Menu
TOPZINE.cz
Sport

Co s sebou na vodu? Nepodceňujte vodáckou výbavu!

Redakce

Redakce

23. 11. 2010

Co? Kam? Proč? Kdy? Tyto všechny otázky si můžete položit při balení vybavení na vodu. V tomto článku určitě naleznete rady, aby vám to už nečinilo problém.

Lodě čekající na posádku

Lodě čekající na pasažéry Zdroj: slaviakanoe.cz

Že si na desetidenní vodácký zájezd vezmete desatero spodní prádlo, tu snad rozebírat nemusíme. Jsou ale určité prvky z vašeho šatníku, které není radno podceňovat. No a prvky vybavení, to už je kapitola sama o sobě. V první části se zaměříme na obsah loďáku, který se balí na ZWčko, poté se podíváme na změny obsahu pro sportovnější pádlování (WW).

Boty

Vezmeme to pěkně od podlahy. Botky v žádném případě nebudou oblíbené plážové žabky. Také sandále nepřipadají v úvahu. Jediná správná varianta jsou, byly a budou boty, které kryjí prsty, mají pořádnou podrážku a nesundá je proud, ani neuvíznou v bahně. Staré conversky nebo podobná plátěná obuv bude dobrá volba. Stejně dobře poslouží tenisky. Nebo ještě lépe neoprenky určené přímo do vody, které navíc jako bonus ještě hřejí.

Kraťasy a triko

Na kanoi se jako nejvhodnější varianta ukazují kraťasy a triko. Ani jedno by nemělo být těsné a omezující v pohybu, ale ani by nemělo plandat, jinak se v tom nedá skoro plavat. Jestli si někdo myslí, že nemám pravdu, může si to jít vyzkoušet někam, kde to víc teče.Ještě si rád vezme, co jsem zmiňoval výše. Do nečasu se bude hodit na palubně mít větrovku či podobnou vymoženost. Vše by mělo svižně schnout.

Při zhoršeném počasí je na konci plavby nutnost převléknutí do suchého. Hlavně pokud fouká, dochází k prochlazení velice rychle. Postávat na břehu a čekat na odvoz v mokrém není vhodná volba.

Ochranné (záchranné) pomůcky

Záleží na druhu plavidla a sjížděné řece. V každém případě by vždy na kajaku a při sjezdu jezu na jakékoliv vodě neměla chybět helma a vesta. Dále se může hodit hopšňůra. Do skupiny bych vřele doporučil minimálně jednu házečku. Podrobněji se tématu prevence a záchrany budeme věnovat v dalších dílech vodoškoly.

Loďák

Loďák Zdroj:nafukovacilode.cz

Loďák

Jedná se o velice praktické zavazadlo určené k přechovávání suchých věcí. Pokud za něj obětujete ty dvě stovky, nebudete litovat. Udrží vám suché převlečení a naopak oddělí mokré od suchého v batohu.

WW

Odlišnosti na WW najdeme skoro ve všem, co jsem výše popsal. Namísto trička a kalhot padne volba na neopren nebo suchý oblek. Ve vašich teniskách zjistíte, že se nevejdete do kajaku. Bez helmy a vesty nevlezete do vody. Házečka se stane samozřejmou součástí vaší výbavy.

Házečka

Házecí pytlík Zdroj:nafukovacilode.cz

Pro ZW i WW platí, že brát pádlo navíc není nikdy na škodu, totéž platí i o helmě a vestě. Jak jste se dočetli v minulých dílech, je v mnohém nápomocna kilometráž, proto ji lze jen doporučit. Vždy se bude hodit nůž, ale předpokládám, že ten by si stejně každý zabalil, aby bylo čím mazat krajíce.

Tak u našeho výčtu toho opravdu nejzákladnějšího a potřebného nastal konec. Pokud máte zkušenost s vodou a něco vám zde znatelně chybí, podělte se o to s ostatními v komentářích.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Co s sebou na vodu? Nepodceňujte vodáckou výbavu!