Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Co si pustit k pečení cukroví: Vánoční šlágry

Denisa Šebestová

Denisa Šebestová

12. 12. 2010

Jak se blíží Štědrý den, k našim uším doléhají tóny, které k Vánocům patří stejně jako kapr nebo vanilkové rohlíčky. Když pomineme klasické koledy, vytanou nám na mysli i jiné nahrávky, které vždy začátkem prosince oprašují diskžokejové v rádiích.

Vánoční píseň, Zdroj:free-desktop-backgrounds.net

Častý výjev na vánočních pohlednicích vypadá asi takto: za okny pokoje, v němž se skví stromeček a stůl přetéká záplavou cukroví, se třpytí zasněžená krajina. Střechy chaloupek jsou zavaleny bílými závějemi a veverkám koukají ze sněhu jen špičky uší. Až tak kýčovitě si Vánoce asi většinou nepředstavujeme, ale přece jen mnoho z nás okolo dvacátého prosince toužebně vzhlíží k nebi a doufá, že napadne sníh.

Na blátě, a přesto s úsměvem

Bohužel naše přání nebývají vždy vyslyšena, a tak si pohlednicové představy můžeme přiživit alespoň pomocí tradičního šlágru Bílé Vánoce. U nás mu svůj hlas propůjčili třeba Karel Gott či Helena Vondráčková, v zahraničí jsou White Christmas známé v podání Binga Crosbyho.

Mezi písně inspirované mrznoucími srážkami patří také Sníh ve vlasech od Nadi Urbánkové anebo anglická Let It Snow, jejíž jásavé tóny slýcháme i z mnohých reklam.

Když už křepčení okolo stromečků, dárků či vánoček dosáhne vrcholu, člověk mívá chuť spočinout v ušáku a dopřát si chvíli klidu, jemuž údajně Vánoce bývaly kdysi dávno zasvěceny. Pro takovou příležitost se více než pouhý popěvek hodí nějaká melodie, která dovede uprostřed džungle světýlek, svíček a jehličí navodit iluzi míru a pohody.

K těmto účelům se nabízí tradiční Tichá noc anebo krásná česká klasika Purpura. Nevadí, že si byt raději zamořujete františkem, skladba pánů Šlitra a Suchého vám vykouzlí úsměv na tváři i tak.

Snad každý rok se najde několik hudebníků, kteří podlehnou vánoční náladě a rozhodnou se těmto svátkům věnovat píseň či dvě. Někteří se nechají atmosférou Vánoc unést natolik, že jim dokonce zasvětí celé album, jako to udělal v loňském roce Sting. Zpěvákovo jméno je odjakživa zárukou kvality a jeho dobrá pověst se potvrdila i na desce s poetickým názvem If On A Winter´s Night.

Jiní interpreti umně začleňují vánoční prvky do písní s jinou, kupříkladu milostnou tématikou. Vzpomeňme třeba na zklamaného George Michaela v písni Last Christmas, The Carpenters s jejich Merry Christmas Darling anebo skromné přání Mariah Carey v songu All I Want For Christmas Is You.

Dalo by se pokračovat ještě dlouho, mnozí z nás už jistě předvídají řadu dalších songů, které bezesporu o svátcích uslyší z rádia. A jestli vám vánoční smršť linoucí se z přijímače začne brnkat na nervy, doporučuji přebít ji oblíbeným albem. Stejně jako se cukroví snadno přejí a přemíra františkových výparů by vás mohla omámit, i vánoční atmosféra by se měla dávkovat po kapkách. Šťastné a veselé!

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Co si pustit k pečení cukroví: Vánoční šlágry