Menu
TOPZINE.cz
Divadlo

Co nás čeká v sezóně 2011/2012 v Národním divadle? Je z čeho vybírat

Redakce

Redakce

14. 3. 2011

FOTO: Národní divadloNa co se těšit v příští sezóně Národního divadla? Naše první scéna přichystala čtrnáct premiér, z nichž nejvíce připadá činohernímu souboru. Tyto a mnohé další tituly můžeme zhlédnout jako obvykle na čtyřech scénách ND, budoucí nejistota ohledně možné změny koncepce pražských operních domů však trvá.

FOTO: Národní divadlo

Národní divadlo Foto: Barbora Bednaříková

Národní divadlo v Praze nabídne v nadcházející sezóně čtrnáct nových titulů. Činohře, která uvede osm premiér, vévodí klasika v podobě Shakespearova Krále Leara, Figarova svatba a dramatický počin známého českého filmového režiséra Petra Zelenky Ohrožené druhy. Opera nabídne premiéry čtyři. Po delší době bude mít divák možnost vidět známého Jakobína, nové nastudování opery oper Dona Giovanniho i nevšední projekt Marka Ivanoviće s názvem Čarokraj. Chybět nebude ani koncertní řada obsahující zajímavé projekty.

Na baletní soubor Národního divadla připadají dvě premiéry – komponovaný večer současného tance Moonshine a klasická Šípková Růženka. Zajímavým projektem bude pak série představení Petr Zuska Gala X, která představí podstatnou část tvorby šéfa baletu ND za jeho desetiletého působení v této funkci. Laterna magika bude mít na repertoáru osvědčené stávající tituly v původní či inovované verzi.

Činohra – Shakespeare, Ionesco, Zelenka

První z osmi premiér činohry ND bude klasický titul Král Lear Williama Shakespeara, následován divadelní adaptací filmu Deváté srdce. Režie se zde stejně jako v případě filmového zpracování ujme Juraj Herz. Ve Stavovském divadle bude uvedena hra Maja světoznámé irské dramatičky Mariny Carr, která je známá obsazováním ženských hrdinek. V příběhu o ženách, hledání lásky a štěstí se setkávají čtyři generace žen. Komedie Figarova svatba pak na stejné scéně nabídne ve spojení s Mozartovou hudbou jistě nevšední zážitek.

FOTO: Král Lear, Národní divadlo (1991)

Král Lear, Národní divadlo (1991) Foto: Oldřich Pernica

Národní divadlo dále uvede ve světové premiéře hru Ohrožené druhy autora Petra Zelenky, jednoho z nejvýznamnějších českých filmařů střední generace a úspěšného dramatika.

Na nové scéně představí činoherní soubor dvě hry, které jsou moderní francouzskou klasikou. Jedná se o Koltèsův Přístav západ a Ionescova Nosorožce, který patří k velkým hrám tohoto vynálezce absurdního divadla. Činoherní premiérovou sezonu pak uzavře hra Milana Františáka Karla v Divadle Kolowrat.

Opera – Dvořák, Britten, Ivanović

Operní sezonu otevře klasický titul věhlasného českého skladatele Antonína Dvořáka Jakobín. Půjde o již třinácté nastudování tohoto díla a Jakobín se tak stane devátým českým titulem na aktuálním repertoáru opery ND.

FOTO: Jakobín, Národní divadlo (1993)

Jakobín, Národní divadlo (1993)

Událostí pro českou operu bude světová premiéra nového díla Marka Ivanoviće Čarokoraj, jenž se inspiroval oblíbenou knihou anglického spisovatele Geralda Durrella Mluvící balík. Po inscenaci Kráska a zvíře Philippa Glasse a jazzové buffopery Dobře placená procházka se s touto dětskou, či spíše rodinnou operou vrací do Národního divadla inscenační tým Petra a Matěje Formanových, doplněný o kostýmní výtvarnici Andreu Sodomkovou.

Zahraničním titulem pak bude v české premiéře uváděná Gloriana Benjamina Brittena, komponovaná ke korunovaci britské královny Alžběty II.

FOTO: Don Giovanni, Národní divadlo

Don Giovanni Zdroj: narodni-divadlo.cz

Kde jinde než ve Stavovském divadle budeme moci zhlédnout nové nastudování opery oper Dona Giovanniho. Toto divadlo je světově unikátním místem, neboť je jediným dochovaným a stále plně funkčním divadlem, v němž se konala světová premiéra této Mozartovy opery a v němž zároveň autor své dílo dirigoval. Don Giovanni bude uveden v režii významného anglického operního režiséra Davida Pountneyho, který již pro ND režíroval opery Julietta a Čertova stěna.

Operní premiéry a reprízy doplní již tradiční koncertní řada. Milovníci barokní opery a umění pěvkyně Magdaleny Kožené se mohou těšit na koncert při svíčkách, v němž světová pěvkyně vystoupí společně s orchestrem Collegium 1704 pod taktovkou italského dirigenta Andrey Marcona.

