Menu
TOPZINE.cz
Zdraví a sex

Co pomáhá proti zácpě?

Zácpa je nepříjemná záležitost pro všechny. Někteří jí trpí více, jiní méně. Většina lidí si myslí, že jde o zácpu, když se nevyprázdní každý den. Odborníci ovšem tvrdí, že zácpou trpí ti, kteří mají stolici méně než třikrát týdně. Vyprazdňování je navíc doprovázeno nepříjemnými pocity jako například nadýmáním, bolestmi v podbřišku, malým objemem a tuhou konzistencí stolice, pocity plnosti, obtížným, bolestivým a nedostatečným vyprázdněním. Tyto projevy negativně působí i na psychiku. Proč ale trpíme zácpou? Dalo by se tomu zabránit?

Není neobvyklé, že lidé mívají problémy se zažíváním na dovolené. Proč? Protože dochází k narušení stravovacích návyků a přestože dovolená je spíše příjemnou záležitostí, může být také zdrojem stresu. Z těchto důvodů můžete mít tzv. přechodnou zácpu, která odezní po návratu k původním stravovacím návykům.

Pokud neodezní, jedná se pravděpodobně o tzv. funkční zácpu, která je projevem řady nemocí. Může signalizovat nádor tlustého střeva, nervové onemocnění střev nebo být vedlejším projevem nemoci štítné žlázy s nedostatečnou funkcí, onemocnění močových nebo gynekologických orgánů, otravy, dehydratace, horečnatých stavů. Zácpu mohou vyvolat i některá antidepresiva.

Habituální zácpou trpí převážně ženy. Jde o utlumení defekačního reflexu. Ten se oslabuje nedostatkem vlákniny, tekutin, pohybu nebo potlačováním nucení na stolici a studem. Existují také zácpy nedostatečné mobility tlustého střeva, zácpa atonická a spastická.

U atonické zácpy ochabuje střevní svalovina, střevo je na několika místech rozšířené a prověšené, málo se pohybuje. Spastická zácpa vzniká u mladých žen často v těhotenství nebo v období po porodu. Střevo se nachází v křeči, některé úseky jsou výrazně zúženy a proloženy rozšířenými úseky.

Trápí vás zácpa? Zkuste si upravit jídelníček podle ajurvédy!

Jak bojovat proti zácpě?

První pomocí jsou samozřejmě projímadla, ať už ve formě kapek, tabletek, čípků, čajů. Velmi účinný je například čaj ze senného listu. Pozor, pokud trpíte zácpou často, měli byste se vyvarovat projímadel a používat raději nejméně dráždivé prostředky jako například laktózu, salinická projímadla, projímavé minerálky nebo klysmata. Pokud se rozhodnete řešit problém s lékařem, pravděpodobně vám předepíše léky na povzbuzení střevní činnosti.

Dodržujte doporučené dávkování

I u běžných projímadel pečlivě dodržujte doporučené dávkování. Při předávkování se objevují křeče trávicího traktu nebo průjem. U funkční zácpy hrozí riziko nadužívání a s ním spojené poškození sliznice střeva nebo destrukce nervové pleteně. Na tato poškození už nereaguje žádná další léčba.

Nácvik defekačního reflexu

Defekační reflex se dá trénovat pravidelností. Po probuzení vypijte sklenku vody nebo salinické minerálky. Po ranní hygieně a snídani se pokuste o defekaci bez ohledu na to, jestli se vám chce nebo ne. Když toto budete praktikovat každé ráno, brzy uvidíte první úspěchy.

Co na zácpu u kojence. Jak účinně pomoci?

Jak předcházet zácpě:

  • Pravidelnost. Pravidelně jezte, pravidelně se vyprazdňujte nebo trénujte defekační reflex.
  • Jezte častěji menší porce (4-5x denně).
  • Konzumujte sójové produkty, hodně ovoce a zeleniny.
  • Ve vaší stravě by neměl chybět dostatek vlákniny a tekutin (2-3 litry denně).
  • Vychutnejte si každé sousto. Jezte pomaleji a každé sousto nezapomeňte zapít dostatečným množstvím tekutin.
  • Pokud nemáte možnost nebo čas si připravovat potraviny bohaté na vlákninu, dodávejte jí tělu alespoň v tabletách. Velmi účinný je například indický jitrocel zvaný Psyllium, který ve střevech nabobtná a stimuluje střevní činnost.
  • Vyhýbejte se stresu. Stres škodí fyzickému i psychickému zdraví. Alespoň jednou za dva týdny si udělejte čas na relaxaci. Zapomeňte na všední starosti, najděte si čas sami na sebe a uvolněte se. Pusťte si relaxační hudbu, zavřete oči, myslete na něco příjemného, protahujte se nebo si zacvičte jógu. Můžete si také přečíst zajímavou knihu, vyšívat nebo něco vyrábět.
  • Nebojte se. Když se bojíte, jste celkově sevření. Strach má tedy neblahé účinky i na trávení.
  • Myslete pozitivně. Stejně jako se potřebujete očistit od toxinů nahromaděných ve střevech, je třeba si vyčistit mysl od negativních, úzkostných myšlenek plných strachu.
  • Hýbejte se! Pohyb stimuluje funkci střev. Pokud nemáte na pohyb dost času, vůle nebo vám to zdravotní stav nedovoluje, jděte alespoň na procházku do přírody.
  • Nepotlačujte stolici, i kdyby se nutkání dostavilo v nejméně vhodnou chvíli. Nevyhýbejte se cizím prostředím nebo veřejným záchodkům. Není to sice tak příjemné jako v domácím prostředí, ale potlačováním stolice se „ucpete“ a už se bez podpůrných přípravků nevyprázdníte.
  • Pijte vodu s citronem. Vitamín C podporuje střevní činnost.
  • Na lačný žaludek vypijte sklenici horké vody. Horká voda nastartuje trávení. Některým pomáhá ranní káva.

Ohodnoťte tento článek:
3,3
Právě čtete

Co pomáhá proti zácpě?