Co možná skrývá i vaše kniha: utajené malby na okrajích stránek

FOTO: fore_edge3

Myslíte si, že všechny prastaré knihy po babičce dokonale znáte? A zkoušeli jste lehce shrnout jejich stránky a prozkoumat, co ukážou jejich zašlé okraje? Jestli ne, teď to vyzkoušíte v celé knihovně.

Některé knihy totiž mohou ukrývat tajemství, jež na první pohled neodhalíte. Pokud však prsty shrnete stránky tak, aby se od sebe lehce oddělily, možná vás čeká překvapení v podobě bukolické malby! Malíři totiž už od 17. století dokázali na hranách stránek zanechávat běžně neviditelné tahy štětcem, které při zmíněném shrnutí stran vytvářejí propracovaný obraz.

Známá technika v poslední době přilákala na internetu další pozornost díky projektu univerzity z americké Iowy. Ta na svých stránkách uveřejnila kromě fotografií také pohyblivé GIF obrázky, které názorně ukazují, jak se z obyčejné pozlacené hrany knihy rázem stane propracovaná malba. Spoustu zajímavých exemplářů nabízí také stránky věnované přímo této technice zvané fore-edge painting.

A co vaše knihovna? Neskrývá náhodou také nějaké překvapení?

Líbí se vám tento článek? Podělte se o něj s ostatními

Štěpánka Tupá
Narodila se v květnu 1991, nyní studuje žurnalistiku a anglickou filologii na FF UP v Olomouci. Do redakce TOPZINE.cz nastoupila v lednu 2013, píše do rubriky Umění, architektura a design.

Buďte první, kdo okomentuje tento článek!

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*