Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Co poslouchat, když se zatáhne? Podívejte se na nejlepší hudbu do deštivého počasí

Denisa Šebestová

Denisa Šebestová

18. 7. 2011

I v průběhu léta se občas přihodí, že nám překazí plány náhlá průtrž mračen. Místo výpravy na koupaliště či zevlování se zmrzlinou v ruce jsme pak želbohu nuceni setrvat doma, pozorujíce chmurné dění za okny. A v takové chvíli nebývá od věci vylepšit si náladu kvalitní hudbou.

Než moknout venku, poslechněte si raději dobrou hudbu. Zdroj: sxc.hu

Většina z nás při pohledu na ponurou oblohu a zmáčené chodníky upadá do zasmušilé nálady. Jsou však hudebníci, kteří se srážkami dokáží inspirovat a vytvořit díky nim mistrovské dílo. Je tedy nutno přiznat rozmarnému počasí určité zásluhy. Skladeb pojednávajících o dešti lze vypátrat víc než dost. Vydejme se na krátkou procházku mezi některými deštivými songy, které stojí za připomenutí.

Slzy i smích

Zdá se, že mnozí si deštivé dny spojují s jakousi melancholií, posmutnělostí, na někoho působí uplakané počasí přímo depresivně. Takové pocity se podařilo zhudebnit třeba Joni Mitchell v Rainy Night House či skupině Travis v zádumčivé písni Why Does It Always Rain On Me. Roxy Music si pro Still Falls The Rain vypůjčili z literatury známou dvojici Jekylla a Hydea. Ač je to téma poněkud strašidelné, píseň vám jistě žádné noční můry nepřivodí.

Jiní naproti tomu k dešti chovají určitou náklonnost. Patří k nim třeba Shirley Manson z kapely Garbage, která je šťastná jen když prší – Only Happy When It Rains.

Na mnoho lidí působí déšť romanticky, a hudebníci nejsou výjimkou. Důkazem je třeba Rain Song od Led Zeppelin. Belinda Carlisle zase zpívala o tom, jaké je tančit uprostřed letní přeháňky, v nostalgické písni Summer Rain. Jednu z nejproslulejších deštivých balad devadesátých let, November Rain, pak dali světu Guns´n´Roses.

Jednoho až překvapí, kolik písní o dešti má navzdory pochmurnosti tohoto počasí naopak optimistický ráz. Vzpomeňme na entuziastický song It´s Raining Men, který proslavilo příhodně nazvané duo The Weather Girls alias Martha Wash a Izora Armstead. Po dvaceti letech mu vdechla nový život Geri Halliwell.

Z deště si nic nedělal ani Gene Kelly v muzikálu Zpívání v dešti. Mrakům se pouze zasmál, zatočil deštníkem a na zmoklé ulici se s grácií pustil do tance za zpěvu Singin´In The Rain. Tato scéna má dodnes na diváka přímo antidepresivní účinky, a tak si ji pojďme připomenout.

Ne každého jásavá hudba přesvědčí, že prudký lijavec je ten pravý spouštěč euforie. Alespoň bychom se ale mohli pokusit přistupovat  k nemilým rozmarům přírody s klidem.

Třeba uvolněná Rainy Day, Dream Away od Jimiho Hendrixe přímo vybízí k tomu se usadit a strávit odpoledne příjemným bloumáním. A přímo flegmaticky se jeví píseň Raindrops Keep Falling On My Head v pamětihodném podání B. J. Thomase. Až vás příště při pohledu na spoušť venku popadne vztek, zkuste si s ním zanotovat!

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Co poslouchat, když se zatáhne? Podívejte se na nejlepší hudbu do deštivého počasí