Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Co jsou turistické známky a k čemu slouží?

Eva Chytková

Eva Chytková

14. 9. 2010

Navštívili jste nějaké místo a chtěli si z něj odnést památku v jiné formě než na fotografii? Zkuste turistické známky, které je možno sehnat u jakékoli významné lokality v České republice, ale i v Evropě.

Turistické známky

Turistické známky, Foto: Eva Chytková, Topzine.cz

Turistické známky jsou dřevěná kolečka s vypálenou informací o určitém místě. Slouží jako suvenýr nebo potvrzení o dosažení turistického místa. Každá známka je očíslovaná, má napsaný název památky či přírodní zajímavosti a také obrázek, který dostatečně vystihuje, odkud je. Nově jsou známky doplňovány miniaturou, která je připevněna zezadu na známce a slouží jako nálepka, kterou můžete nalepit kamkoli chcete.

Jak vznikly?

Zakladatel turistických známek Ladislav Šín dostal před dvanácti lety zajímavý nápad. Původně zamýšlel se svým kamarádem sběratelskou hru po Jeseníkách pro skauty. Vymysleli první známky na Ovčárně, Pradědu, Švýcárně a Karlově studánce. Poté se postupně rozšiřovaly po pohořích a následně do celé České republice. Dnes jsou k vidění i v zahraničí, ale v menším měřítku. Tvar turistického suvenýru vychází z trampské tradice, kdy se do dřevěných placek ryly názvy a obrázky památek rozžhaveným hřebíkem.

Turistická známka

Turistická známka, Foto: Eva Chytková, Topzine.cz

Druhy známek

V roce 2009 bylo sečteno přes 1700 známkových míst v ČR. To znamená, že existuje stejně tolik druhů známek. Můžeme je rozdělit na běžné turistické známky, které lze zakoupit v historických městech, zámcích, hradech, zříceninách, církevních památkách, u přírodních zajímavostí nebo pramenů řek a vrcholků pohoří. Pak jsou zde i putovní turistické známky. Ty jsou umísťovány každý rok k jinému místu a mají vysokou sběratelskou hodnotu. Při zakoupení normální turistické známky dostaneme tuto putovní zdarma.  A konečně jsou tu i výroční známky vyrobené na počest významné události či nějakého festivalu.

K čemu známky slouží?

Jak už bylo řečeno, mohou posloužit pouze vaší osobě k vlastnímu potěšení. Samozřejmě existuje oficiální web, kde si můžete svoje známky s ostatními uživateli vyměňovat, prodávat nebo kupovat. Pokud nasbíráte deset známek s čísly po sobě jdoucími, získáte prémiovou známku a můžete se zařadit do žebříčku sběratelů, který je zveřejněn na oficiálním webu známek.

Turistická známka

Zadní strana turistické známky, Foto: Eva Chytková, Topzine.cz

Dalším úkolem známek je turisty upozornit na místa, která nejsou veřejnosti příliš známá. A tím nejužitečnějším úkolem známky je podpora postižených turistů, kteří se těžko dostávají na některé památky. Ladislav Šín a jeho firma část výdělku z vyrobených známek zasílá do Centra Paraple.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Co jsou turistické známky a k čemu slouží?