Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Co je to… Tekkno?

Hudba tekkna nás láká především k pohybu, není příliš bohatá na tóny a melodii. Známe ji z CzechTeku. Tento freetekno festival se koná každoročně v červenci a účastní se ho na desítky tisíc lidí z celé Evropy. Přináší účastníkům uvolněnou atmosféru, která podtrhuje jen to, že i ostatní posluchači jsou také pozitivně naladěni. Zážitek je srovnáván s rituálem, kde hraje hlavní roli hudba a příroda.

CzechTek je organizován dobrovolně a pokud se vybírá vstupné, slouží pouze k pokrytí nákladů. Kromě hudby zahrnuje festival  i další prvky: osvětlení scény (typické jsou silné stroboskopy), výzdoba záhadnými obrazci na plachtách, videoprojekce, žonglérská vystoupení a fireshow.

Free party jsou akce menšího druhu. Bývají omezené zpravidla na jednotlivé soundsystémy.

Soundsystémy jsou základem freetekno scény. Lidé se společně sdružují a vlastní hudební aparaturu a dodávky nebo nákladní auta k její přepravě. Jednotlivé soundsystémy nebo jejich skupiny jsou jádrem freetekno party a mají největší podíl na organizaci.

Nejznámější české soundsystémy se jmenují Cirkus Alien, Komatsu, Metro, NSK, Oktekk, Shamanic a Strahov. Všechny tyto akce se pravidelně konají po celé ČR koncem dubna.

Vlna freetekna nyní směřuje na východ, do Bulharska a Ukrajiny. Nejvíce tekno akcí ale probíhá ve Francii, v Německu, v Holandsku , na Slovensku, ve Španělsku , v Itálii a v Kanadě.

Freetekno-undergroundová hudba je odnož techna. Její „zkreslený“ basový rytmus je výjimečný. Jeho takt se málo kdy zastaví a pokud se tak stane, tak jen na sekundu či dvě. Je propojen silnými syntetickými zvuky a samply.

D.I.Y. princip je hlavním bodem, na kterém staví freetekno.  D.I.Y. (Do It Yourself). Podporuje  tvorbu a vydávání děl vyrobených „na koleně“. Česká D.I.Y scéna od roku 2003 pořádá D.I.Y karneval. Koná se v Praze. Je spojen s hudbou, tancem, maskami, výzdobou a různými vystoupeními.

"Tanečníci na Czechtekku. Zdroj: wikipedia.cz"

Tanečníci na Czech teku, Zdroj: wikipedia.cz

Něco málo z historie

Freetekno vzniklo v první polovině 90. let v Anglii. Soundsystém Spirial Tribe uspořádal mnoho free parties, a ty vyvrcholily roku 1992 Castlemorton Common festivalem. Přišlo na něj přes 30 000 návštěvníků a stal se největším free festivalem od Stonehenge Festivalu, který proběhl v letech 1972 – 1984.

Castlemorton zapříčinil zavedení zákazu free parties zákonem z roku 1994 a uvězněno bylo 23 členů Spiral Tribe. Po propuštění na svobodu se Spiral Tribe přesunuli do evropských zemí, kde uspořádali řadu free parties a teknivalů.

V červenci roku 1994 uspořádali Spiral Tribe první Teknival Hostomice, jenž se od té doby koná každoročně a od roku 1999 je znám pod názvem CzechTek. Soundsystém Spiral Tribe se těchto akcí zřejmě účastnil až do roku 1997, kdy se pravděpodobně rozpadl. Nyní je téměř legendou.

Po roce 2000  už v Čechách existuje mnoho soundsystémů. Freetekno scéna se oddělila od komerční scény a je čistě „free“. V posledních letech se některé soundsystémy podílejí na akcích v Bulharsku (BulgariaTek), Slovensku (SlovTek), Černé Hoře a dalších.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Co je to… Tekkno?