FOTO: Magdalena Kožená

Magdalena Kožená Zdroj: lucernefestival.com

Galakoncert pak bude věnován třem předním sólistům opery ND a oslavě jejich životních jubileí – Evě Urbanové, Ivanu Kusnjerovi a Luďkovi Velemu. Dále se budou slavit Mozartovy narozeniny a na Velkopátečním koncertě se představí Musica Florea.

Balet – po delší době klasický titul a výročí Petra Zusky

Soubor baletu ND představí na Nové scéně jako svou první premiéru sezóny komponovaný večer slavného britského choreografa Cristophera Bruce s názvem Moonshine. Divák bude mít možnost zhlédnout jeho tři starší choreografie, které byly vytvořeny v posledních patnácti až dvaceti letech. Kromě osobnosti tohoto choreografa je pojítkem celého večera retro pop-folk-rocková hudební scéna, konkrétně Waterboys, Bob Dylan a Rolling Stones.

FOTO: Šípková Růženka

Šípková Růženka Zdroj: narodni-divadlo.cz

V historické budově pak proběhne druhá premiéra, tentokrát klasického baletu Šípková Růženka. Tímto titulem se po delší době na jevišti ND objevuje nové představení baletní klasiky a živý orchestr. Verze mexického choreografa Javiera Torrese byla původně vytvořena pro Finský národní balet a nese v sobě odkaz Mariuse Petipy a vše to, co se očekává od tradičního klasického výpravného baletu.

Na Novou scénu zavítá světová premiéra inscenace Obrazy, ve které půjde o spojení několika světů, které se navzájem dobře doplňují. Obsahovou náplní i realizačním týmem navazují Obrazy na již uváděné představení Emotion Collection. I zde se tedy realizuje režisérka Tereza Helšusová, Jan Budař, Elena Sonenshine, Tomáš Klus, Jan Kodet, Boris Hybner, Tomáš Rychetský, Viktor Konvalinka, Zuzana Šimáková, Hana Turečková a další. V chystaném večeru hudebně i tanečně ožijí nejrůznější výtvarná díla, od jeskynních maleb po surrealismus.

Posledním projektem sezóny bude cyklus pěti komponovaných představení a jednoho celovečerního, které budou retrospektivou téměř všech děl uměleckého šéfa baletu ND Petra Zusky, vytvořených za jeho desetiletého působení v čele tohoto souboru.

Festival s názvem Petr Zuska Gala X nabídne přehlídku celkem sedmnácti baletů v šesti různých večerech, každý ve třech reprízách. Jednotlivé opusy nebudou představovány v původních dramaturgických kontextech, ale budou k sobě poskládány z hlediska tematického, stylově-žánrového či hudebního. V rámci tohoto seriálu se například představí i oblíbené představení Brel-Vysockij-Kryl/Sólo pro tři, tentokrát pod názvem Sólo pro P. Z.

FOTO: D.M.J. 1953-1977

D.M.J. 1953-1977 Zdroj: narodni-divadlo.cz

Na repertoár Stavovského divadla se již tradičně vrátí Miniatury, večer mladých choreografů, současných členů baletního souboru.

Laterna magika ve znamení osvědčených představení

V příští divadelní sezoně se v Laterně magice, která má za sebou rok působení v rámci Národního divadla, objeví známá a divácky oblíbená představení: nejstarší a nejúspěšnější Kouzelný cirkus, Casanova Juraje Jakubiska, Josefa Svobody, Zdeňka Merty a Jeana-Pierra Aviotta, moderní taneční představení Graffiti vynikajících choreografů Jiřího Bubeníčka, Václava Kuneše a Petra Zusky a Cocktail 008 – přehlídka ukázek z nejlepších představení Laterny magiky. Od března 2012 se pak budou diváci setkávat s inovovanou verzí posledního jmenovaného představení pod novým názvem Cocktail 012 – The best of.

FOTO: Cocktail 008

Cocktail 008 Zdroj: laterna.cz

V příští sezóně se budeme v Laterně setkávat i s novým projektem, který měl premiéru 3. března 2011 – s inscenací Legendy magické Prahy. Režie se ujal zakladatel černého divadla Jiří Srnec, hudbu složil Kryštof Marek a choreografii vytvořil Petr Zuska.

V sezóně 2011/2012 bude Národní divadlo fungovat jako doposud na svých čtyřech scénách. Změny jevištního provozu či celé koncepce jednotlivých souborů této kulturní instituce ve světle diskutovaných změn v oblasti pražského operního divadla v příští sezoně nehrozí. Nejistota ohledně podoby budoucího fungování však trvá.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Co nás čeká v sezóně 2011/2012 v Národním divadle? Je z čeho vybírat