Menu
TOPZINE.cz
Vzdělání a kariéra

Co je to syndrom vyhoření a jak mu lze včas předejít?

Dostáváte se často do stresujících situací v práci a začínáte cítit, že je toho na vás možná trochu moc? Pak si dejte pozor na syndrom vyhoření, který se objevuje až příliš často u zaměstnanců i podnikatelů. Jaké jsou jeho fáze a jak mu předejít?

Syndrom vyhoření – definice a fáze

Co je to vlastně syndrom vyhoření? Lékaři jej definují jako naprostý nezájem o zaměstnání, ale i jiné činnosti, které vás dříve třeba i bavily. Doprovází jej apatie, nechuť vstát ráno z postele, ztráta smyslu života až depresivní stavy. Jedná se o poměrně závažný problém, který jen tak nepřejde, a naopak se stále jen zhoršuje, dokud nedojde ke kolapsu nebo vyhození od zaměstnavatele.

Výpověď se paradoxně může stát vysvobozením, ale přesto je potřeba zaměřit se na celou problematiku syndromu vyhoření, jelikož ovlivňuje naše psychické i fyzické zdraví a doprovází jej nejrůznější následky.

Syndrom se neobjeví u jedince ze dne na den, naopak se jedná o pomalý proces, který může v některých případech trvat několik měsíců a u jiných i několik let. Příznaky rozdělujeme do 4 fází:

  1. V první fázi se dostáváme do nové práce a z počátku nás neopouští energie a nadšení. Tato radost ze změny přechází ve zvyk a euforie se postupně vytrácí. Jedinec sundává růžové brýle podobně jako ve vztahu a začíná vidět i chyby v pracovním prostředí, vedoucím, spolupracovnících a podobně. I přesto, že pracovník podává dobré výkony, nepřichází dostatečné ohodnocení, pochvala či motivace a tímto se vytváří základy pro syndrom vyhoření.
  2. Čím dál větší množství pracovních úkolů a povinností doprovází větší míra stresu. První pocity vyčerpání a únavy umocňují chyby v time managementu a jedinec jednoduše nestíhá. To jej stresuje a tak stále dokola. Ještě se sice nacházíme v určitých mezích, ale výkon i motivace klesá.
  3. Ve třetí fázi se již projevuje špatná koncentrace, problémy se spánkem nebo pamětí, větší únava a demotivace. Poklesu výkonu zaměstnance si obvykle všimne i zaměstnavatel, což většinou nevede k ničemu jinému než ještě většímu nátlaku. Paradoxně tím ještě více podpoříme syndrom vyhoření. Objevují se chyby v práci, občasné úrazy z vyčerpání a podobně. Nejpozději v této fázi je nutné zakročit.
  4. Pokud tlak a stres nepomine, pracovník ztratí poslední zbytky pevné vůle, motivace a výkon klesá na nezbytné minimum. Projevuje se ztráta motivace, nechuť do práce, vyčerpání a únava. Mohou se začít projevovat psychické problémy, které ještě více umocní nespavost nebo výpadky paměti. V nejhorším případě dojde ke kolapsu organizmu.

Ohrožené skupiny profesí

Některé pracovní pozice trpí na syndrom vyhoření častěji než jiné. Většinou se jedná o pracovníky ve vysokých pozicích, stresující zaměstnání a pozice, kde se často setkáváme s lidmi. Záleží samozřejmě také na individuálních vlastnostech a citlivosti jedince.

Mezi nejčastější zaměstnání, které jsou ohroženy syndromem vyhoření patří:

  • Psychologové
  • Učitelé
  • Lékaři a zdravotnický personál
  • Manažeři, ředitelé a vedoucí pracovníci
  • Majitelé firem

Jak předejít nejhoršímu aneb někdy je nutná změna práce

Jako u každého zdravotního problému je nejdůležitější prevence. V případě syndromu vyhoření se jedná především o základy psychohygieny a další uvolňovací cvičení. Někomu mohou pomoci praktiky jako meditace, jóga nebo dechová cvičení. Vyčistit hlavu si také můžete pomocí oblíbeného sportu, malby, tance či zpěvu.

Pokud na sobě pociťujete první příznaky syndromu, zkuste změnit prostředí. Někdy postačí nová kancelář, jindy je nutné změnit celou práci. Můžete začít vykonávat práci z domu nebo třeba hledat stejné zaměstnání jen v jiné firmě.

Razantnějším, ale účinným krokem pak bývá změna celé kariéry. Chcete se věnovat zcela novému oboru, ve kterém nemáte žádné zkušenosti? Načerpat potřebné vzdělání i sebevědomí vám pomůže rekvalifikační kurz v dané oblasti. Za poměrně krátkou dobu získáte všechny potřebné informace a znalosti v oboru, které vám umožní najít si nové zaměstnání nebo začít podnikat.

Mezi TOP 3 oblíbené obory a rekvalifikační kurzy v dnešní době patří:

Navíc díky rekvalifikaci zvýšíte své šance na pracovním trhu a můžete vystudované obory střídat. Nikdo netvrdí, že po nějaké době, až si odpočinete od původní pozice, nezatoužíte vrátit se zpět. Kurz vám umožní vykonávat takovou práci, která vám v dané životní fázi nejvíce vyhovuje.

Věnujte každý den několik minut sami sobě a prevenci syndromu vyhoření. Nepodceňujte závažnost tohoto problému a raději včas změňte práci, než abyste se z následků museli dostávat dlouhé týdny a měsíce.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Co je to syndrom vyhoření a jak mu lze včas předejít?