Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Co možná (ne)víte o Supermanovi – část první

Redakce

Redakce

12. 3. 2011

Patří k nejznámějším reprezentantům amerického superhrdinského komiksu u nás a kdo jej nikdy nečetl nebo neviděl v kině či televizi, stejně neunikl modro-červenému trikotu se šponovkami a velkým S na hrudi. Co vlastně (ne)víme o Supermanovi v krajině, kde se jeho komiksové výstupy dají spočítat na prstech jedné ruky?

Superman z roku 1978, zdroj: distributor filmu

Legenda praví, že před zkázou daleké planety Krypton se zachránil jenom klouček Kal-El, jehož rodiče posadili do mezihvězdného plavidla a vyslali na cestu k nám. Na Zemi nabyl ohromné schopnosti, pestrý kostým a žije zde jako jediný zástupce svého druhu, často nepochopen a s velkým břemenem na ramenou v Pevnosti osamění. Jenomže Superman není tak zcela jediný potomek zaniklé rasy. Kromě trojice padouchů (mrazivý generál Zod, sexy Ursa a zvířecí Non), které jsme viděli třeba ve filmu Superman 2 (1980), se totiž dle vůle scenáristů tu a tam vynoří třeba Supergirl, superpes Krypto nepovedená kopie Supermana Lar Gand nebo Power Girl pocházející z alternativní reality.

I když je dnes Superman synonymem poctivého superhrdiny, lidštějšího než Matka Tereza, původně byl modelován jako drsnější ranař, který se nebál svých sil využít v boji proti padouchům a prostě je zmlátil. V průběhu let ale hodně vyměkl a stal se americkou verzí Mirka Dušína. I když u Supermana je to v podstatě logické vyústění uvědomování si vlastních sil, které by mohly napáchat nezvratné škody na zdraví lidských protivníků. Na majetek zase až tak nehledí, když se nadčlověk serve s někým rovnocenným, není nouze o destrukci. V této souvislosti doporučuji zejména snímek Superman: Soudný den, který vyšel také u nás na DVD a je v podstatě nepřerušeným masakrem spojeným s masivní demolicí Supermanova rezidenčního města Metropolis.

Je to pták? Je to letadlo? Žába?

Slavná hláška, tedy, bez té žáby, se váže k běžným lidem pozorujícím slavného superhrdinu na obloze již několik dekád navzdory tomu, že původně nelétal. V prvních komiksech, které v USA vycházejí od roku 1938, totiž nejdřív skákal hodně daleko, pak ještě dál až z toho se vyvinula schopnost létat. Superman je totiž něco jako solární baterie a proto mu dlouhodobý pobyt na naší planetě pod vlídnými paprsky Slunce zvyšuje sílu a zlepšuje schopnosti.

Možná preferujete někoho modernějšího, ale je potřeba postavit se tváří tvář faktu, že Superman tady je už přes 80 let a ještě hodně dlouho se neztratí. Popkulturní magazín Empire jej proto zařadil na první příčku řebříčku nejlepších komiksových postav. Pro zajímavost můžeme uvést, že druhý je Batman, třetí John Constantine ze série Hellblazer, následuje Wolverine a u nás nejvydávanější superhrdina Spider-Man je až pátý. Hudební stanice VH1 muži z oceli zase v roce 2004 přisoudila druhé místo v řebříčku 200 největších popkulturních ikon. Vzhledem k tomu, že se jedná o americkou stanici, na prvním místě je nepřekvapivě Oprah Winfrey, ale potěší, že rudo-modrý hrdina je v první desítce jedinou fiktivní postavou. Další, partička ze seriálu Přátelé, se objevuje až na jedenácté příčce.

Superman Action comics 1 EN

Pokud na půdě vyhrabete staré díly Čtyřlístku, některé se dají prodat za tisícikorunové sumy, což je celkem slušné. V porovnání s prvním komiksovým výskytem Supermana (Action Comics no. 1) to však nic neznamená, protože se před rokem jeho cena vyšplhala na milion dolarů. Ale to byl jenom začátek, již několik měsíců na to se další výtisk stejného sešitu prodal za cenu o půl milionu vyšší. Ještě stále si myslíte, že sbírání komiksů nemá smysl?

Příště: Móda u Supermana a možná dojde i na sex

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Co možná (ne)víte o Supermanovi – část první