Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Co je to… Theremin?

Redakce

Redakce

17. 3. 2010

Nejprve zneklidňující údery na virbl, pak na jednoduchém rytmickém pozadí velmi zvláštní třepotavý, chvílemi až kvílející zvuk… Teprve po půldruhé minutě, ale přesně v tu pravou chvíli, nástup sugestivního zaklínání baskytary a hlasu Mejly Hlavsy. To jsou slavné Magické noci od PPU. A ten kvílivý nástroj? Theremin.

Etherwave Theremin, Zdroj: wikipedia.org

Etherwave Theremin, Zdroj: wikipedia.org

Krapet historie

Dne 28. února roku 1928 byl ve Spojených státech ruským fyzikem a zároveň profesionálním hudebníkem Lvem Sergejevičem Těrmenem (1896-1993; později ve světě známým jako Léon Theremin) pod označením US1661058 patentován jeden z prvních elektronických hudebních nástrojů. Etherophon, jak autor nástroj zpočátku pojmenoval (později označovaný mimojiné jako těrmenvox), byl poprvé představen veřejnosti už roku 1920.

Těrmen jej předváděl nejprve v Sovětském svazu (třeba i Leninovi), posléze v Německu, Francii a Velké Británii a na sklonku roku 1927 odjel do USA. Nástroj sice začala tamtéž už následujícího roku vyrábět firma RCA, ovšem jeho vstup na trh nebyl bohužel správně načasován. Brzy přišla hospodářská krize, theremin (jak znělo nové, dodnes užívané pojmenování) nešel příliš na odbyt, a tak jeho výroba u RCA skončila záhy, po dvou letech.

Těrmen pak nástroj vyráběl na zakázku, a to až do roku 1938, kdy byl NKVD unesen zpět do Sovětského svazu. Byl internován na Sibiři, avšak jakmile byly zjištěny jeho schopnosti, věnoval se vojenskému výzkumu (vyvinul také odposlechové zařízení Buran). K vývoji elektronických hudebních nástrojů se vrátil koncem 60. let.

Mezitím se v USA theremin dočkal vylepšení od (později slavného) konstruktéra hudebních nástrojů Roberta Mooga, který pod hlavičkou své firmy v roce 1954 jako první od Těrminových časů zahájil jeho výrobu.

Ač v současnosti theremin vyrábí mnoho výrobců (autor fanouškovské stránky Theremin Connection na myspace.com jich uvádí šest, na  thereminworld.com je pak uvedeno výrobců pětadvacet), nejznámějším nadále zůstává americká firma Moog Music pokračující v Moogově odkazu se svým modelem Etherwave (jeho stavebnici můžete pořídit za zhruba 350 dolarů).

Popis

Theremin je bezdotykový monofonní hudební nástroj, který se ovládá pohybem paží, dlaní a prstů v prostoru. Tvoří jej skříňka se dvěma anténami (nejstarší modely disponují jednou) a dvěma vysokofrekvenčními generátory. Výsledná podoba zvuku je ovlivňována přibližováním a oddalováním rukou od antény. Pravou rukou je ovládána výška tónu, levou jeho síla. Podle údajů, jež uvádí výrobce, má model Etherwave Pro (jehož výroba byla ukončena roku 2007) rozsah šest a půl oktávy. Barva (původního) zvuku thereminu bývá připodobňována smyčcovým nástrojům či lidskému hlasu.

Uplatnění

Nástroj nalezl své využití napříč nejrůznějšími hudebními žánry. Skladby pro něj napsali významní autoři artificiální hudby, jakými byli například Edgar Varèse, Dmitrij Šostakovič, John Cage a po výzvě Lucie Bigelow Rosen (označované NY Times pro nadšenou propagaci thereminu jako Théremin’s high priestess), také Bohuslav Martinů, jehož Fantazii pro theremin, hoboj, smyčcový kvartet a klavír si můžete poslechnout (byť pouze jen část). Thereminu se v nahrávce ujala Carolina Eyck, studentka Lydie Kaviny, Těrmenovy praneteře a současně jedné z veličin thereminu.

Co se týká užití thereminu v hudbě nonartificiální, jeho rozšíření nepochybně napomohla píseň Good Vibrations od Beach Boys, přestože onen známý jako thereminový úvod má na svědomí nástroj jiný, tannerin. Skutečný theremin užili kupříkladu kromě výše zmiňovaných Plastic People of the Universe také Led Zeppelin ve Whole Lotta Love, Pixies ve Velourii a mnozí další. Někteří hudebníci charakteristický zvuk thereminu stejně jako kdysi Beach Boys vyluzují pomocí různých syntezátorů (například Portishead v Mysterons).

Nástroj zaujal také mnohé tvůrce filmové a televizní hudby. Můžeme jej slyšet třeba ve sci-fi klasikách, jimiž jsou Day the Earth Stood Still, It Came From Outer Space nebo seriál Star Trek. Z poslední doby lze jmenovat například titulní melodii seriálu Vraždy v Midsomeru.

Některá nej mezi thereministy

Clara Rockmore (1911-1998) byla jednou ze studentek hry na theremin u Lva Těrmena. Zdokonalila techniku hry na tento nástroj a byla také výjimečnou virtuoskou, podle mnohých nejlepší hráčkou na theremin všech dob.

Lydia Kavina (1967) byla poslední Těrmenovou studentkou, podle několika zdrojů jde o nejvlivnější pedagožku hry na theremin a nejlepší thereministku současnosti.

Thomas Grillo (1963) je dnes také díky YouTube, kde zveřejnil kromě jiného i hojně zhlédnuté lekce hry na theremin, patrně nejznámějším hudebníkem hrajícím na tento nástroj.

Více naleznete například na:

theremin.info
thereminvox.com
thereminworld.com
myspace.com/thereminconnection

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Co je to… Theremin?