Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Co si zabalit do batohu na jednodenní túru?

Pokud máte rádi přírodu, jistě se alespoň občas vydáte na celodenní túru do lesa, hor nebo třeba podél řeky. Jednodenní túra není nic, čeho byste se museli bát. Možná vás budou trochu bolet nohy, když nejste zvyklí pravidelně chodit delší trasy, ale nic by vás nemělo překvapit natolik, abyste nezvládli naplánovanou trasu ujít. Bezproblémový průběh dne je však podmíněn tím, že ani při jednodenní túře nepodceníte přípravu, jinak se pro vás cesta může stát až nepříjemným utrpením.

Vezměte si pořádný turistický batoh

Ať už se chystáte vydat na túru do lesa či k vodě v okolí bydliště, nebo v rámci dovolené na horách plánujete výšlap do hor, je dobré si do batohu vždy sbalit několik základních věcí. Než uvedeme, jaké věci by ve vašem batohu neměly chybět, se zaměříme na samotný batoh. Rozhodně totiž není ideální si vzít například designový batoh určený na krátké procházky po městě nebo běžný batoh do školy, protože na delší nošení nejsou tyto druhy batohů přizpůsobené a obvykle jim chybí pár důležitých vychytávek.

Pořádný outdoorový batoh je vybaven upevňovacími popruhy na hrudi, díky kterým vám batoh nebude sklouzávat z ramen. Také mívá lépe řešené odvětrávání zad, takže se pod batohem nebudete tolik potit. Dále často umožňuje připevnění trekingových holí a v jeho výbavě může být integrovaná pláštěnka pro případ, že půjdete v dešti. Některé outdoorové batohy pak jsou přizpůsobeny pro umístění hydrovaku a v takovém případě jim nechybí ani poutka na uchycení hadičky na vodu.

Co si sbalit na túru

Zdroj: Rockpoint

Zdroj: Rockpoint

Trekingové hole nejsou jen móda

Už jsme se zmínili o trekingových holích, takže se sluší napsat, proč s nimi na túry vyráží poměrně velké množství turistů. Trekingové hole pomáhají udržovat stabilitu v náročnějším terénu, můžete se o ně zapřít při chůzi z kopce a trochu si usnadnit chůzi do kopce. Kromě větší jistoty při chůzi a ulehčení nohám v čele s koleny jsou oblíbené také z toho důvodu, že zapojíte horní část těla, což přispěje k posílení rukou a zpevnění středu těla. Když se rozhodnete nějaký úsek jít bez holí, není problém je složit a jednoduše připnout na turistický batoh.

Vydatné jídlo a pití

Na celodenní tůru pochopitelně potřebujete něco k jídlu a pití. Ideální jsou jídla, která snadno strávíte a zároveň vám dodají dostatek energie. Na oběd si můžete vzít například hotové jídlo, které se ohřívá v sáčku za pomoci speciální ohřívací kapsle a vody a ke svačině je vhodné ovoce nebo proteinová či energetická tyčinka. Jestli umíte dobře odhadnout, kolik toho sníte a vypijete za den strávený chůzí, nemusíte to přehánět s rezervou zásob, kdyby se náhodou cesta neplánovaně protáhla.

Nezapomeňte na správné oblečení

Na jednodenní túru se oblečení volí snáze než na vícedenní cestu. Oblečení, ve kterém vyrazíte, prostě zvolíte podle aktuálních podmínek venku a případné další oblečení přibalíte do batohu na základě předpovědi počasí. Nehledě na to, zda je venku teplo, nebo zima, kvalitní a vhodně zvolené oblečení vám zajistí potřebný komfort.

Za každých podmínek využijete funkční triko, které spolehlivě odvede pot od těla. Podle teplotních podmínek se rozhodněte pro turistické kraťasy nebo dlouhé kalhoty a na venkovní teplotě pochopitelně záleží i to, jestli si oblečete další vrstvy, nebo si dokonce navlečete čepici a rukavice. Na turistiku se hodí mikina z funkčního materiálu a voděodolná a větruvzdorná bunda s dobrou prodyšností. Samozřejmostí jsou vyzkoušené outdoorové boty, protože náhradní pár si s sebou pravděpodobně neponesete.

Co si sbalit na túru

Zdroj: Rockpoint

Zdroj: Rockpoint

Další vrstvy na sobě nemusíte mít hned od začátku, ale právě podle předpovědi počasí je nejdříve můžete sbalit do batohu. Rozhodně na ně nezapomeňte v případě, že podle předpovědi hrozí déšť nebo silný vítr. Nosit v batohu alespoň lehkou turistickou bundu se zmíněnými vlastnostmi při každé túře nehledě na ranní počasí a předpověď se vyplatí v horách, kde se počasí v průběhu dne může rychle a nečekaně změnit. V přechodném období není od věci přibalit ještě čepici, kdyby začal foukat vítr.

Další nezbytnosti

Ani na jednodenní túře by vám v batohu neměla chybět lékárnička se základním vybavením a případně s léky, které užíváte. Pro jistotu s sebou vždy noste mobilní telefon, v nouzi vám může velmi pomoci. Jestli nechcete, aby vás někdo rušil, můžete si vypnout zvonění. V neznámém prostředí přijde vhod mapa. Pokud budete pro navigaci používat mobil, zvažte, zda byste si neměli vzít také powerbanku na dobití telefonu. Dále si do batohu dejte doklady a peníze, hodit se vám může rovněž skládací nůž, toaletní papír a sluneční brýle.

 

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Co si zabalit do batohu na jednodenní túru?