méně známých i téměř neznámých pláten mistrů tzv. benátské školy, z nichž řadě nebyla doposud věnována dostatečná pozornost, protože byly schovány v depozitářích či zapadlých zámeckých expozicích.

Vystavená díla byla zapůjčena z hradů a zámků na Moravě a ve Slezsku, fondů olomouckého arcibiskupství či aristokratických sbírek Lichtenštejnů, Kaunitzů, Habsburků či Silva Tarouců. Pětiletý průzkum těchto kolekcí a následné restaurování pak ukázalo zajímavé objevy, které budou právě zde poprvé prezentovány.

OBR: Paolo Veronese: Svatá konverzace

Jedním z tematických okruhů výstavy je Svatá konverzace

Expozice je členěna nikoli chronologicky podle doby vzniku děl, ale do šesti tematických okruhů (Svatá konverzace, Světci a bibličtí hrdinové, Storie, Poesie, Generi minori, Veduta a capriccio), v nichž vás pohltí dobové náměty příznačné pro město na laguně – od historických, mytologických, sakrálních až po erotické.

Benátské škola

Benátskou školou bývá nazývána skupina renesančních a manýristických malířů tvořících v Benátkách a jejich okolí, jejichž díla se vyznačují typickým způsobem práce s barvou, coloritem. Tento kolorismus vyzdvihující význam barvy nad linii, se stal na dlouhou dobu charakteristickým znakem benátského malířství, které se tak vydalo vlastní cestou vývoje.

OBR: Paolo Veronese: Portrét hraběte Collalto

Portrét hraběte Collalto od Paola Veronese patří mezi největší lákadla

K vidění jsou zde zvučná jména jako Paolo Caliari zvaný Veronese, Francesco Bassano nebo Canaletto. Pro návštěvníka může být zajímavá též osobnost Antona Kerna, malíře s českými kořeny, či Giovanniho Antonia Pellegriniho a jeho učitele Paola Paganiho, kteří navštívili Moravu.

Nechte se zlákat atmosférou města na laguně plného křivolakých uliček a gondol a rozjeďte se do Moravské galerie v Brně za uměním starých mistrů.

Colorito: Malířství v Benátkách 16. – 18. století z moravských a slezských sbírek – Moravská galerie v Brně

17.11.2011 – 20.5.2012

Kurátor: Zdeněk Kazlepka

Otevírací doba: St, Pá – Ne 10:00 – 18:00, Čt 10:00 – 19:00

Vstupné: 80 Kč/40 Kč

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Co skrývají aristokratické sbírky: Benátští mistři v Brně