Menu
TOPZINE.cz
Z domova

Co nás čeká v dopravě? Pokuty pro řidiče až 75 000 Kč a nové možnosti jak přijít o řidičák

Řídili jste pod vlivem alkoholu? Policista nejen že vám na místě sebere řidičský průkaz, ale nově by se měl seznam prohřešků, při kterých přijdete o papíry, ještě rozšířit. Ministerstvo dopravy totiž plánuje zpřísnit postihy neukázněných řidičů.

autonehoda_sok_zdeseni_vinik_hruza_strach

Zdroj: Shutterstock.com

Sazby pokut za dopravní přestupky jsou podle ministerstva dopravy nízké a nejsou pro řidiče dostatečným strašákem. Ministerstvo proto plánuje novelu zákona, která by většinu postihů zpřísnila. Za nejvážnější přestupky by mohli řidiči nově platit až 75 000 korun pokuty.

Spolu s tím se má také rozšířit seznam prohřešků, za které může policie na místě řidičský průkaz zabavit. Do teď platilo, že řidičské oprávnění mohli policisté na místě sebrat například tomu, kdo zavinil vážnou dopravní nehodu, řídil pod vlivem alkoholu či jiných návykových látek nebo odmítl orientační dechovou zkoušku.

Nově přibydou také případy, kdy člověk řídí bez profesní způsobilosti nebo bez platné lékařské prohlídky. Naopak by se řidičský průkaz neměl zabavovat za neohlášení dopravní nehody.

Lékařskou prohlídkou musejí projít všichni řidiči z povolání a lidé v 60-ti a 65-ti letech. Od 68 let pak musí člověk na lékařskou prohlídku ke svému praktickému lékaři každé dva roky.

Tresty za řízení bez oprávnění se rovněž zpřísní

Člověk, kterému policista řidičské oprávnění sebere, nemá oprávnění nadále řídit. Pokud by zákaz řízení porušil, hrozila by mu pokuta až 25 tisíc korun a zákaz řízení by se prodloužil o dalších 18 měsíců.

O řidičský průkaz přijdete i tehdy, když v jednom roce za dopravní přestupky získáte celkem 12 trestných bodů.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Co nás čeká v dopravě? Pokuty pro řidiče až 75 000 Kč a nové možnosti jak přijít o řidičák