Menu
TOPZINE.cz
Ze světa

Co se děje mezi 2 ovulujícími ženami? Vědci odhalili dosud neznámé reakce

ČTK

ČTK

27. 6. 2016

Ženy s vysokou hladinou estradiolu, jednoho z ženských pohlavních hormonů estrogenů, mají větší tendenci spatřovat sokyně v lásce v ženách, které jsou právě v období ovulace. Proč je tomu tak? O tom vypovídá studie zveřejněná na stránkách Biology Letters.

Nová definice žárlivosti ovulace

Zdroj: Shutterstock.com

Ve dnech ovulace mnoho drobných detailů vyzrazuje, že je žena v nejplodnější fázi svého menstruačního cyklu. Během ovulace se mění způsob chůze a ženy se v očích mužů stávají atraktivnější. Mění se i jejich tvář: je více zdobena ruměncem a z pohledu mužů je přitažlivější, píše italský deník La Repubblica.

Všechny tyto signály, které se vyvinuly během evoluce, podle vědců zřejmě naznačují partnerovi, že nastala nejvhodnější doba k reproduktivním účelům. Uvědomují si však ženy, kdy některá z nich prožívá období ovulace?

Tým Janeka Lobmaiera z Bernské univerzity se pokusil na tuto otázku odpovědět. Vědci požádali 160 žen, aby podle fotografií jiných žen, které byly pořízeny jak v době ovulace, tak mimo ni, posuzovaly jejich tváře. V dotazníku měly odpovědět na otázku, zda považují tu či onu ženu na fotografii za atraktivnější než na jiné fotografii. Podobný pokus, ale na mužích, byl již realizován v minulosti a muži v něm vždy označili ženu fotografovanou v době ovulace za přitažlivější.

Na rozdíl od mužů nepřipisovaly v Lobmaierově studii ženy obecně žádnou zvláštní přitažlivost svým kolegyním, které procházely obdobím ovulace.

Ve druhé fázi studie vědci vyzvali 60 žen, aby označily na fotografiích ty ženy, které by považovaly za potenciální sokyně. Na fotografiích opět byly ženy v době ovulace, tedy ve svém nejplodnějším období, i mimo ni. Tentokrát Lobmaierův tým zjistil zvláštní souvislost: ženy s vyšší hladinou estradiolu, které jsou potenciálně plodnější, označovaly ty ženy, které byly vyfotografovány v době ovulace.

Podle Lobmaiera je možné toto vysvětlení: ženy v době ovulace jsou vnímány ženami s vyšší hladinou estradiolu jako větší hrozba. Estradiol by mohl pomáhat ženám rozeznávat jiné ženy, které jsou jejich sokyněmi, pokud jde o reprodukci. Z hlediska evoluce, soudí vědci, to sice nepřináší žádný přímý zisk, ale jde o určitý nepřímý přínos pro ženy.

„Ženy se například usilovně snaží, aby jim nebyl partner nevěrný, a to hlavně s tou ženou, s níž by mohl mít dítě. Konečně, jako je tomu u zvířat, se ukazuje, že muž je zřejmě schopen rozeznat nejvhodnější dobu pro oplodnění a šířit tak své geny,“ uvádí Lobmaier.

Autor ČTK

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Co se děje mezi 2 ovulujícími ženami? Vědci odhalili dosud neznámé reakce