Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Co je to … ? Trip-hop/ The Bristol sound

Redakce

Redakce

21. 10. 2009

TrickyKdyž se řekne Trip-hop, většina lidí si představí člověka s flexou a plandavýma kalhotama. Jenže zdání klame. Není to totiž Hip-hop ale Trip-hop. Rozdíl je patrný už v tom, že Trip-hop má pomlčku, sem tam i jiné písmenko a v podstatě je to úplně jiný hudební styl. Ostatně o názvech by se dalo dlouze polemizovat. A hned by se dalo začít buď nad původem slova, nebo samotnou pomlčkou.

Zdroj: www.guardian.co.uk

Zdroj: www.guardian.co.uk

(Hned na začátek bych doporučil zascrollovat na konec stránky a pro umocnění ze čtení si pustit muziku.)

Stačilo ale slovíčkaření. Podíval bych se kapánek na historii tohoto poměrně mladého hudebního stylu. Za zakladatele by se daly považovat  labely Cup of Tea, Ninja Tune a Mo Wax, kteří zároveň vymysleli název Trip-hop.

O samotném významu názvu nikdo s jistotou nedokáže říct, co znamená. Název nejspíš pochází z anglického názvu Hip-hop, ze kterého si bere rytmický základ, a slovíčka trip, kterým chce vyjádřit, že experimentuje, prozkoumává. Novopečený hudební styl pod pojmem Trip-hop poprvé použili redaktoři v britském časopisu Mixmag kolem roku 95 minulého století.

A kde vůbec trip-hop začal? To lze, oproti názvu, určit celkem přesně. Asi několik set kilometrů od Londýna v městečku Bristol. A kdo? Smith & Mighty, DJ Shadow, Tricky, Portishead a Massive Attack . Těchto pět  pojmů v Trip-hopu něco znamená a tvoří vlastně samotné jádro The Bristol sound. Přitom každý se zaměřuje na trošičku jiné odvětví. Massive Attack to táhne spíše k jazzu, Trickyho k rapu a Smith & Mighty k eletronice. A o čem vlastně  Trip-hop je? Temná, pomalá elektronická hudba, která se snoubí s mnoha jinými odvětvími hudby a dá se zde objevit všechno, na co si vzpomenete. Od jazzu, rocku, rapu až po elektroniku spojenou s vokály.

Podle serveru triphop-music.com by každý, kdo chce zkusit Trip-hop, měl začít na těchto albech :

Massive Attack – Mezzanine
Portishead – Dummy
Tricky – Maxinquaye

Což vás prakticky provede vším, co tento hudební styl nabízí.

A tady rovnou názorná ukázka, která mě osobně nenechá v klidu.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Co je to … ? Trip-hop/ The Bristol sound