Menu
TOPZINE.cz
Duševní zdraví

Co prozrazují naše tváře?

Tereza Ticháčková

Tereza Ticháčková

28. 10. 2010

Co vidíte, když se rozhlédnete kolem sebe? Domy, stromy a … lidi. Spoustu lidí. Dá se proto říct, že pohled do lidského obličeje je tím nejčastějším, který v životě spatříte. Je tím prvním a mnohdy také posledním výjevem, který zahlédnete. Když sledujeme jiné, sledujeme pohyby, gestikulaci, ale nejvíce výraz tváře, jenž mnohdy řekne víc, než by za stejné situace řekla slova.

Obličeji jsme zahlceni, Zdroj: Tereza Ticháčková, Topzine.cz

Co je fyziognomie?

Fyziognomie je nevědecká nauka (pseudověda), jež podle analýzy lidského těla vykládá povahu člověka. Jedním z nejznámějších typů fyziognomie může být také čtení z ruky, ale upřímně, ruka zřejmě není tím, co lidé ukazují nejčastěji. Takovým výstavním kouskem v naší lidské sbírce je spíše obličej. Za pomocí této vědy-nevědy můžeme číst v lidech, lidská tvář se pro nás v podstatě stává zrcadlem duše. Někteří říkají, že není nic, co by na nás tvář neprozradila, a někteří dokonce označují tuto disciplínu za hotové umění.

Tvary obličeje

Nejspíš se shodneme na tom, že obličej je část těla, kterou zkrátka nedokážeme efektivně a trvale skrývat. Nabízíme proto potencionálním pozorovatelům našich rysů přímou zprávu o tom, co jsme zač. Začneme velmi jednoduše, a sice tvary lidského obličeje. Takovéto tvary rozeznáváme celkem čtyři – kulatý a oválný, trojúhelníkový nebo ve tvaru srdce, hranatý (čtvercový nebo obdélníkový) a složený z několika výše uvedených typů obličeje.

Ilustrace: Veronika Krausková, Topzine.cz

1. Kulatý a lehce oválný obličej.

Co na nás prozradí takový tvar obličeje? Zkuste si odpovědět sami. Jak na Vás působí takový člověk s příjemným kulatým obličejem? Přátelsky a dobrosrdečně, že? Člověk s takovýmto obličejem je domácky založený, má rád své pohodlí, komfort, ale také jistou dávku luxusu. Na druhé straně je velmi pracovitý a také spravedlivý.  Ačkoliv je pracovitý, má i své tendence k drobnému lenošení. Ze slavných je majitelkou kulatého obličeje např. Drew Barrymore, Catrine Zeta-Jones nebo hvězda Titanicu Kate Winslet.

2. Obličej ve tvaru srdce nebo s trojúhelníkovými rysy

Takovýto člověk většinou myslí velmi rychle, jedná se o intelektuála a navíc s dobrou pamětí. Takový intelektuál má však také sklony k jisté náladovosti a překvapivě – může být místy velmi nepraktický, zvlášť přihlédneme-li k jeho tendenci převádět sny do reality. I když by se zdálo, že může být taková osobnost velmi tvůrčí, mívá problém s rychlejšími pády do stavů nudy a apatie. Krásným příkladem tohoto typu obličeje je herečka Reese Witherspoon nebo její kolega z branže Heather Graham.

3. Pravidelný tvar obličeje – čtvercový nebo obdélníkový

Člověk aktivní, vůdčí typ, dynamický, jednoznačný, přímý. Takový člověk bývá také technicky šikovný, velice praktický a nechybí mu ani jistá dávka chladné inteligence. Doménou lidí s tímto obličejem bývá fyzická zdatnost, pevná vůle a schopnost rozhodovat se. Příkladem člověka s hranatým obličejem je herečka Sandra Bullock, jež ztvárnila mimo jiné i drsně-jemnou agentku FBI ve filmu Slečna drsňák, kde snad celé spektrum výše uvedených vlastností využila.

Bohužel pro tuto krásnou disciplínu nejsme všichni vyrobeni dle předlohy a pochopitelně nemůžeme mít všichni snadno zařaditelný obličej. I na takovéto případy však tvůrci typologických a případně fyziognomických příruček mysleli, a proto definovali další tvary obličeje – povětšinou složené z předchozích „základních“.

Ilustrace: Veronika Krausková, Topzine.cz

Např. člověk s obličejem s trojúhelníkovými i kulatými rysy dává světu na obdiv, že v sobě snoubí intelekt a smysl pro obchod, co mu však může plány maličko zkazit je jeho neschopnost úsudku a místy i samolibost. Trojúhelníkovo-čtvercový obličej naopak říká – myslím rychle, jsem impulsivní, dravý a z myšlenky vám vyrobím skutečnost na počkání.

V příštím díle se podíváme na další charakteristické vlastnosti našeho obličeje – a že máme rozhodně z čeho čerpat!

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Co prozrazují naše tváře?