×
TOPZINE.cz

Novinky: herec Václav Mareš podlehl rakovině, začal 49. ročník filmového festivalu ve Zlíně

Zemřel Václav Mareš alias Dalibor Liška ze seriálu Ulice. V neděli 31. května byl ve Zlíně zahájen Mezinárodní festival filmů pro děti a mládež. Barack Obama, kapitán Phillips a somálští piráti se objeví na plátnech kin. Na své si přijdou i příznivci sci-fi díky chystané komedii o dvou komiksových nadšencích a jednom mimozemšťanovi.

Herec Václav Mareš podlehl rakovině

V sobotu 30. května dopoledne ve věku 68 let zemřel filmový a divadelní herec Václav Mareš. Příčinou byla rakovina, s níž bojoval téměř celý rok. Mareš, ač původním povoláním strojní zámečník, vystudoval pražskou DAMU. Hned poté si ho vybral režisér Jan Grossman a nabídl mu angažmá v divadle Na Zábradlí. Tady účinkoval v prvních hrách začínajícího dramatika Václava Havla. Později působil v divadle S. K. Neumanna (dnes Pod Palmovkou), E. F. Buriana, Komedie nebo Rokoko. Hostoval v Dejvickém a Stavovském divadle, hrál zájezdová představení s divadlem Pavla Trávníčka. Od šedesátých let se pravidelně objevoval na televizní obrazovce (Smrt talentovaného ševce, Bota jménem Melichar, Anděl svádí ďábla a mnoho dalších). Diváci ho mohou znát také jako dědečka Dalibora Lišku z nováckého seriálu Ulice.

Začal 49. ročník filmového festivalu ve Zlíně

Dva české filmy – Ztracený princ a Doktorská pohádka – odstartovaly v neděli 31. května již 49. ročník Mezinárodního festivalu filmů pro děti a mládež ve Zlíně. Během osmidenního filmového maratónu se představí 473 snímků ze 44 zemí. Cenu za přínos ve filmech pro děti a mládež získá herec Lubomír Lipský. Mezinárodní soutěž hraných filmů pro mládež byla zahájena příběhem o dospívání irácké dívky Niloofar (koprodukce Írán, Libanon, Francie) a nizozemským Jak jen to přežiju. Zahájení části soutěže určené hranému filmu pro děti se konalo v pondělí 1. června uvedením české pohádky Peklo s princeznou režiséra Miroslava Šmídmajera a Kdopak by se vlka bál Marie Procházkové. Ve stejný den začala i mezinárodní soutěž animovaných filmů pro děti, a to promítáním pásem animovaných snímků. Přehlídku zemí Visegrádu uvedly Anglické jahody v režii Vladimíra Drhy a maďarský film Tak trochu panna. Do festivalového Zlína zavítá řada i významných hostů. Mezi nimi také maďarský režisér Gábor Csupó, který nejen že zasedne v porotě, ale také představí při slavnostní předpremiéře svůj celovečerní fantasy film Kletba Měsíčního údolí. Podle organizátorů jde o jeden z nejatraktivnějších snímků. Dny evropské kinematografie jsou letos věnovány španělské filmové tvorbě a kultuře, a během nich budou představeni tři klasici španělského filmu – Luis Buñuel, Carlos Saura a Pedro Almodóvar. Součástí programu je také Mezinárodní festival reklamy Duhová kulička. Hlavním tématem letošního ročníku se stala etika a morální zodpovědnost v reklamě.

Somálští piráti opět útočí!

Každý, kdo trochu sleduje dění ve světě, si jistě vzpomene na dubnovou „akci” somálských pirátů, kteří unesli kapitána americké lodě Richarda Phillipse a drželi ho na záchranném člunu u Somálska pět dní, než byl osvobozen. Tři z korzárů byli zabiti, jeden skončil v rukou Američanů. Produkční společnost Columbia Pictures nyní získala práva na příběh hrdinského kapitána a chystá se podle něj natočit celovečerní film. Kdo si však zahraje Phillipse, somálské bandity a také nejmocnějšího muže planety – prezidenta Baracka Obamu, je zatím ve hvězdách.

Na festivalu v Písku se představí filmy z Argentiny

Od 31. července do 9. srpna proběhne v jihočeském městě Písek 1. ročník filmové a multikulturní akce Festival nad řekou 2009. Diváci se mohou těšit na 170 celovečerních a 150 krátkometrážních filmů uvedených ve třech hlavních cyklech doplněných cykly tradičními. Program hlavních cyklů nabízí Svět Josefa K., věnovaný Franzi Kafkovi, dále domácí poctu československému filmu 60. let nazvanou Zlatá šedesátá a největší prezentaci argentinské kinematografie v ČR – Argentinský film. Tradiční cykly pak obsáhnou kratší retrospektivy např. Věry Chytilové, Terryho Gilliama (který se festivalu osobně zúčastní), Carlose Sorina a dalších, pojmenované Osobnosti a výročí, projekci Deset filmů, které otřásly světem, dále Novinky Visegradu (za osobní účasti autorů) a ukázku filmů oceněných na významných světových i domácích festivalech pod názvem Ozvěny festivalů. Program je doplněn o atraktivní doprovodné akce, především koncerty, divadelní představení, výstavy, básnické večery a nudit by se neměli ani ti nejmenší návštěvníci.

Pegg a Frost spolu točí další film

Známé duo Simon Pegg a Nick Frost (Soumrak mrtvých, Jednotka příliš rychlého nasazení) se opět setkají na filmovém plátně. Tentokrát v komedii Paul, chystané společností Universal and Working Title Film. O čem tedy připravované sci-fi vlastně bude? Dva komiksový maniaci  se vydají napříč Amerikou na sraz s ostatními fanoušky komiksů. Cestou potkají mimozemšťana jménem Paul, kterého se rozhodnou vzít s sebou. Režisér Greg Mottola ví, že ho čeká nesnadný úkol, neboť musí oživit digitálního Paula. Ten prý nemá diváky rozptylovat svým zjevem, ale zaujmout svou komediální interakcí s Peggem a Frostem. Film, ke kterému si napsali scénář sami hlavní hrdinové, by se měl na plátnech kin objevit v roce 2010.

 

 Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..